Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

ଆଉଏକ ଜମାତୀ ହେବକି LPU? ଲକଡାଉନରେ ପଞ୍ଜାବର ଏହି ୟୁନିଭର୍ସିଟିରେ ଥିଲେ ୩ହଜାର୨୨୭ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀ

18/04/2020 at 3:06 PM

ଜଲନ୍ଧର୧୮।୪:  ଦିଲ୍ଲୀ ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ ତବଲିଗୀ ଜମତ୍ ଯୋଗୁ ଦେଶର କରୋନା ପରିସ୍ଥିତି ଉତ୍କଟ ହୋଇଛି। ତେବେ ଯେଉଁ ସମୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ ମରକଜରେ ଶହଶହ ଜମାତୀ ଏକାଠି ଥିଲେ ଠିକ୍ ସେତିକି  ପଞ୍ଜାବର ଏକ ଘରୋଇ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶହଶହ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ, ଶିକ୍ଷକ ଓ କର୍ମଚାରୀ ଏକତ୍ର ରହୁଥିଲେ। ଏବେ ସେହି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଜନୈକ ଛାତ୍ର ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ବାହାରକୁ ଆସିବା ବେଳେ କରୋନା ପଜେଟିଭ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଣୁ ଲକଡାଉନରେ ଏକତ୍ର ରହିଥିବା ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଓ ଲୋକଙ୍କୁ ନେଇ ସରକାର ସନ୍ଦେହରେ ପଡିଛନ୍ତି।

ପଞ୍ଜାବ ଜଲନ୍ଧରର ଫଗୱାରାରେ ଥିବା ଲଭଲି ପ୍ରଫେସନାଲ ୟୁନିଭର୍ସିଟି(ଏଲପିୟୁ) ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ନୀତିନିୟମ ଓ ଘୋଷଣାକୁ ଜଳାଞ୍ଜଳି ଦେଇ କରୋନା ଲକଡାଉନ୍‌ ବେଳେ  କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ରେ ୩ହଜାର ୨୨୭ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଏକତ୍ର ରଖିଥିଲା।  ଯେଉଁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୨ହଜାର ୪୨୧ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଥିବା ବେଳେ ବାକି ଲୋକେ ଫାକଲ୍ଟି ଓ ହଷ୍ଟେଲ କର୍ମଚାରୀ। ଲକଡାଉନ୍ ଘୋଷଣାରେ ଦେଶର ସମସ୍ତ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଖାଲି ହୋଇଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ଥିଲା ଏଲପିୟୁ।

ପଞ୍ଜାବ ସରକାର ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୩ ତାରିଖରେ ରାଜ୍ୟର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସମେତ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଓ ଘରୋଇ ଶିକ୍ଷଣ ସଂସ୍ଥା ବନ୍ଦ ଲାଗି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଏହାର ୧୦ ଦିନ ପରେ ଅର୍ଥାତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୩ତାରିଖରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିବେଦନରେ ଜନତା କର୍ଫ୍ୟୁ ପାଳିତ ହୋଇଥିଲା।  ଏହା ପରଦିନ ସାରା ଦେଶରେ ୨୧ ଦିନିଆ କରୋନା ଲକଡାଉନ ଜାରି ହୋଇଥିଲା। ଏତେ ସମୟ ମିଳିଥିଲେ ବି ଏଲପିୟୁ ବନ୍ଦ ନହେବା ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ୟୁନିଭର୍ସିଟିକୁ କାରଣଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କରିଛନ୍ତି।  

ତେବେ ଏଲପିୟୁ ଏ ନେଇ ଜଲନ୍ଧର ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ମଧ୍ୟ ଭ୍ରମରେ ରଖିଥିବା ବିଭାଗଙ୍କ ନୋଟିସରୁ ଜଣାପଡିଛି। ଏଣୁ ବିସ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଜନିତ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ପାଳନ ହେଉଥିଲା କି ନା ତାହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ। ଏଣୁ ନୋଟିସ୍ ମିଳିବାର ୭ ଦିନରେ ଜବାବ ଦାଖଲ ନ କଲେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ କାହିଁକି ‘ନୋ ଅବଜେକ୍ସନ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଜାରି କରାନଯିବ’ ବୋଲି ବିଭାଗ ପତ୍ରରେ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

   Related Posts