scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଧୋନୀଙ୍କୁ ନେଇ ପୂର୍ବତନ ଫିଲ୍ଡିଂ କୋଚ୍‌ଙ୍କ ଖୁଲ୍ଲାସା, କହିଲେ କେବେବି ଏହି ଦୁଇ ଜିନିଷ ସହ କରିନାହାଁନ୍ତି ବୁଝାମଣା

10/08/2022 at 1:38 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦/୦୮: ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଟିମ୍‌ରେ ହୋଇଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଦାୟୀ ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ଏମ୍.ଏସ୍ ଧୋନୀ । ଏକଥା କହିଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ଫିଲ୍ଡିଂ କୋଚ୍ ଆର୍. ଶ୍ରୀଧର । ସେ ଅଧିନାୟକ ଭାବେ ଦଳକୁ ସର୍ବଦା ଆଗରେ ରଖିଥିଲେ ।

ଧୋନି ୨୦୦୭ ରେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସେବେଠାରୁ ସେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଟିମ୍‌କୁ ମିଳିଛି ବିପୁଳ ସଫଳତା । ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭାରତ ତିନୋଟି ପ୍ରମୁଖ ଟ୍ରଫି, ଟି-୨୦ ୫୦ ଓଭର ବିଶିଷ୍ଟ ବିଶ୍ୱକପ, ଏବଂ ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫି ଜିତିଥିଲା । ସେ ଆଇସିସି ଟେଷ୍ଟ ମାନ୍ୟତାରେ ଭାରତକୁ ଏକ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ରଖିଥିଲେ।

ଏମଏସ ଧୋନି ଅନେକ ଐତିହାସିକ ଏବଂ ଦୁଃସାହାସିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । କିଛି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଯାହା ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ର ଦୃଶ୍ୟକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲା । ସେ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ODI ରେ ପ୍ରଥମ ଓପନିଂ କରାଇଥିଲେ । ଏହାସହ ନିଜର ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟରେ ବିଫଳତା ପରେ ବି ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ ସମର୍ଥନ । ଧୋନିଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି କିପରି ସଫଳ ଥିଲା ତାହା ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ।

ଏଥିସହିତ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ପୂର୍ବତନ ଫିଲ୍ଡିଂ କୋଚ୍ ଆର ଶ୍ରୀଧର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏମଏସ ଧୋନି କେବେ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା କରିନାହାଁନ୍ତି । କିମ୍ବା ଦୁଇଟି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି । ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ବ୍ୟାଟିଂ ଏବଂ ବୋଲିଂ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଧୋନିଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଫିଲ୍ଡିଂ ଏବଂ ଫିଟନେସ୍‌କୁ ସମାନ ଗୁରୁତ୍ୱ ମିଳିଥିଲା ।

ଧୋନି ଅଧିନାୟକ ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୪ରେ ଦଳର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇଥିବା ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଫିଲ୍ଡିଂ କୋଚ୍ ଥିଲେ ଆର ଶ୍ରୀଧର । ତାଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ଭାବେ ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇଟି ଏମିତି କ୍ଷେତ୍ର ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଆତ୍ମସନ୍ତୋଷର ସ୍ଥାନ ନାହିଁ । ଶ୍ରୀଧର କହିଛନ୍ତି, “ସେ ଅଧିନାୟକ ଥିବା ସମୟରେ ଫିଲ୍ଡିଂର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ । ୱିକେଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିବା ମୋ ପାଇଁ ବିରଳ ଥିଲା ।

ଯାହାକି ମୋ ଆଖି ଖୋଲିଦେଇଥିଲା । ଏମଏସ କହିଥିଲେ ଯେ ଦୁଇଟି ଜିନିଷ ଯାହା ମୋ ପାଇଁ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା ହେବା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ । ଗୋଟିଏ ଫିଲ୍ଡିଂ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ୱିକେଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ଦୌଡ଼ିବା । ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ ମାହୀ ଫିଲ୍ଡିଂକୁ ଅଧିକ ଫୋକସ କରୁଥିଲେ ସେ ଧାରାକୁ ବଜାୟ ରଖିଥିଲେ ବିରାଟ କୋହଲି ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଉମେଶ ଯାଦବ, ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ ଏବଂ ମୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ସହ କିଛି ଭଲ ସମୟ ଫିଲ୍ଡରେ କାଟିଛି । ଯିଏ ଜଣେ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ମଧ୍ୟ ଜଣେ ମହାନ ଫିଲ୍ଡର ଥିଲେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣଙ୍କର ବିରାଟ କୋହଲି, ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ଏବଂ ମନୀଷ ପାଣ୍ଡେଙ୍କ ଭଳି ଖେଳାଳି ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଫିଲ୍ଡିଂକୁ ନିଶ୍ଚୟ ଦେଖିଥିବେ ଏବଂ ଉପଭୋଗ କରିଥିବେ । ଚହଲ, କୁଲଦୀପ ଏବଂ କେଦାରଙ୍କ ପରି ଖେଳାଳି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଦକ୍ଷତା ଉପରେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିଛନ୍ତି । ମୁଁ ସେମାନଙ୍କ ସହ କାମ କରିବାକୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ ।

   Related Posts