ଆଉ ନାହାନ୍ତି ଉଷା ଉଥୁପଙ୍କ ସ୍ଵାମୀ ଜାନି ଚାକୋ ଉଥୁପ, ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ

Published By : Prameya-News7 Bureau | July 09, 2024 IST

ମୁମ୍ଵାଇ ୦୯।୦୭: ଭାରତୀୟ ପପ୍ ଆଇକନ୍ ଉଷା ଉଥୁପଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଜାନି ଚାକୋ ଉଥୁପଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି । ସୋମବାର କୋଲକାତାରେ ୭୮ ବର୍ଷ ବୟସ ସେ ଦୁନିଆକୁ ଅଲବିଦା କହିଥିଲେ। ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଜାନି ତାଙ୍କ ବାସଭବନରେ ଟିଭି ଦେଖିବା ସମୟରେ ଅସୁସ୍ଥ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ପରେ ତାଙ୍କୁ ନିକଟସ୍ଥ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଡାକ୍ତରମାନେ ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ପରିବାର ଅନୁଯାୟୀ, ଉଷାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଜାନୀଙ୍କ ହୃଦଘାତ କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଉଷାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଜାନି ଚା ’ବୃକ୍ଷରୋପଣ କ୍ଷେତ୍ର ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲେ ।  ଦୁହେଁ ୭୦ ଦଶକର ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଆଇକନିକ୍ ଟ୍ରିନକାସରେ ସାକ୍ଷାତ ହୋଇଥିଲେ। ଉଷାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କର ଏକ ପୁଅ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଝିଅ ଅଛନ୍ତି। ଉଷା ଉଥୁପଙ୍କର ପ୍ରଥମ ବିବାହ ରାମୁଙ୍କ ସହିତ ହୋଇଥିଲା।  ଏହା ପରେ ସେ ଜାନି ଚାକୋ ଉଥୁପଙ୍କୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ବିବାହ କରିଥିଲେ। ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର କୋଲକାତାରେ ରୁହନ୍ତି । ଉଷା ଅନେକ ଭାଷାରେ ଗୀତ ଗାଇଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ବଲିଉଡର ଅନେକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗୀତ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । 

ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ସେ ଚେନ୍ନାଇର ଏକ ଛୋଟ ନାଇଟ୍ କ୍ଲବ୍‌ରେ ସଙ୍ଗୀତ କ୍ୟାରିଅର୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଉଷା ଉଥୁପ୍ ଏତେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହେଲେ ଯେ ସେ କଲିକତାର ଟ୍ରିନକାସ୍ ପରି ନାଇଟ୍ କ୍ଲବ୍‌ରେ ପରଫମାନ୍ସ ଆରମ୍ଭ କଲେ। ଏହି ସମୟରେ ସେ ଜାନୀଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ।  ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ସଂଗୀତ ଶିଳ୍ପ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅବଦାନ ପାଇଁ ଉଷା ଉଥୁପଙ୍କୁ ତୃତୀୟ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନାଗରିକ ପୁରସ୍କାର ପଦ୍ମ ଭୂଷଣ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା। 

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.