Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା, କନେଷ୍ଟବଳ ପ୍ରସନ୍ନ ବେହେରା ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଦେବୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଅନ୍ୟ ୩ଜଣ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ବିଜୟ ବର୍ଷ ପାଳିତ, ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମଶାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ, ଅଢେଇ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଏନ୍‌ସିବି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଚାପିଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଗଛରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବାଣ୍ଟିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ ଓ ଶିଳାନ୍ୟାସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିନା ଛୁଞ୍ଚିରେ ଟିକା ନେବେ ଶିଶୁ, ଦୁଇଟି ଡୋଜ୍ ନେବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣରେ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ପଡିଗଲେ ହାତୀ ହାବୁଡରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ ରୋକିବାକୁ କୋରାପୁଟ ପୋଲିସର ବଡ ପଦକ୍ଷେପ, ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଅପରେସନ୍ ଗ୍ରୀନ୍ କ୍ଲିନ୍
  • ||

ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟ ଘେରାଉକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଲେ ଚାଷୀ ନେତା : ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିଷ୍ପତ୍ତି, କିନ୍ତୁ କରିବେନି କୋଭିଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ

25/04/2021 at 4:24 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫/୦୪ : କରୋନା ମହାମାରୀ ବୃଦ୍ଧିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଚାଷୀଙ୍କ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟ ମାର୍ଚ୍ଚ ବାତିଲ ହୋଇଛି । ଏ ନେଇ ଘୋଷଣା କରିଛି ସାମୁଖ୍ୟ କିଷାନ୍‌ ମୋର୍ଚ୍ଚା (SKM) । ​‌ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପୂର୍ବ ଯୋଜନା ମୁତାବକ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟ ଘେରାଇ ହେବ ନାହିଁ । ଗତ ଶନିବାର ଚାଷୀନେତାଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ ଜରୁରୀ ସେବାରେ ନିୟୋଜିତ ଗାଡିଗୁଡିକୁ ଚଳପ୍ରଚଳ ପାଇଁ ଅବରୋଧ ହୋଇଥିବା ରାସ୍ତାଗୁଡିକୁ ମଧ୍ୟ ଖୋଲିଦେଇଛନ୍ତି ଚାଷୀ ।

କିନ୍ତୁ କୋଭିଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ କରାଇବା କିମ୍ବା ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ ନେବାକୁ ରୋକ୍‌ଠୋକ୍‌ ମନା କରିଦେଇଛନ୍ତି ଚାଷୀ । ଧାରଣା ସ୍ଥଳରେ ବସିଥିବା ଚାଷୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେହି ଜଣେ ମଧ୍ୟ କୋଭିଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ କରାଇବେ ନାହିଁ । କରୋନା ଯୋଦ୍ଧାମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଚାଷୀମାନେ କୌଣସି ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି କୃଷକ ସଂଗଠନ ବିକେୟୁ ସଭାପତି ବଲବୀର ସିଂହ କହିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଆସନ୍ତା ମେ ମାସରେ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟ ଘେରାଇ ପାଇଁ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ କୃଷକ ସଂଗଠନ । କିନ୍ତୁ ମହାମାରୀର ଉଗ୍ର ରୂପକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଇଁ ଏହାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି । ତେବେ ସ୍ଥିତି ଦେଖି ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ପରବର୍ତ୍ତୀ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରାଯିବ ବୋଲି ଚାଷୀ ନେତା ଯୋଗିନ୍ଦର ସିଂହ କହିଛନ୍ତି ।

ନୂଆ କୃଷି ଆଇନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେଲା ଚାଷୀମାନେ ଦିଲ୍ଲୀ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ସୀମାରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ଚାଷୀଙ୍କ ଜିଦ୍‌ କୃଷି ଆଇନ୍‌ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କିନ୍ତୁ ସରକାର ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହେଁ । ନୂଆ କୃଷି ଆିନରେ ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ତାହାକୁ ମାନିବାକୁ ନାରାଜ ଚାଷୀ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଚାଷୀ ନେତା ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ମଣ୍ଡଳର ବରିଷ୍ଠ ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଥର ବୈଠକ ହୋଇଥି​‌ଲେ ସୁଦ୍ଧା କୌଣସି ନିସ୍କର୍ସ ବାହାରି ପାରିନାହିଁ ।

   Related Posts