scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ବିଦେଶରେ ପହଞ୍ଚିଲାଣି କୃଷକଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ : କୃଷି ବିଲ୍ ନେଇ ଭାରତ ସହ ବ୍ରିଟେନ୍ କଥା ହେଉ ବୋଲି ଦାବି କଲେ ୩୬ ବ୍ରିଟିଶ୍ ସାଂସଦ

5/12/2020 at 12:31 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୫।୧୨: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ କୃଷି ଆଇନକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା କୃଷକଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ଦେଶର ଅନେକ ଲୋକ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ ଏବେ ବିଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚି ସାରିଲାଣି । ସାରା ବିଶ୍ବରେ ରହୁଥିବା ଶିଖ୍ ଓ ପଞ୍ଜାବୀ ଲୋକ କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ଏ ଭିତରେ ବ୍ରିଟେନର କିଛି ସାଂସଦ ଏହି ବିଲ୍ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିବା କହିଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ବ୍ରିଟେନରେ ରହୁଥିବା ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବ ସହ ସମ୍ପର୍କ ରଖୁଥିବା ୩୬ ସାଂସଦ କୃଷି ବିଲ୍ କୁ ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ସହ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇବା କଥା କହିଛନ୍ତି ।

ସେମାନେ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଡୋମିନିକ୍ ରାବ୍ଙ୍କୁ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ କୃଷକଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ନେଇ ମୋଦିଙ୍କ ସହ ଚର୍ଚ୍ଚା କରିଛନ୍ତି । ଶ୍ରମ ସାଂସଦ ତମନଜୀତ୍ ସିଂହ ଢେସୀ ଦ୍ବାରା ସମନ୍ବିତ ଚିଠିରେ ରାବ୍ ହ୍କ ସହ ଏକ ତତ୍କାଳ ବୈଠକ କରିବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି । ଚିଠିରେ ଦସ୍ତଖତ କରିଥିବା ନେତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶ୍ରମ, କନଜରଭେଟିଭ୍ ଏବଂ ସ୍କାଟିସ ନ୍ୟାସନାଲ ପାର୍ଟିର ପୂର୍ବ ଶ୍ରମ ନେତା ଜେରିମି କର୍ବିନ, ବୀରେନ୍ଦ୍ର ଶର୍ମା, ସୀମା ମାଲହୋତ୍ରା, ମାର୍ଟିନ ଡାକଟ୍ରି-ହ୍ୟୁଜେସ ଏବଂ ଏଲିସନ ଥେଓ୍ବାଲିସ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି ।

ଚିଠିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଏହା ବ୍ରିଟେନରେ ଶିଖ୍ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବ ସହ ଜଡିତ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶେଷ ରୂପରେ ଚିନ୍ତାଜନକ ବିଷୟ । ଯଦିଓ ଏହା ଅନ୍ୟ ଭାରତୀୟ ରାଜ୍ୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି । କେତେକ ବ୍ରିଟିଶ ଶିଖ୍ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବୀମାନେ ନିଜ ସାଂସଦଙ୍କ ସହ ଏହି ମାମଲାକୁ ଉଠାଇଛନ୍ତି, କାରଣ ସେମାନେ ପଞ୍ଜାବରେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ପୈତୃକ ଭୂମି ସହ ସିଧା ପ୍ରଭାବିତ ଥିଲେ ।’

   Related Posts