Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • IPL 2021: ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସର ବିଜୟରେ ଲାଗିଲା ବ୍ରେକ୍, ପନ୍ତଙ୍କ ଟିମ୍‌କୁ ୩ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସରେ ମିଶିଲେ କହ୍ନେୟା କୁମାର ଓ ଜିଗ୍ନେଶ ମେଓ୍ଵାଣୀ, ରାହୁଲଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଗ୍ରହଣ କଲେ ସଦସ୍ୟତା
  • ||
  • ହରିୟାଣା ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅନିଲ ବିଜଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ଗୁରୁତର, ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଅଂଳେଇ ମନ୍ଦିରରୁ ଦାନବାକ୍ସ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ସୁନାବେଡ଼ା ଟିଟିଏସରେ ଛାତ୍ର ଅଶାନ୍ତି, ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ଟଙ୍କା ନମିଳିବାରୁ ବିକ୍ଷୋଭ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର : ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ୪ ଚୋରା ଦେଶୀ ମଦ ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୨ଶହ ଲିଟରରୁ ଅଧିକ ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ଘଷିପୁରା ଥାନା ଦୀପପାଳ ଗାଁରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା, ଘର ଭିତରୁ ମିଳିଲା ନବ ବିବାହିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବାପଘର ପକ୍ଷରୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଧରାକୋଟ ଥାନା ସୁଂଦୁରିଆପଲି ଗାଁ ନିକଟ ଋଷିକୁଲ୍ୟା ନଦୀରେ ବୁଡି ବୃଦ୍ଧା ମୃତ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ବୁଡିଗଲେ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୭୯ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

ସିନ୍ଦୁର ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ହନୁମାନଙ୍କ ଅତିପ୍ରିୟ : କାହିଁକି ହନୁମାନଙ୍କୁ ସିନ୍ଦୁର ଅର୍ପଣ କରାଯାଏ ଜଣାନ୍ତୁ

28/05/2019 at 4:13 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୮/୫ : ରାମଭକ୍ତ ଶ୍ରୀ ହନୁମାନଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ସିନ୍ଦୁର ହନୁମାନଙ୍କ  ବହୁତ ପ୍ରିୟ । ହନୁମାନଙ୍କୁ ସିନ୍ଦୁର ଅର୍ପଣ କଲେ ହନୁମାନ ବହୁତ ପ୍ରସନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ସମସ୍ତ ମନୋସ୍କାମନା ପୁର୍ଣ ହୁଅ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି । ଯଦି ଆପଣ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ହନୁମାନଙ୍କ ବ୍ରତ ପାଳନ କରିବେ, ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ହନୁମାନଙ୍କୁ ସିନ୍ଦୁର ଅର୍ପଣ କରିବେ ତାହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ସମସ୍ତ ସଙ୍କଟ ଦୂର ହୋଇଯିବ ଏବଂ ଆପଣ ସବୁ କାମରେ ସଫଳ ହାସଲ କରିବେ ।

ହନୁମାନ ଭଗବାନଙ୍କୁ ସିନ୍ଦୁର ଅର୍ପଣ କରିବାନେଇ ରାମାୟଣରେ ଏକ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି । ଥରେ ଶ୍ରୀ ହନୁମାନ ମାତା ସୀତାଙ୍କୁ ସିନ୍ଦୁର ଲଗାଇବାବେଳେ ଦେଖିଥିଲେ । ସେ ସୀତାଙ୍କୁ ଯାଇ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ ଯେ ସେ ନିଜ ମଥାରେ ସିନ୍ଦୁର କାହିଁକି ଲଗାନ୍ତି । ମାତା ସୀତା ହନୁମାନଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ ଶୁଣି ହସି ଦେଇଥିଲେ । ସୀତା ଉତ୍ତର ଦେଇଥିଲେ ଯେ, ସିନ୍ଦୁର ଲଗାଇଲେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଦୀର୍ଘାୟୁ ହେବେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପ୍ରତି ପ୍ରସନ୍ନ ହେବେ ।

ମାତା ସୀତାଙ୍କ କଥା ଶୁଣି ହନୁମାନ ମନେ ମନେ ବହୁତ ପ୍ରସନ୍ନ ହେଲେ । ସେ ଭାବିଲେ, ମାତା ସୀତା ଟିକିଏ ସିନ୍ଦୁର ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀରାମ ତାଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରସନ୍ନ ହେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଦୀର୍ଘାୟୁ ହେଉଛନ୍ତି । ତା’ହେଲେ ସେ ନିଜର ପୁରା ଶରୀରରେ ସିନ୍ଦୁର ଲଗାଇ ନିଜ ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଅମର ଅବିନାଶୀ କରିଦେବେ ।

ହନୁମାନଙ୍କ ମନରେ ଏହି ଭାବନା ଆସିବା ପରେ ସେ ନିଜର ପୁରା ଶରୀରରେ ନାଲି ସିନ୍ଦୁର ବୋଳି ପକାଇଲେ ଏବଂ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଦରବାରରେ ପହଞ୍ଚିଲେ । ହନୁମାନଙ୍କ ଏହି ରୁପ ଦେଖି ଭଗବାନ ଶ୍ରୀରାମ ହସି ପକାଇଲେ । ସେ ମନେ ମନେ ବହୁତ ପସନ୍ନ ମଧ୍ୟ ହେଲେ । ଏହି ଘଟଣା ପରେ ଶ୍ରୀ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୁଜା କଲାବେଳେ ସିନ୍ଦୁର ଅର୍ପଣ କରିବା ପରମ୍ପରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

   Related Posts