ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ମଦର ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ କହିଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ, କଂଗ୍ରେସର ଏହି ନେତାଙ୍କୁ କହିଲେ ଗୁରୁ

Published By : Prameya-News7 Bureau | June 15, 2024 IST

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫/୦୬: କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରେଶ ଗୋପୀ । ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ କହିଲେ 'ମଦର ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ' । ଏହାସହ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା କେରଳ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ୱର୍ଗତ କରୁଣାକରନଙ୍କୁ ଜଣେ 'ସାହସୀ ପ୍ରଶାସକ' ବୋଲି ସମ୍ୱୋଧନ କରିଛନ୍ତି । 

ବିଜେପି ନେତା କରୁଣାକରନ ଏବଂ ମାର୍କ୍ସବାଦୀ ଭେଟେରାନ ଇ.କେ ନୟନାରଙ୍କୁ ତାଙ୍କର 'ରାଜନୈତିକ ଗୁରୁ' ବୋଲି ସମ୍ୱୋଧନ କରିଛନ୍ତି ।ପୁଙ୍କୁତ୍ରାମରେ ଅବସ୍ଥିତ କରୁଣାକରନଙ୍କ ସ୍ମାରକୀ 'ମୁରଲୀ ମନ୍ଦିରମ' ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିଲେ ଗୋପୀ । 

ସୁରେଶ ଗୋପୀ କେ. କରୁଣାକରନଙ୍କ ପୁଅ ତଥା କଂଗ୍ରେସ ନେତା କେ.ମୁରଲୀଧରନଙ୍କ ପରାଜୟ କରି ତ୍ରିସୂର ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ଜିତିଥିଲେ। ତ୍ରିସୁର ଆସନରେ ଥିବା ତ୍ରିକୋଣୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ମୁରଲୀଧରନ୍ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲେ । ସେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ଯେ କରୁଣାକରନଙ୍କ ସ୍ମାରକୀକୁ ତାଙ୍କ ପରିଦର୍ଶନ ରାଜନୀତି ସହ ଯୋଡନ୍ତୁ ନାହିଁ । 

ବିଜେପି ନେତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ଗୁରୁଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇବାକୁ ଏଠାକୁ ଆସିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୟନାର ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସାରଦା ଶିକ୍ଷକ ପରି । କରୁଣାକରନ୍ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ କଲ୍ୟାଣିକ୍ୟୁଟି ଆମ୍ମାଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ଘନିଷ୍ଠ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି । 

ସୁରେଶ ଗୋପୀ ଜୁନ୍ ୧୨ରେ କନ୍ନୁରସ୍ଥିତ ଇ.କେ ନୟନରଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ । ଗୋପୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ 'ଭାରତଥିନଥ ମାଥାଭୁ' (ମାତା ଭାରତ) ଏବଂ କେ. କରୁଣାକରନଙ୍କୁ 'କେରଳରେ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟିର ଜନକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ସୁରେଶ ଗୋପୀ ମଧ୍ୟ ସହରର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଲୁର୍ଡେ ମାତା ଚର୍ଚ୍ଚକୁ ଯାଇ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଥିଲେ । ଗୋପୀ ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାର ତାଙ୍କ ଝିଅର ବିବାହ ସମୟରେ ସେଣ୍ଟ ମରିୟମଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଏକ ସୁନା ମୁକୁଟ ଉପହାର ଦେଇଥିଲେ । 

ଗୋପୀଙ୍କର ରାଜନୈତିକ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀମାନେ ଏହାକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରି ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଯେ ମୁକୁଟ ସୁନାରେ ନୁହେଁ ବରଂ ତମ୍ବାରେ ତିଆରି ହୋଇଛି । ସୁରେଶ ଗୋପୀ ତ୍ରିସୁର ଲୋକସଭା ଆସନ ଜିତି କେରଳରେ ବିଜେପିର ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ, ବିଜେପି ଏବଂ ସିପିଆଇ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତ୍ରିସୂରରେ ତ୍ରିକୋଣୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ହୋଇଥିଲା । 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.