scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ତାଇଓ୍ୱାନକୁ ଚକ୍‌ମା ଦେଲା ଚୀନ୍ ବାୟୁସେନା : ଡ୍ରାଗନର ସୁ-୩୫ ଆଗରେ ଫିକା ପଡିଲା ଏଫ୍-୧୬

12/08/2022 at 12:16 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨/୦୮: ଚାଇନା ଓ ତାଇଓ୍ୱାନ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । କେତେବେଳେ ବି ଉଭୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଘମାଘୋଟ ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇପାରେ । ତାଇଓ୍ୱାନ ସୀମାରେ ଡ୍ରାଗନ୍ ଲଗାତର ସମରାଭ୍ୟାସ କରୁଛି । ଏହାସହ ନିଜ ବାୟୁସେନାକୁ ସଶକ୍ତ କରୁଛି । ଡ୍ରାଗନ୍ ବାୟୁସେନାର ସବୁଠୁ ବଡ ଶକ୍ତି ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଛି ଋଷିଆ ନିର୍ମିତ ସୁଖୋଇ ସୁ-୩୫ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ । ସେପଟେ ତାଇଓ୍ୱାନ ମଧ୍ୟ ଚୀନକୁ କାଉଣ୍ଟର ଦେବାକୁ ଆମେରିକୀୟ ଏଫ-୧୬କୁ ସଜାଗ ରଖିଛି । ସୂତ୍ରାନୁସାରେ, ତାଇଓ୍ୱାନ ନିକଟରେ ଏଫ-୧୬ରେ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରୁଥିଲା । ଏହାର ପାଇଲଟ୍ ସୁ-୩୫ ବାବଦରେ ଅଜ୍ଞ ଥିଲେ । ତେବେ ସୁ-୩୫ ପାଇଲଟ୍ ଏହା ଶତ୍ରୁର ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ଦେଖି ତୁରନ୍ତ ଆକ୍ସନ ମୋଡକୁ ଆସିଯାଇଥିଲେ ।

ସୁ ୩୫ରେ ଥିବା ପାଇଲଟ୍ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟାର ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି । ଯେପରି ସେମାନେ ଏଫ-୧୬ ରାଡାରରେ ଧରା ପଡିବ ନାହିଁ । ସୁ-୩୫ ହେଉଛି ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟର ସବୁଠୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ । ଏହା ଶତ୍ରୁର ରାଡାରରେ ସହଜରେ ଧରା ପଡେନାହିଁ । ଚାଇନା ପାଖରେ ଏବେ ୨୪ଟି ସୁ-୩୫ ଅଛି । ଯାହାକୁ ସେ ନିକଟରେ ଋଷିଆକୁ କ୍ରୟ କରିଥିଲା । କିଛି ଦିନ ହେଲା ଡ୍ରାଗନ ନିଜର ସବୁ ସୁ-୩୫କୁ ତାଇଓ୍ୱାନ ସୀମାରେ ନିୟୋଜିତ କରିଛି । ଯାହା ତାଇଓ୍ୱାନ ପାଇଁ ସବୁଠୁ ବିପଦ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଫାଇଟର୍ ଜେଟ୍ ସୁ-୩୫

ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିବା ବିଶେଷଜ୍ଞ ଗିରିଶ ଲିଙ୍ଗାନା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସୁ-୩୫ ଏ ପ୍ଲସ୍ ପ୍ଲସ୍ ଜେନେରେସନର ଫାଇଟର ଜେଟ୍ । ଯାହାକୁ ଚୀନ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି । ତାଇଓ୍ୱାନ ଏଫ-୧୫ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି । ସୁ-35ରେ ଏପରି କିଛି ଫିଚର୍ସ ରହିଛି ଯାହା ଏଫ-୧୬ରେ ନାହିଁ । ଆମେରିକୀୟ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ସହଜରେ ରାଡାରରେ ଧରାପଡିଯିବାର ସମ୍ଭବାନା ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ସୁ-୩୫ ଆରାମରେ ଶତ୍ରୁପକ୍ଷର ରାଡାରରୁ ଖସିଯାଇପାରିବ ।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, କାଗଜପତ୍ରରେ ଉଭୟ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପାଖାପାଖି ସମାନ ଥିଲେ ବି ପ୍ରକୃତରେ ସୁ-୩୫ ଅଧିକ ଉନ୍ନତ । ମୁହାଁମୁହିଁ ୟୁଦ୍ଧରେ ଏଫ-୧୬ ସୁ-୩୫ରୁ ମାତ୍ ଦେବା ସମ୍ଭବପର ନୁହେଁ । ସୁ-୩୫ ଶତ୍ରୁପକ୍ଷର ତଥ୍ୟ ହାସଲ କରିବାରେ ମାହିର । ଯାହାକୁ ଡାଉନଲୋଡ୍ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ । ଏଥିରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଜାମର୍ ରହିଛି । ଅନ୍ୟ ମିସାଇଲ ସିଷ୍ଟମରେ ବି ଏହା ଧରାପଡିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts