scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

କିଭଳି ଘରେ ଅଧିକ ବିସ୍ତାର ଲାଭ କରୁଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ବୈଜ୍ଞାନିକ କଲେ ଖୁଲାସା

2/08/2020 at 11:24 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୨/୦୮ : ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ ମାମଲା ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢିଚାଲିଛି | ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୭ ଲକ୍ଷ ପାର କରିସାରିଛି | କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଆରମ୍ଭ ସମୟରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଥିଲେ ଯେ ଯେଉଁସବୁ ଘରେ ଭେଣ୍ଟିଲେସନର ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ ସେଠାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବିପଦ ଅଧିକ ରହିଛି | ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକାର ମିନେସୋଟା ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଜାହିର କରିଛି | ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଛୋଟ ଓ ବନ୍ଦ ସ୍ଥାନରେ କରୋନା କେବଳ ବାୟୁରେ ଅଧିକ ସମୟ ରହିନଥାଏ ବରଂ ଡ୍ରପଲେଟ୍ସ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ରହିଯାଏ |

ଆଜିକାଲି ଘର ବହୁତ ଛୋଟ ହେବାକୁ ଲାଗିଲାନି | ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ରିସର୍ଚ୍ଚରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଛୋଟ ଘରେ ରହିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ନୁହେଁ | କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଛୋଟ ଘର ଆହୁରି ବିପଦ | ରିସର୍ଚ୍ଚରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ବଡ ଓ ଖୋଲାମେଲା ଘରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ବିପଦ କମ ରହିଛି | 

ଗତ କିଛି ମାସରେ କରୋନା ଭାଇରସକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ସଂଗଠନ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆଣିଛନ୍ତି | କରୋନା ଭାଇରସକୁ ନେଇ ସାରା ଦୁନିଆର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ମତ ଦେଉଛନ୍ତି | କରୋନାର ପ୍ରାଥମିକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ସଂକ୍ରମଣ ୩ ଫୁଟ ଦୂର ଯାଏଁ ବିସ୍ତାର କରିଥାଏ | ଏହାପରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ୬ ରୁ ୮ ଫୁଟ ଦୂର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର କରିପାରେ | ବର୍ତ୍ତମାନ କୁହାଯାଉଛି ଯେ କରୋନାର ପ୍ରଭାବ ୧୩ ଫୁଟ ଦୂରତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇପାରେ | 

ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଛୋଟ ଘର ଭିତରେ ପବନ ବା ବାୟୁ ଘର ଭିତରେ ହିଁ ବୁଲୁଥାଏ କିନ୍ତୁ ବଡ ଓ ଖୋଲା ଘରେ ପବନ ପ୍ରବାହ ଜାରି ରହିଥାଏ | ତାଛଡା ବନ୍ଦ ଘରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଭଲ ଭାବେ ପଡ଼ିନଥାଏ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଭାଇରସ ବିସ୍ତାର କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଥାଏ | ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ପଡୁନଥିବା ଘର ଭାଇରସ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇଥାଏ | କିନ୍ତୁ ବଡ ଓ ଖୋଲା ଘରେ ଭାଇରସ ଅଧିକ ସମୟ ରହିନଥାଏ ଏବଂ ପବନର ଗତି ସହ ଭାଇରସ ବାହାରକୁ ଚାଲିଯାଇଥାଏ |  

   Related Posts