scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଭାରତରେ ଯେତିକି ଅଛି, ନୂଆ ଖଣିରୁ ମିଳିବ ତାର ୫ଗୁଣ ସୁନା : ଦାମ୍ ୧୨ଲକ୍ଷ କୋଟିରୁ ବେଶୀ

21/02/2020 at 5:48 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୧।୦୨: ସାରା ବିଶ୍ବରେ ସୁନାର ଚଢେଇ କୁହାଯାଉଥିବା ଭାରତ ଏବେ କିଛି ସୀମିତ ସୁନା ମଧ୍ୟରେ ରହିଯାଇଛି । ସାରାବିଶ୍ବର କିଛି ଲୁଟେରା ଦେଶମାନେ ଆସି ଭାରତର ଗଚ୍ଛିତ ଥିବା ସୁନାକୁ ଲୁଟି ନେଇଥିଲେ । ତେବେ ଦେଶରୁ ସୁନା ଲୁଟିବା ସହ ଭାରତରେ ଗଚ୍ଛିଚ ଥିବା ସମ୍ପତ୍ତି ଦିନକୁ ଦିନ ହ୍ରାସ ପାଇବାର ଲାଗିଥିଲା । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ସୋନଭଦ୍ରା ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରାୟ ୧୨ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସୁନା ରହିଛି ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ଗଚ୍ଛିତ ଥିବା ସୁନା ପ୍ରାୟ ୩୩୫୦ଟନ୍‌ ଓଜନର ହେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି । world gold council (WCG)ର ଅନୁମାନ ମୁତାବିକ , ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଭାରତ ପାଖରେ ପ୍ରାୟ ୬୨୫ଟନ୍‌ ଓଜନର ସୁନା ଭଣ୍ଡାର ଗଚ୍ଛିତ ହୋଇରହିଛି । ସୋନଭଦ୍ରା ଜିଲ୍ଲା ମିଳିଥିବା ସୁନାର ଖବର ଯଦି ସତ ହୁଏ , ତେବେ ଭାରତ ପାଖରେ ଗଚ୍ଛିତ ଥିବା ସୁନାର ପରିମାଣ ଠାରୁ ଏହା ୫ଗୁଣା ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ତେବେ ଅନୁମାନ କରାଯାଇଥିବା ଆକାରରେ ପାହାଡରୁ ସୁନା ମିଳେ , ତେବେ ଭାରତ ସୁନା ରିଜର୍ଭ କରି ରଖିବାରେ ସାରାବିଶ୍ବରେ ୩ୟ ଦେଶ ହୋଇଯିବ ।   

ଭାରତର ଭୂ-ତତ୍ବବିଜ୍ଞାନ ସର୍ବେକ୍ଷଣର ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ ପାହାଡରେ ପ୍ରାୟ ୩ହଜାର ଟନ୍‌ରୁ ଅଧିକ ସୁନା ପୋତି ହୋଇ ରହିଛି ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ସର୍ଭେ ସମୟରେ ସୋନାଞ୍ଚଳ ପାହାଡୀରେ ସୁନା ବ୍ୟତୀତ ଲୁହା ଓ ଭାରୀ ମାତ୍ରାରେ ଅନ୍ୟ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ରହିଛି । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନର ସୁନା ଦାମ ହିସାବରେ ପ୍ରାୟ ୧୨ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି ।  

world gold council (WCG)ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବିକ, ଭାରତ ସମେତ ସାରାବିଶ୍ବରେ ସୁନା କାରବାର  ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ କରୁଛି । ଲଗାତର ୧୦ବର୍ଷ ହେଲା ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହି ସୁନା କାରବାର କରିଆସୁଛି । ୨୦୧୯ରେ ସାରଦୁନିଆରେ ୧୫ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ୬୫୦.୩୦ ଟନ୍‌ ସୁନା କିଣିଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୮ରେ ୬୫୬.୨ ଟନ୍‌ ସୁନା କିଣିଛି ।

WCG ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ୨୦୧୦ରୁ ୨୦୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାରାବିଶ୍ବରେ ୫୦୧୯ଟନ୍‌ ସୁନା କାରବାର କରିଛି । ପ୍ରତିବର୍ଷ ୫୦୦ଟନ୍‌ ହିସାବରେ ସୁନା କିଣାବିକା କରିଛି ବ୍ୟାଙ୍କ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମ ଦଶକରେ ବର୍ଷକୁ ୪୪୩ଟନ୍‌ ସୁନା କିଣାବିକା ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ପୂର୍ବ ଦଶକ ଅପେକ୍ଷ ଏବେ ୫୭ଟନ୍‌ ଅଧିକ ସୁନା କିଣାବିକା ହୋଇଛି ।

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବିଶ୍ବର ବଡ ବଡ ସୁନା ଖଣି କେଉଁଠାରେ ଓ କେଉଁ ଦେଶରେ କେତେ ସୁନା –

ସାରାବିଶ୍ବରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ସୁନାର ଭଣ୍ଡାର ଆମେରିକା ପାଖରେ ରହିଛି । ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ଆମେରିକା ନିକଟରେ ୮,୧୩୩ଟନ୍‌ ସୁନା ରହିଛି । ଯାହା ତାର ସମୁଦାୟ ବିଦେଶୀ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାରର ୭୬.୯ପ୍ରତିଶତ । ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଜର୍ମାନୀ ରହିଛି । ଜର୍ମାନୀ ନିକଟରେ ୩୩୬୬.୮ଟନ୍‌ ସୁନା ରହିଛି । ଗୋଲ୍ଡ ରିଜର୍ଭରେ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଇଟାଲୀ ରହିଛି । ଇଟାଲୀ ନିକଟରେ ୨୪୫୧.୮ଟନ୍‌ ସୁନା ରହିଛି । ଯାହା ପୁରା ବିଦେଶୀ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାରର ୬୮.୪ପ୍ରତିଶତ । ସୁନା ରିଜର୍ଭ ରଖିବାରେ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ରହିଛି । ଫ୍ରାନ୍ସ ନିକଟରେ ୨,୪୩୬ଟନ୍‌ ସୁନା ମହଜୁଦ ରହିଛି । ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ ରୁଷ ରହିଛି । ରୁଷ ନିକଟରେ ୨୨୪୧.୯ଟନ୍‌ ସୁନା ରହିଛି । ଯାହା ତାର ବିଦେଶୀ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାରର ୨୦.୨ପ୍ରତିଶତ ।

ଆମ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଚୀନ୍‌ ଷଷ୍ଠ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ଚୀନ ନିକଟରେ ପ୍ରାୟ ୧୯୮୪.୩ ସୁନା ରହିଛି । ଯାହା ଏହାର ବିଦେଶୀ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାରର ୨.୯ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । WCG ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ସପ୍ତମ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ବୀଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ରହିଛି । ଏହି ଦେଶ ନିକଟରେ ୧,୦୪୦ଟନ୍‌ ସୁନା ଗଚ୍ଛିତ ରହିଛି । ଅଷ୍ଟମ ସ୍ଥାନରେ ଜାପାନ ରହିଛି । ଜାପାନ ନିକଟରେ ୭୬୫.୨ ଟନ୍‌ ସୁନା ରହିଛି । ଯାହା ଏହାର ବିଦେଶୀ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାରର ୨.୮ପ୍ରତିଶତ । ସେହିପରି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଭାରତ ନବମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ଭାରତ ନିକଟରେ ପ୍ରାୟ ୬୨୬ଟନ୍‌ ସୁନା ଗଚ୍ଛିତ ହୋଇ ରହିଛି ।

   Related Posts