ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ବିବାହ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ପଠାଇଲେ ମୁସ୍‌ଲିମ୍‌ ଯୁବକ, ଭାଇରାଲ ହେଉଛି କାର୍ଡ ଫଟୋ

Published By : Prameya-News7 Bureau | February 25, 2024 IST

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫।୦୨: ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବହରାଇଚରେ ଜଣେ ମୁସଲମାନ ଯୁବକଙ୍କର ବିବାହ କାର୍ଡ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହି କାର୍ଡ ଭାଇରାଲ ହେବାର ଏକ ବଡ଼ କାରଣ ଅଛି । ଏହା ବୋଧହୁଏ ଏକ ମୁସଲମାନ ପରିବାରର ବିବାହର ପ୍ରଥମ କାର୍ଡ। ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରଭୁ ଗଣେଶଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ଦିଆଯାଇଛି । ଏଥି ସହିତ ପଞ୍ଚ ପ୍ରକୃତିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ବିବାହରେ ସାକ୍ଷୀ ହେବାକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ମୁସଲମାନ ପରମ୍ପରାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇ ହିନ୍ଦୁ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ବିବାହ କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଯୁବକ ଜଣକ କେବଳ ନିଜ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ବିବାହ କାର୍ଡ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି ବରଂ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ସହ ଜଡିତ ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି କାର୍ଡ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହି ବିଷୟ ବହରାଇଚର କେସିଆରଗଞ୍ଜର ଅଟେ। ଏଠାରେ ସଫିପୁର ଗ୍ରାମରେ ରହୁଥିବା ଅଜହୁଲ କମରଙ୍କ ପୁଅ ସମୀର ଅହମ୍ମଦ ୨୯ ଫେବୃଆରୀରେ ବିବାହ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ବିବାହ ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ସପ୍ତାହ ବାକି ଅଛି। କିନ୍ତୁ ଏହି ବିବାହ କାର୍ଡ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ହିନ୍ଦୁ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଏହି କାର୍ଡ ଶ୍ରୀ ଗଣେଶ ନାମ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ହିନ୍ଦୀରେ ଛପାଯାଇଛି କାର୍ଡ

ଏହା ଉପରେ ଶୁଭ ବିବାହ, ବର ପାଇଁ ଚିରଞ୍ଜୀବୀ ଏବଂ କନ୍ୟା ପାଇଁ ଆୟୁଷ୍ମତି କୁମାରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶବ୍ଦ ଲେଖାଯାଇଛି। ସାଧାରଣତ ଏହିପରି ଶବ୍ଦ ହିନ୍ଦୁ ବିବାହ କାର୍ଡରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଜରୱାଲ ରୋଡର ବାସିନ୍ଦା ଜୁମେରାତିଙ୍କ ଝିଅ ସାନିଆ ଖାତୁନଙ୍କ ସହ ସମୀରଙ୍କ ବିବାହ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ମୁସଲିମ ସମାଜର ବିବାହ କାର୍ଡରେ ବିବାହ ପରିବର୍ତ୍ତେ 'ନିକା' ବା ଇଂରାଜୀ ଶବ୍ଦ 'ୱେଡସ୍' ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ 'ଶୁଭ ବିଭା' ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି।

ଯେତେବେଳେ ସାମ୍ବାଦିକମାନେ ସମୀରଙ୍କ ପିତାଙ୍କୁ ଏହି କାର୍ଡ ବିଷୟରେ ପଚାରିଥିଲେ, ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ବିବାହ ନିମନ୍ତ୍ରଣକୁ ମୁଖ୍ୟତଃ ହିନ୍ଦୁ ଭାଇମାନଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯିବ। ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ହିନ୍ଦୁ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କାର୍ଡ ଛପା ଯାଇଛି। ତାଙ୍କ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକ ଏବଂ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ଉର୍ଦ୍ଦୁରେ କାର୍ଡ ଛପା ହୋଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ କାର୍ଡ ନୁହେଁ, ଏହି ବିବାହରେ ଅନେକ ଜିନିଷ ଅଲଗା ହେବ। ଏଥିରେ ବିବାହର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ହିନ୍ଦୁ ଭାଇମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଭୋଜି ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି।

wp:embed {"url":"https://www.prameyanews7.com/madhya-pradesh-dead-body-of-a-young-man/","type":"wp-embed","providerNameSlug":"prameya-news-7"}
https://www.prameyanews7.com/madhya-pradesh-dead-body-of-a-young-man/
/wp:embed

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.