Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ନେତାଙ୍କୁ ମାଡ଼ ଘଟଣାରେ ପ୍ରତିବାଦ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୁଶ ପୁତ୍ତଳିକା ଦାହ କଲା ବିଜେପି
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାରରେ ଧବଳେଶ୍ଵର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା : ବଦଳିଲେ ତମାଣ୍ଡୋ ଥାନା IIC, ଚନ୍ଦକା ଥାନାର ସବ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ତୁଲାଇବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା, କନେଷ୍ଟବଳ ପ୍ରସନ୍ନ ବେହେରା ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଦେବୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଅନ୍ୟ ୩ଜଣ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ବିଜୟ ବର୍ଷ ପାଳିତ, ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମଶାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ, ଅଢେଇ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଏନ୍‌ସିବି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଚାପିଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଗଛରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବାଣ୍ଟିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ ଓ ଶିଳାନ୍ୟାସ
  • ||

ସାଲେହଙ୍କ ପଞ୍ଜଶୀର ବାସଭବନରେ ତାଲିବାନୀଙ୍କ ରେଡ୍‌, ମିଳିଲା…

13/09/2021 at 8:41 PM

କାବୁଲ୍‌, ୧୩/୦୯: ବିଦୋହୀଙ୍କ ଗଡ ପଞ୍ଜଶୀରରେ କାମଚଳା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଘୋଷଣା କରିଥିବା ଅମରୁଲ୍ଲା ସାଲେହଙ୍କ ପଞ୍ଜଶୀର ସ୍ଥିତ ବାସଭବନରେ ତାଲିବାନୀମାନେ ରେଡ କରିଥିବା କହିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଠୁ ୬.୫ ମିଲିୟନ ଡଲାର ବା ପ୍ରାୟ ୪୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଓ ଅନେକ ସୁନା ମିଳିଥିବା ତାଲିବାନିମାନେ ଟ୍ବିଟ କରିଛନ୍ତି।

ବିଦ୍ରୋହୀଙ୍କ ଗଡ଼ କୁହାଯାଉଥିବା ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପଞ୍ଜଶିରକୁ ଦଖଲ ପାଇଁ ତାଲିବାନୀମାନେ ଜୋରଦାର ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି। ତାଲିବାନୀମାନେ ବନ୍ଧୁକ ମୁନରେ ପଞ୍ଜଶିରର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶକୁ ଦଖଲ କରିଥିବା ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ନିଜକୁ କାମଚଳା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଘୋଷଣା କରିଥିବା ଅମରୁଲ୍ଲା ସାଲେହଙ୍କ ପଞ୍ଜଶୀର ବାସଭବନରେ ତାଲିବାନୀମାନେ ରେଡ କରିଥିବା କହିଛନ୍ତି। ଏହି ରେଡ୍‌ ବେଳେ ସେମାନେ ତାଙ୍କ ଘରୁ ୬.୫ ମିଲିୟନ ଡଲାର ବା ପ୍ରାୟ ୪୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇଥିବା ବେଳର ଦୃଶ୍ୟକୁ ଟ୍ବିଟ୍‌ କରିଛନ୍ତି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ପଞ୍ଜଶିରର ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଅମରୁଲ୍ଲା ସାଲେହ ବିଶ୍ବକୁ ସେ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିଥିବାର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଥିଲେ ସେହି ସ୍ଥାନକୁ ତାଲିବାନ କବଜା କରିଥିଲା। ଅମରୁଲ୍ଲା ସାଲେହ ସୁରକ୍ଷିତ ଖସି ଚାଲିଯିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏବେ ସେ କେଉଁଠି ଅଛନ୍ତି ତାହା ଜଣାନାହିଁ । ତାଲିବାନୀଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ଏବେ ଅମରୁଲ୍ଲା ସାଲେହ ଓ ନର୍ଦ୍ଦନ ଆଲିଆନ୍ସର ମୁଖ୍ୟ ଅହମଦ ମାସୁଦ ରହିଛନ୍ତି ।  ସେମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ତାଲିବାନୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍‌ କରୁଛନ୍ତି।

ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ କ୍ଷମତା ଦଖଲ ପରେ ତାଲିବାନ ନିଜକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବାକୁ ବଳ ଗୋଟାଉଛି । ପଡୋଶୀ ଉଜବେକିସ୍ତାନକୁ କଡା ସନ୍ଦେଶ ପଠାଇଛି ତାଲିବାନ। ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ୪୬ଟି ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ ଓ ପାଇଲଟ ଫେରାଇବାକୁ ଉଜବେକିସ୍ତାନକୁ କହିଛି ତାଲିବାନ । ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ତାଲିବାନ କବଜା କରୁଥିବା ବେଳେ ଆଫଗାନ୍ ସେନାର ପାଇଲଟ ମାନେ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଗୁଡିକୁ ଉଜବେକିସ୍ତାନ ନେଇ ଯାଇଥିଲେ । ଆଉ ଏଠାରୁ ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଗୁଡିକୁ ୟୁଏଇ ସିଫ୍ଟ କରାଯାଉଛି । ଯେଉଁଥିରେ ଏ-୨୯ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ, ୟୁଏଚ୍-୬୦ ବ୍ଲାକ୍ ହକ ହେଲିକପ୍ଟର ସାମିଲ ରହିଛି। ଏହି ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ଆମେରିକା ସେନା ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେଇଥିଲା ଏବଂ ଚୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଏବେ ଏମାନଙ୍କୁ ୟୁଏଇ ସିଫ୍ଟ କରାଯାଉଛି। ଆଉ ଏବେ ଉଜବେକିସ୍ତାନ ଉପରେ ବିମାନ ଓ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ଫେରାଇବାକୁ ଚାପ ପକାଉଛି ତାଲିବାନ ।  

   Related Posts