Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଭାରତରେ ‘ଜନ୍‌ସେନ୍‌’ କୋଭିଡ୍‌ ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ର ୩ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟ୍ରାଏଲ ପାଇଁ ଆବେଦନ କଲା ଜନ୍‌ସନ୍‌ ଆଣ୍ଡ ଜନ୍‌ସନ୍‌ ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀ

20/04/2021 at 3:12 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦/୦୪ : ବିଶ୍ବର ଅନ୍ୟତମ ସଫଳ ତଥା ବୃହତ ଔଷଧ ନିର୍ମାଣକାରୀ କମ୍ପାନୀ ଜନ୍‌ସନ୍‌ ଆଣ୍ଡ୍‌ ଜନ୍‌ସନ୍‌ କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଛି । ଏହା ସହିତ ଭାରତ​‌ରେ ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ ନିର୍ମାଣ ତଥା ଟିକାକରଣ ନିମନ୍ତେ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରିଛି । ଏ ନେଇ ଜନ୍‌ସନ୍‌ ଆଣ୍ଡ୍‌ ଜନ୍‌ସନ୍‌ କେୟାର ପକ୍ଷରୁ ଟ୍ବିଟ୍‌ ଯୋଗେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ର କ୍ଳିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲ ପାଇଁ ଅନୂମତି ଦେବାକୁ ଜେ ଆଣ୍ଡ୍‌ ଜେ ପକ୍ଷରୁ ଡ୍ରଗ୍ସ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର ଜେନେରାଲ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ତିଆ (DCGI)ଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି  ।

ଆମେରିକା, ୟୁରୋପ, ବ୍ରିଟେନ୍‌ ଏବଂ ଜାପାନରେ ନିର୍ମାଣ ହେଉଥିବା ଟିକା ଏବଂ ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଦ୍ବାରା ଅନୁମତି ପ୍ରାପ୍ତ ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ଗୁଡିକୁ ଭାରତରେ ଜରୁରୀ ପରିସ୍ଥିତିରେ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ଦେଇଛନ୍ତି ଭାରତ ସରକାର ।

ଜନ୍‌ସନ୍‌ ଆଣ୍ଡ୍‌ ଜନ୍‌ସନ୍‌ କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ର ନାଁ ରଖାଯାଇଛି ‘ଜନ୍‌ସେନ୍‌’ । କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ, ଜନ୍‌ସନ୍‌ ଆଣ୍ଡ୍‌ ଜନ୍‌ସନ୍‌ କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ ୨ ରୁ ୮ ଡିଗ୍ରୀ ତାପମାତ୍ରାରେ ଅତି କମରେ ୩ ମାସ ଯାଏଁ ରହିପାରିବ । ଏହା ସହିତ ଜେ ଆଣ୍ଡ ଜେ କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ଭ୍ୟାକସିନ୍ର ବିଶେଷତ୍ବ ହେଉଛି ଏହାକୁ ମାତ୍ର ଥରେ ଅର୍ଥାତ ଗୋଟିଏ ଡୋଜ୍‌ ଦିଆଯିବ । ଯେତେବେଳେକି ଅନ୍ୟ ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ଗୁଡିକୁ ୨ଥର ଲେଖାଏଁ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୨ଟି ଡୋଜ୍‌ ଲେଖାଏଁ ଦିଆଯାଏ । ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦେଶରେ ଏଭଳି ୩ଟି ଭ୍ୟାକସିନ୍‌କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ତାହାରକି ୨ଟି ଲେଖାଏଁ ଡୋଜ୍‌ ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

ସେରମ୍‌ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପକ୍ଷରୁ ଉତ୍ପାଦିତ ହେଉଥିବା କୋଭିସିଲ୍ଡ, ଏବଂ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ମାଣ ହେଉଥିବା କୋଭାକ୍ସିନ୍‌ ଭାରତରେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ବେଳେ ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଋଷିଆ ନିର୍ମିତ ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ ସ୍ଫୁଟନିକ୍‌-V କୁ ଭାରତରେ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି । ଭାରତରେ ଟିକାକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ମେ ୧ ତାରିଖରୁ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବଙ୍କୁ ଟିକାକରଣ ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଭାରତ ସରକାର ।

   Related Posts