scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଘନେଇଲା ଆମେରିକା ଚୀନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଟ୍ରେଡ ଓ୍ୱାର, ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ହେବ ଏହି କ୍ଷତି

24/08/2019 at 4:37 PM

ନ୍ୟୁୟର୍କ .- ଏବେ ଆମେରିକା ଓ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ବାଣିଜ୍ୟକୁ ନେଇ ବିସ୍ଫୋରକ ସ୍ଥିତି ଦେଖା ଦେଇଛି । ଏବେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଟ୍ରେଡ ଓ୍ୱାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି।

 ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇ ଦେଶ ଏହାକୁ ନେଇ ମୁହାଁ ମୁହିଁ ହେଉଥିଲେ । ଏହା ଚୀନ୍‌ର ଶସ୍ତା ଜିନିଷ ସାରା ବିଶ୍ୱରରେ ପ୍ରବଳ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ଅନେକ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡୁଛି  । ପ୍ରଥମେ ଆମେରିକା ପକ୍ଷରୁ କେତକ ଚୀନ୍‌ କମ୍ପାନୀ ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଯିବା ସହ ଚୀନ୍‌ ନିର୍ମିତ ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ଅଧିକ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଲଗାଯାଇଥିଲା ।  ଏହାର ଜବାବରେ ଚୀନ୍‌ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଲଗାଇଥିଲା । ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ  ଟ୍ରମ୍ପ ଚୀନ୍‌ରୁ ଆସୁଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଅଧିକ ୫ ପ୍ରତିଶତ କର ବସାଇଛନ୍ତି ।

ଶୁକ୍ରବାରରେ ଚୀନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଆମେରିକାର ବିଭିନ୍ନ ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ  ଅଧିକ କର ବସାଯାଇଥିଲା ।

ଚୀନ୍‌ ଓ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଯୁଦ୍ଧ ବା ଟ୍ରେଡ ଓ୍ୱାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବାରୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଡିବ ବୋଲି ଅନେକ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଆଶଙ୍କା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଦୁଇଜଣ ବିଶ୍ୱର ଦୁଇ ମହାଶକ୍ତି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଦୁଇଟି ବୃହତ ଅର୍ଥନୀତି । ଏହି ବାଣିଜ୍ୟିକ ଯୁଦ୍ଧ ଯୋଗୁଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା  ଦେଖାଦେବାର ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।

ଆମେରିକା ଓ ଚୀନ୍‌ର ଏହି ମୁହାଁ ମୁହିଁ ପରିସ୍ଥିତି ଯୋଗୁଁ ଶନିବାରେ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଷ୍ଟକ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଚ ୩ ପ୍ରତିଶତ କମିଯାଇଛି । ସେହିପରି ଆମେରିକାର ୫୦୦ ବଡ କମ୍ପାନୀଙ୍କର ତାଲିକା ହୋଇଥିବା ଏସ୍‌ ଆଣ୍ଡ ପି ୨.୬ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

ଚୀନ୍‌ ଓ ଆମେରିକାର ଟ୍ରେଡ ଓ୍ୱାର ଯୋଗୁଁ ସାରା ବିଶ୍ୱର ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ  ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ।

ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକାରେ ଶାସନକୁ ଆସିଥିବା ଲୋକମାନେ ଚୀନ୍‌କୁ  ଅନୁକମ୍ପା ଦେଖାଇବାରୁ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି  ବୋଲି  ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ ଟ୍ୱିଟ କରିଛନ୍ତି । ମୁଁ ଏପରି ହେବାକୁ ଦେବି ନାହିଁ ବୋଲେ ସେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।

ଅକ୍ଟୋବର ଏକ ତାରିଖ ଚୀନ୍‌ର  ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସରୁ ଆମେରିକା  ଚୀନ୍  ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ଆମଦାନୀ କର ୨୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ୩୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ବୋଲି କହିଛି ।

   Related Posts