suno sunao
Hari omm 2
hari om films
suno sunao new
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ବରିଷ୍ଠ କିରାଣୀ, ଲାଞ୍ଚ ନେବାବେଳେ ମାଡ଼ି ବସିଲେ ଅଧିକାରୀ
  • ||
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି: ଜୁଏଲାରୀ ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଲୁଟିନେଲେ ୧୯ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ପୁରୀ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ନୀତି ବିଳମ୍ବ, ଦର୍ଶନ ନପାଇ ଭକ୍ତ ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||

ବିକ୍ଷୋଭ ରୋକିବାକୁ ହୀନ ପ୍ରୟାସ, ଇରାନ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ହଷ୍ଟେଲ ପିଲାଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ବିଷ ! ଅସୁସ୍ଥ ୧୨ଶହ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ

7/12/2022 at 1:14 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଇରାନରେ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବିକ୍ଷୋଭ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ହୀନ ପ୍ରୟାସ । ଧାରଣା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ରଚାଯାଇଛି । ହିଜାବ ବିରୋଧରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ପ୍ରାୟ ୧୨ଶହରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଜହର ଦିଆଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ଛାତ୍ରୀମାନେ ।

ହିଜାବକୁ ନେଇ ଇରାନରେ ଚାଲିଛି ଆରପାର୍ ଲଢେଇ । ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ସରକାର ମୁଣ୍ଡ ନୁଆଁଇବା ପରିସ୍ଥିତି ହୋଇଛି । ଆଇନ ବଦଳିବ କି ନାହିଁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନଥିବାବେଳେ ଇରାନ ସରକାର ଗଠନ କରିଥିବା ମୋରୈଲିଟି ପୋଲିସକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପଟେ ବିକ୍ଷୋଭକାରୀଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ରୋକିବାକୁ ସରକାର ହୀନ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଛାତ୍ର ସଂଗଠନର ପ୍ରଦର୍ଶନର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ଖାଦ୍ୟରେ ବିଷକ୍ରିୟା ଯୋଗୁ ଅଧିକାଂଶ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଅଚେତ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି ।

ଇାରାନ ନ୍ୟାସନାଲ ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟ ୟୁନିୟନର ଅଭିଯୋଗ ମୁତାବକ । ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ହିଜାବ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଯୋଜନା କରୁଥିଲେ । ହେଲେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ରୋକିବାକୁ ହୀନ ପ୍ରୟାସ କରିଛନ୍ତି ସରକାର ।  ବିକ୍ଷୋଭର ଗୋଟିଏ ଦିନକ ପୂର୍ବରୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ବିଷ ଦିଆଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଛାତ୍ର ସଂଗଠନ । ବିଷ କ୍ରିୟା ଯୋଗୁ ୧୨ଶହରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି ।

ଏହି ଘଟଣା ପରେ ଖରାଜମି ଓ ଅର୍କ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଲୟ ଛାତ୍ରମାନେ ହଷ୍ଟେଲର ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ। ଦୁଷିତ ଜଳ ଯୋଗୁ ପିଲାମାନେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସଫେଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଗତ କିଛି ଦିନ ହେଲା ହିଜାବକୁ ଇରାନରେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ ହେଉଛି । କେବଳ ଇରାନ ନୁହେଁ ବରଂ ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ବିକ୍ଷୋଭ ହେଉଛି । ୨୨ବର୍ଷୀୟ ମହସା ଅମିନଙ୍କ ହାଜତ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରହିଛି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରାୟ ୪୫୦ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ।

   Related Posts