scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

କେଉଁ ଦିଗରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ ଭଗବାନଙ୍କ ପୂଜା ଘର ? ଜାଣନ୍ତୁ ବାସ୍ତୁ ଟିପ୍ସ

12/07/2021 at 11:16 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨/୦୭: ସମସ୍ତେ ନିଜ ଘରେ ପୂଜା ଘର ନିର୍ମାଣ କରିଥାନ୍ତି। ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ ଘରର ସୁଖ-ଶାନ୍ତି ଏବଂ ଭଗବାନଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ ପୂଜା କରିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ  ପୂଜା ଘର ସଠିକ୍ ଦିଗରେ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ । ଅନ୍ୟଥା, ଜୀବନରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପୂଜା ଘର ସହ ଜଡିତ ବାସ୍ତୁ ବିଷୟରେ…

PunjabKesari

ପୂଜା ଘର କରିବାର ଉଚିତ୍ ଦିଗ:

ଘରର ଭୁଲ ଦିଗରେ ନିର୍ମିତ ପୂଜା ଘର ବାସ୍ତୁ ଦୋଷ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ, ଆପଣଙ୍କୁ ଜୀବନରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ । ତେଣୁ, ପୂଜା ସ୍ଥାନ ସର୍ବଦା ଘରର ଐଶାନ୍ୟ କୋଣ ଅର୍ଥାତ୍ ପୂର୍ବ ଏବଂ ଉତ୍ତର ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ମିତ ହେବା ଉଚିତ୍ । ଏଥିସହ ପୂଜା ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କର ମୁଖ ପୂର୍ବ ଦିଗରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ ।

ତଳେ ପୂଜା ସ୍ଥଳ କରିବାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ:

ପ୍ରାୟତଃ ଲୋକମାନେ ତଳେ ପୂଜା ସ୍ଥଳ ନିର୍ମାଣ କରିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ। ପ୍ରକୃତରେ, ପୂଜା ସ୍ଥଳର ଉଚ୍ଚତା ଏପରି ହେବା ଉଚିତ ଯେପରିକି ପ୍ରଭୁଙ୍କ ଚରଣ ଏବଂ ଆମ ହୃଦୟର ସ୍ଥାନ ସମାନ ହେବା ଉଚିତ୍।

PunjabKesari

ପୂଜା ଘରକୁ ଏହିପରି ରଙ୍ଗ କରନ୍ତୁ:

ପୂଜା ଘରକୁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କିମ୍ବା ଏକାଧିକ ରଙ୍ଗ କରିବାରୁ ବଞ୍ଚନ୍ତୁ । ପୂଜା ଘରକୁ ସର୍ବଦା ଗୋଟିଏ ରଙ୍ଗ କରିବା କରିବା ଉଚିତ୍ । ସବୁଜ, ହଳଦିଆ, ହାଲୁକା ଗୋଲାପୀ ରଙ୍ଗ ଏଥିପାଇଁ ସଠିକ୍ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

ଏପରି ଫଟୋ ଲଗାଇବାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ;

ଅନେକ ଲୋକ ପୂଜାଘରେ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କ ଫଟୋ ଲଗାଇଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଫଟୋଗୁଡ଼ିକ ନକାରାତ୍ମକତା ଏବଂ ବାସ୍ତୁ ଦୋଷ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ତେଣୁ ଏହାକୁ ପୂଜାପାଠ ଘରେ ଲଗାଇବା ଏବଂ ରଖିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ । ଆପଣ ଏହାକୁ ଘରର ଯେକୌଣସି ଭିନ୍ନ କାନ୍ଥରେ ରଖିପାରିବେ ।

   Related Posts