Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ’ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚିତ, ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ହେବେ ଉପକୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୬୬୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ବାଇକ୍-ଅଟୋ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା : ଜଣେ ମୃତ, ତିନି ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଭୁବନେଶ୍ବର ବ୍ଲକ୍ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଶୁଭେନ୍ଦୁ କୁମାର ପ୍ରଧାନ, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଆକ୍ସନ : ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲି ବେଳେ ହିଂସା ପରେ ୨୨ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଘଟଗାଁ : ରାତିରେ ଘରକୁ ଫେରିବା ବେଳେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସେବାୟତଙ୍କ ପୁଣି କୋଭିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ, ପ୍ରତିଦିନ ୫୦ ସେବାୟତଙ୍କ ହେବ ଆର୍‌ଟିପିସିଆର୍
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ଯକର୍ମୀ
  • ||

ଦିଲ୍ଲୀ ଦଙ୍ଗାର ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ଜାମିନ ଉପରେ ଲାଗିବ ନାହିଁ ରୋକ୍, ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

24/11/2020 at 4:24 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪/୧୧ : ଜାମିଆ ମିଲ୍ଲିଆ ଇସ୍ଲାମିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଜାଲ ପରିଚୟ ପତ୍ର ଆଧାରରେ ସିମ କାର୍ଡ ବିକ୍ରି ଅପରାଧରେ ଜାମିନ ଆବେଦନକୁ ବିରୋଧ କରି ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଅପିଲକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ । ଗତ ଫେବୃୟାରୀ ମାସରେ ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆଇନ ବିଲକୁ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ ବେଳେ ହିଂସା ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ଏହି ସିମ ସବୁ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥିଲା ।

ତେବେ ନ୍ୟାୟମୂର୍ତ୍ତି ଅଶୋକ ଭୂଷଣଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହି ମାମଲାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫୈଜଲ ଖାନର ଜାମିନ ଆବେଦନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଅପିଲକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆଇନକୁ ବିରୋଧ କରି ହିଂସା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଜାଲ ପରିଚୟପତ୍ର ଜରିଆରେ ସିମ କାର୍ଡ ବାହାର କରାଯାଇ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ପୋଲିସ ଦାବି କରିଥିଲା । ପୋଲି ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିରୋଧରେ ବେଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପ୍ରତିରୋଧ ଆଇନ ବଳରେ ମାମଲାରୁଜୁ କରିଥିଲା । ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ କହିଥିଲେ ଯେ, ଅଜିଯୁକ୍ତ ଫୈଜାନ ଖାନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆତଙ୍କୀ ଫଣ୍ଡିଂ କିମ୍ବା ସେହି ମାମଲାରେ ଜଡିତ କୌଣସି ଗତିବିଧିକୁ ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ନାହିଁ ।

ହାଇକୋର୍ଟ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଆଶ୍ବସ୍ଥି ଦେବା ସହିତ ୟୁଏପିଏ ଆଇନ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଜାମିନ ପ୍ରଦାନ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ ହେବ ନାହିଁ କାରଣ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା CAA ଏହି ମାମଲାରେ ସେଭଳି କୌଣସି ଠୋସ ପ୍ରମାଣ ଦେଇନଥିଲା । ତେଣୁ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା କିମ୍ବା ହିଂସା ପାଇଁ ଉସକାଇବା ଭଳି ଅଗିଯୋଗର ସତ୍ୟାସତ୍ୟକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଫୈଜାନ ଖାନକୁ ୨୫ ହଜାର ଟଙ୍କାର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ମୁଚାଲିକା ଏବଂ ଜଣେ ଜାମିନଦାର ବଳରେ ଜାମିନ ଦେଇଥିଲେ । ପୋଲିସ ଫୈଜାନ ଖାନକୁ ଜୁଲାଇ ୨୯ରେ ଗିରଫ କରିଥିଲା । ତା ବିରୁଦ୍ଧରେ ୟୁଏପିଏ ଭାରତୀୟ ଦଣ୍ଡବିଧାନ ସଂହିତା, ରାଷ୍ଟ୍ର କାନୁନ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ନଷ୍ଟ କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ମାମଲା ଦାୟର କରିଥିଲା ।

   Related Posts