Retail icon award
Retail icon award
728*90
728*90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଅସଂରକ୍ଷିତ ଶିକ୍ଷକ ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବି କରୁଛନ୍ତି ଅନୁସୂଚୀତ ଜନଜାତି : ରାଜସ୍ଥାନରେ ହିଂସା, ଜଣେ ମୃତ, କେନ୍ଦ୍ରକୁ ରାପିଡ୍ ଆକ୍ସନ ଫୋର୍ସ ମାଗିଲା ରାଜ୍ୟ

27/09/2020 at 10:56 PM

ଜୟପୁର, ୨୭|୦୯:   ରାଜସ୍ଥାନରେ ଶିକ୍ଷକ ଭର୍ତ୍ତିକୁ ନେଇ ହିଂସା ଚରମ ସୀମାରେ ପହଁଚିଛି। ଅସଂରକ୍ଷିତ ପଦକୁ ଏସଟି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ରଖିବା ଦାବିରେ ଲଗାତର ୪ ଦିନ ଧରି ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଉଛି । ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀମାନେ ଉଦୟପୁରର ଖେରବାଡାରେ ଥିବା କିଛି ପାହାଡକୁ କବଜା କରି ନେଇଛନ୍ତି । ସେଠାରୁ ସେମାନେ ସମସ୍ତ ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖୁଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପଟେ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀମାନେ ଆଦିବାସୀ ଜନ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ।

ତେବେ ଖେରବାଡାରେ ହୋଇଥିବା ଗୁଳିକାଣ୍ଡରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ପୋଲିସକୁ ଗୁଳିଚାଳନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା । ଏହାମଧ୍ୟରେ ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରକୁ ରାପିଡ୍ ଆକ୍ସନ ଫୋର୍ସ ମାଗିଛନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ସେହି ସମୟରେ ହିଂସା ଉପୁଜିଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଶିକ୍ଷକ ଭର୍ତ୍ତି ପରୀକ୍ଷା-୨୦୧୮ର ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଉଦୟପୁର-ଅହମ୍ମଦାବାଦ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ । ପୋଲିସ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପଥରମାଡ କରିଥିଲେ ।ଏହାସହ ସରକାରୀ ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ଭାଙ୍ଗିରୁଜି ଦେଇଥିଲେ । ସେମାନେ ସାଧାରଣ ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ଥିବା ୧୧୬୭ ପଦ ଏସଟି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବାକୁ କହିଥିଲେ । ହିଂସା ଶୁକ୍ରବାର ଓ ଶନିବାର ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିଥିଲା ।

ସରକାର ହିଂସା ରୋକିବା ପାଇଁ ତିନିଜଣ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗେହଲଟ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀଙ୍କ ଦାବିକୁ ପୂରଣ କରିବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ତେବେ ଏହି ହିଂସାକାଣ୍ଡରେ ୩ହଜାର ଜଣଙ୍କ ନାଁରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି । ୩୪ଜଣହଙ୍କୁ ଗିରଫ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି ।

   Related Posts