scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ସତ୍ୟବାଦୀ ବକୁଳବନରେ ଓଡ଼ିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ଶିଳାନ୍ୟାସ : ଦୁଇବର୍ଷରେ ସରିବ ନିର୍ମାଣ କାମ

9/10/2018 at 8:35 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୯|୧୦: ବକୁଳବନରେ ହୋଇଛି ଓଡ଼ିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ଶିଳାନ୍ୟାସ । ଗୋପବନ୍ଧୁ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନା କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ । ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ଲାଗି ଏହି ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ନେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

୧୯୦୯ରୁ ୨୦୧୮ । ବନବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ।  ଗୋପବନ୍ଧୁ ଜୟନ୍ତୀରେ ପଞ୍ଚସଖାଙ୍କ ସାଧନାସ୍ଥଳ ବକୁଳବନରେ ଓଡ଼ିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ । ଭାଷା ଭିତ୍ତିରେ ଗଠିତ ପ୍ରଥମ ପ୍ରଦେଶ ଓଡ଼ିଶାରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାକୁ ନେଇ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ପଡ଼ିଛି । ଏହି ଅବସରରେ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲା ସତ୍ୟବାଦୀରେ ଏକ ବର୍ଣ୍ଣାଢ୍ୟ ଉତ୍ସବ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ଆଜିର ଦିନ ସାରା ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଗୌରବର ଦିନ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ । ପଞ୍ଚସଖାଙ୍କ ବକୁଳବନ ଓଡ଼ିଆ ଜାତିର ନବଜାଗରଣ ଲାଗି ଯେଉଁଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା ଓଡ଼ିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ସେହି ଦାୟିତ୍ବକୁ ବଢାଇବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଏଥିଲାଗି ବକୁଳବନ ଓ ଏହାର ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରାୟ ୨୯ ଏକର ଜମିକୁ ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ ଜୀଉଙ୍କଠାରୁ କିଣିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ବକୁଳବନର ସମସ୍ତ ଗଛକୁ ଅକ୍ଷତ ରଖି ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ନିର୍ମାଣ ହେବ । ୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହି କାମ ସାରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି । ସେତେଦିନ ଯାଏଁ ସତ୍ୟବାଦୀ ପାନ୍ଥ ନିବାସରେ ଅସ୍ଥାୟୀ କ୍ୟାମ୍ପସ ଚାଲିବ । ଏଠାରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ସହ ଗବେଷଣାର ସୁଯୋଗ ରହିବ ।

ପଞ୍ଚସଖାଙ୍କ ସମାଧି ପୀଠରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ପରେ ବକୁଳବନରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଆସିଥିବା ନଦୀ ଜଳ ଓ ପବିତ୍ର ମାଟିର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା । ସେପଟେ ଓଡ଼ିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିଳାନ୍ୟାସର ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ମୂହୁର୍ତ୍ତର ସାକ୍ଷୀ ହେବାକୁ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ସୁଅ ଛୁଟିଥିଲା ।

ନ୍ୟୁଜ୭ର ଓପିନିନୟନ ପୋଲ୍ ରେ ପଞ୍ଚସଖାଙ୍କ କର୍ମସ୍ଥଳରେ ଓଡ଼ିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥାପନ ଲାଗି ମତାମତ ରଖିଥିଲେ ଦର୍ଶକ । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏହାକୁ ସ୍ବୀକୃତି ଦେଇଥିଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ଲାଗି ଏହି ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ଏକ ନୂଆ ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

   Related Posts