Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶ୍ରେୟସ ଆୟରଙ୍କ ଉପରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସର ନଜର, ରାହୁଲ ଓ ଧାଓ୍ୱନ ବି ବଦଳାଇବେ ଟିମ୍ !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୬କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୬୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୪୯୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜରୁରୀକାଳିନ ପରିସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କଲେ ଗଭର୍ଣ୍ଣର : କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢିବା ପରେ କଟକଣା କଡାକଡି
  • ||
  • ୧୮ କେଜିର ବଜ୍ରକାପ୍ତା ଉଦ୍ଧାର, ଡିଲ୍ ବେଳେ ଧରିଲା ବନ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୬୫ ମୃତ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ ମାଡ ହେବ ବାତ୍ୟା ! ଡିସେମ୍ବର ୩ରୁ ୬ ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ : ତାରିଣୀ ଦର୍ଶନ ସାରି ଫେରୁଥିଲେ, ଅଧାରାସ୍ତାରେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ୩ ଜୀବନ
  • ||

୩ ମାସ ଅନ୍ଧାରରେ ବୁଡି ରହିଥିଲା ଏହି ଦେଶ : ମୁଣ୍ଡରେ ଜୁଟିଲା ଏପରି ବୁଦ୍ଧି, ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲେ କୃତ୍ରିମ ସୂର୍ଯ୍ୟ

6/11/2021 at 3:19 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୬।୧୧ : ମଣିଷ ଜୀବନ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ବହୁତ ଆବଶ୍ୟକ । କେବଳ ମଣିଷ ନୁହେଁ ପଶୁ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଏହି ପୃଥିବୀରେ ଏପରି ଅନେକ ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ କିରଣ ଦେଖିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରନ୍ତି । କାହିଁକି ନା ତାଙ୍କ ପାଖରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ପହଞ୍ଚି ପାରେ ନାହିଁ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ଗାଁ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ପୂର୍ବରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ପାଇନଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଏକାଠି ହୋଇ ଯୋଗାଡ କରି ନିଜର ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ତିଆରି କଲେ ।

ଇଟାଲୀର ଏହି ଗାଁର ନାମ ହେଉଛି ବିଗାଲେନା। ଉଚ୍ଚ ପର୍ବତ ଯୋଗୁଁ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ଏହି ଦେଶରେ ଅବସ୍ଥିତ ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚେ ନାହିଁ । ଏହି ଗାଁ ମିଲାନର ଉତ୍ତରରେ ପ୍ରାୟ ୧୩୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହି ଗାଁର ଜନସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୨୦୦ । ନଭେମ୍ବରରୁ ଫେବୃଆରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଠାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଉଦୟ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ । ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଦେଖି ଗାଁର ଜଣେ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଏକ ଉପାୟ ପାଇଲେ। ଇଞ୍ଜିନିୟର ଗାଁ ମେୟରଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭିଗାଲେନା ଗାଁ ପାଇଁ ଏକ କୃତ୍ରିମ ସୂର୍ଯ୍ୟ ତିଆରି କରିଥିଲେ। ତିନିମାସ ଧରି ଏହି ଗାଁ ଅନ୍ଧକାରରେ ବୁଡ଼ି ରହିଥିଲା । ଏହି କାରଣରୁ ସେଠାରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିଲା। ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଗାଁର ଜଣେ ଇଞ୍ଜିନିୟରଙ୍କ ଏକ କୃତ୍ରିମ ସୂର୍ଯ୍ୟ ତିଆରି କରିଥିଲେ । ୨୦୦୬ରେ, ଇଞ୍ଜିନିୟର, ଗାଁର ମେୟରଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ୪୦ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଦର୍ପଣ ପର୍ବତ ଉପରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା । ଗ୍ଲାସକୁ ଏପରି ଭାବରେ ରଖାଯାଇଥିଲା ଯେ ଏହା ଉପରେ ପଡୁଥିବା ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇ ସିଧାସଳଖ ଗାଁ ଉପରେ ପଡିଥିଲା ​​।

ଏହା ପାହାଡର ଉପରି ଭାଗରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିବା ଦର୍ପଣ ଗାଁକୁ ଦିନରେ ୬ଘଣ୍ଟା ଆଲୋକିତ କରେ। ଗ୍ଲାସଟି ପ୍ରାୟ ୧.୧ ଟନ୍ ର ଏବଂ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୧ ଲକ୍ଷ ୟୁରୋ । ଏହି କାରୁ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ସାହାଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ନିଆଯାଇଛି । ପର୍ବତ ଉପରେ ସ୍ଥାପିତ ଦର୍ପଣଗୁଡ଼ିକ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଦ୍ୱାରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୁଏ । ତେବେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ତିଆରି କରିବା ପରେ ଭିଗାଲେନା ଗାଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଆଲୋଚନାର କେନ୍ଦ୍ର ପାଲଟିଥିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ଏଠାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି ।

ଭିଗାଲେନା ଗାଁର ମେୟର ପିଆରଫ୍ରାଙ୍କୋ ମାଡାଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କୃତ୍ରିମ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଧାରଣା ବୈଜ୍ଞାନିକ ନୁହେଁ ବରଂ ଜଣେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କର। ଏହି ଧାରଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ​​ଯେତେବେଳେ ଶୀତ ଋତୁରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଅଭାବରୁ ଲୋକମାନେ ନିଜ ଘରେ ରହିବାକୁ ଲାଗିଲେ । ଶୀତ ଏବଂ ଅନ୍ଧକାର ଯୋଗୁଁ ସହର ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା ​​। ଏହା ପରେ ପ୍ରାୟ ୮୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ଏକ କୃତ୍ରିମ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଗାଁ ଶୀତ ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ପାଇଥାଏ ।

   Related Posts