ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ: ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ, ଶରୀରରେ ରହିଛି ଅନେକ କ୍ଷତଚିହ୍ନ
  • ||
  • ସମ୍ୱଲପୁର: ଜଳିଗଲା ଘରୋଇ ବସ୍ ନାଗରାଜ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଗଲେ କଣ୍ଡକ୍ଟର
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: ନାଳରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ପାଖରେ ପଡିଛି ବାଇକ ଓ ମଦବୋତଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୋକ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ: ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଜଳିଗଲା ୧୫ ବଖରା, ୨ ଗୋ-ମାତା ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ
  • ||
  • କଟକ: ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଝରଣା ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ, ୮୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||

ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼ : ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଲ ଦର ହ୍ରାସ, ଦେଶରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲରେ ୩ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଏକ୍ସସାଇଜ ଡ୍ୟୁଟି ବୃଦ୍ଧି

14/03/2020 at 11:23 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪।୦୩:  କରୋନା ଭାଇରସ ନେଇ ସାରାବିଶ୍ବର ଅର୍ଥବସ୍ଥା ମାନ୍ଦା ଥିବା ଦେଖାଦେଇଛି । କରୋନା ଭାଇରସ ନେଇ ସାରାବିଶ୍ବର କାରବାରକୁ ବଡ ଧରଣର ଝଟ୍‌କା ଲାଗିଛି । କରୋନା ପ୍ରକୋପର ପ୍ରଭାବ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ତୈଳଦର ଉପରେ ମଧ୍ୟରେ ବଢିଛି । ତୈଳ ଦର ନେଇ ବିଶ୍ବର ଦୁଇ ସମୁହ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଚାଲିଛି । ଏହାମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ୍‌ରେ ତିନି ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଲିଟର ହିସାବରେ ଏକ୍ସସାଇଜ୍‌ ଡ୍ୟୁଟି ବଢାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ  ଲିଟର ପିଛା ୩ ଟଙ୍କା ଏକ୍ସସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିବାରୁ ବଢିଛି ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଦର । ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ତୈଳ ଦର ହ୍ରାସ ପରେ ୩ ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହୋଇଥିଲା ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ । ଏବେ ସରକାର ୩ ଟଙ୍କା ଏକ୍ସାଇଜ ଡ୍ୟୁଟି ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଫଳରେ ପୁଣି ତୈଳଦର ମହଙ୍ଗା ହୋଇଛି । 

ସାରାବିଶ୍ବରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ହ୍ରାସ ପାଇବାର ଲାଗିଛି । ଯାହାଫଳରେ ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ୍‌ ଦାମ୍‌ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବାର ଲାଗିଛି । କିନ୍ତୁ ଦାମ୍‌ରେ ହ୍ରାସ କେବଳ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ମିଳୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । କିନ୍ତୁ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି ୩ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହେବା ଯୋଗୁଁ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ସିଧା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରେ ପଡିବ ।  କିନ୍ତୁ କିଛି ଲୋକଙ୍କ କହିବାକଥା ହେଉଛି ଯେ, ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ୍‌ ଦରରେ ଏକ୍ସାସାଇଜ୍ ଦର ବୃଦ୍ଧି ଭାରତୀୟ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରେ ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରିବ ନାହିଁ । କାରଣ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ତୈଳଦର ହ୍ରାସ ପାଉଥିବା ବେଳେ ଏକ୍ସସାଇଜ୍‌ ଦର ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ।

   Related Posts