scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ସଂସ୍ଥାଠୁ ବଳିଗଲା ସମବାୟ ସଂସ୍ଥା : ମିଳିମିଶି ଖାଇଗଲେ ଚାଷୀଙ୍କର ୫କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା, କ୍ରାଇମ୍‌ବ୍ରାଞ୍ଚ ତଦନ୍ତ ଦାବି

19/12/2018 at 5:02 PM

ନୟାଗଡ ୧୯|୧୨: ମିଳିମିଶି ଖାଇଗଲେ ଚାଷୀଙ୍କର ୫କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା । ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା କୁରାଳ ସମବାୟ ସମିତିରେ ଲାଭ ଆଶାରେ ଟଙ୍କା ରଖିଥିବା ତିନି ହଜାରରୁ ଅଧିକ କ୍ଷୁଦ୍ର ଜମାକାରୀ ଚାଷୀ ଏବେ କିପରି ସେମାନଙ୍କ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ପାଇବେ ସେହି ଚିନ୍ତାରେ । ଜମାକାରୀମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କିଛି ସୁଫଳ ମିଳିନି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ତଦନ୍ତ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନର ଆଶ୍ବାସନା ଦେଇ ଚୁପ୍ ବସିଛନ୍ତି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ।

ସମବାୟ ସମିତିରେ ୫ କୋଟି ଚଳୁ । ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ସଂସ୍ଥା ଭଳି ସମବାୟ ସମିତି ଲୁଟିନେଇଛି ହଜାର ହଜାର ଚାଷୀଙ୍କର ଟଙ୍କା । ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି ନୟାଗଡ଼ କୁରାଳ ଅଞ୍ଚଳର ୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀ।

ନିଜ ପେଟରୁ କାଟି ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ସଞ୍ଚିଥିବା ଏହି ଚାଷୀ ମାନେ ରଖିଥିବା ଜମା ରଖିଥିବା ୫ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ହଡ଼ପ କରି ସଂପାଦକ ଓ କର୍ମଚାରୀ ମାରିଛନ୍ତି  ଛୁ’। ନୟାଗଡ଼ ଏଆର୍‌ସିଏ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ବିକ୍ଷୋଭ କରୁଥିବା ଏହି ଚାଷୀ ର ଦାବି ଦୋଷୀଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଗିରଫ କରାଯିବା ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ଜମା ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ମିଳୁ।

ଜମାକାରୀ ଚାଷୀଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ୩୮୦୨ । ମୋଟ୍‌ ଜମାରାଶି ୫ କୋଟି ୭୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା । ନୟାଗଡ଼ କୁରାଳ ଓ ରଙ୍ଗଣୀ ପାଟଣା ସମବାୟ ସମିତିରେ ଜମା ରଖିଥିବା ଚାଷୀ ମାଚ୍ୟୁରିଟି ପରେ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ପାଇବାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଯିବା ପରେ ଯାହା ଶୁଣିଲେ ସେଥିରେ ଚାଷୀଙ୍କର ମୁଣ୍ଡ ଚକ୍କର କାଟିଯାଇଥିଲା । ସମବାୟ ସମିତି ସଂପାଦକ କାଳୁ ଚରଣ ରାଉତ ସବୁ ଟଙ୍କା ଚଳୁ କରିନେଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏହାପରଠାରୁ ଜମାକାରୀ ସଂପାଦକଙ୍କ ଘର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଓଡ଼ଗାଁ କେନ୍ଦ୍ର ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ  ଏ.ଆର୍‌.ସି.ଏସ୍‌.ଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ବିକ୍ଷୋଭ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ୍‌ । ପୂର୍ବତନ ସଂପାଦକ ଏବଂ ଅନ୍ୟଜଣଙ୍କ ନାଁରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ଦିଆଯିବ ବୋଲି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି । କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅପରାଧ ଶାଖା ଏହାର ତଦନ୍ତ କରିବାକୁ ଜମାକାରୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts