scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ପୁଅ ଜନ୍ମ ନହେବାରୁ ସ୍ତ୍ରୀ ଉପରକୁ ଏସିଡ ଫୋପାଡ଼ି ଦେଲା ସ୍ୱାମୀ: କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି ନିଜ କାହାଣୀ କହିଲେ ମହିଳା

15/01/2019 at 1:39 PM

ରାଞ୍ଚି ୧୫/୧ : ପୁଅ ଜନ୍ମ ନହେବାରୁ ସ୍ତ୍ରୀ ଉପରେ ଏସିଡ ଫୋପାଡ଼ି ଦେଲେ ସ୍ୱାମୀ | ମହିଳା ଏବେ ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତାକୁ ଅନେଇ ବସିଛନ୍ତି | ମହିଳା ଜଣକ ହେଲେ ରିଙ୍କୁ ଦେବୀ |

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ରିଙ୍କୁ ଦେବୀଙ୍କ ବିବାହ ବଳରାମ ଶାବଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିଲା | ସେତେବେଳେ ମହିଳାଙ୍କ ବୟସ ୧୭ ବର୍ଷ ଥିଲା | ବିବାହ ପରେ ଶାଶୂଘରେ ସବୁ ଠିକଠାକ ଚାଲିଥିଲା | ସ୍ୱାମୀ, ଶ୍ୱଶୁର, ଶାଶୂ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ସ୍ନେହ କରୁଥିଲେ | ବିବାହର କିଛି ବର୍ଷ ପରେ ରିଙ୍କୁଙ୍କର ଦୁଇଟି ଝିଅ ହୋଇଥିଲେ | ଝିଅ ହେବାପରେ ଶାଶୂଘରଲୋକଙ୍କ ବ୍ୟବହାର ବଦଳିଗଲା | ଶାଶୂଘରଲୋକ ରିଙ୍କୁଙ୍କ ପ୍ରତି ବହୁତ ରୁକ୍ଷ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ସ୍ୱାମୀ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ବଂଶ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ପୁଅ ଜନ୍ମ କରିବାକୁ କହୁଥିଲେ | ତେବେ ପୁଅ ଜନ୍ମ ତ ରିଙ୍କୁଙ୍କ ହାତରେ ନଥିଲା |

୨୦୧୮ ମସିହା ଏପ୍ରିଲ ୨୯ ତାରିଖରେ ରିଙ୍କୁଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ଶାଶୂଘର ଲୋକେ କୌଣସି ପୂଜା କରିବା ବାହାନାରେ ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଇଥିଲେ | ଏତିକିବେଳେ ରିଙ୍କୁଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ତାଙ୍କ ଉପରକୁ ଏସିଡ ଫୋପାଡ଼ିଦେଇଥିଲେ | ଏସିଡ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ରିଙ୍କୁଙ୍କ ହୋସ ନଥିଲା | ସେ ହସ୍ପିଟାଲ କେମିତି ପହଁଚିଲେ ତାହା ସେ ନିଜେ ମଧ୍ୟ ଜାଣିନାହାନ୍ତି | ହୋଶ ଆସିଲା ପରେ ସେ କଷ୍ଟ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ | ତାଙ୍କର ପୁରା ଚେହେରା ଜଳି ଯାଇଥିଲା | ରିଙ୍କୁଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରଥମେ ରିମ୍ସ ହସ୍ପିଟାଲରେ ହୋଇଥିଲା | ସେଠାରୁ ତାଙ୍କୁ ଦେବକମଳ ହସ୍ପିଟାଲ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା | ସେଠାରେ ଡାକ୍ତର ଅନନ୍ତ ସିହ୍ନା ତାଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା କରିଥିଲେ |

ରିଙ୍କୁ କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି ନିଜ ଦୁଃଖର କାହାଣୀ ବୟାନ କରିଛନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେଉଁ ଦୁଇ ଝିଅ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଉପରକୁ ଏସିଡ ମାଡ କରାଯାଇଥିଲା ସେହି ଦୁଇ ଝିଅଙ୍କୁ ସେ ଅଫିସର କରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି | ସେ ନିଜ ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ଶାଶୂଘର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି | ମହିଳାମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ଅତ୍ୟାଚାର ବିରୋଧରେ ସେ ସମାଜକୁ ସଚେତନ କରିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ଯେ, ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ କେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୁଅଙ୍କ ଠାରୁ କମ ନୁହନ୍ତି | ପୁଅମାନେ ଯାହା କରିବେ ଝିଅମାନେ ମଧ୍ୟ ସେସବୁ କରିପାରିବେ | ତେବେ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୁଅମାନଙ୍କୁ ହିଁ କାହିଁକି ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଉଛି ବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି | ରିଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କୁ ଗୁହାରି କରିଛନ୍ତି ଯେ, ତାଙ୍କୁ କୌଣସି ଏକ ଚାକିରୀ ଦିଆଯାଉ | ଯାହାଫଳରେ ସେ ନିଜ ଦୁଇ ଝିଅଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇ ପାରିବେ |

ରିଙ୍କୁଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସରକାର ୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ | ସେହି ସହାୟତା ରାଶି ମଧ୍ୟ ସରିଗଲାଣି ବୋଲି ରିଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି | ନିଜ ପେଟପାଟଣା ଓ ଝିଅଙ୍କ ପାଠ ପାଇଁ ସେ କାମ କରିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି |

ଦେବକମଳ ହସ୍ପିଟାଲର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସର୍ଜରୀ ବିଭାଗର ଡାକ୍ତର ଅନନ୍ତ ସିହ୍ନା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୨୦୧୮ ମସିହା ଡିସେମ୍ବର ୧୧ ତାରିଖରେ ମହିଳା ଆୟୋଗ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା କଲ୍ୟାଣୀ ଶରଣଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖାଯାଇଥିଲା | ରିଙ୍କୁଙ୍କ ଉପରକୁ ଏସିଡ ମାଡ କରିଥିବା ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବା ନେଇ ଚିଠିରେ ଲେଖାଯାଇଥିଲା | ଚିଠିରେ ଲେଖାଯାଇଥିଲା ଏଭଳି ମହିଳାଙ୍କୁ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଦିଆଯିବ ଉଚିତ | ଏଭଳି ଅମାନୁଷିକ କାଣ୍ଡ ଘଟାଉଥିବା ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବା ଦରକାର ବୋଲି ମହିଳା ଆୟୋଗ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କୁ ଚିଠି ମାଧ୍ୟମରେ ନିବେଦନ କରାଯାଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଚିଠି ପଠାଇବାର ମାସେ ପରେ ମଧ୍ୟ ମହିଳା ଆୟୋଗ ତରଫରୁ କୌଣସି ଜବାବ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆସିନାହିଁ |

   Related Posts