Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • T20 World Cup: ଇତିହାସ ରଚିଲେ କର୍ଟିସ କାମ୍ପର, ୪ ବଲ୍‌ରେ ନେଲେ ୪ ଓ୍ଵିକେଟ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ମିଲରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ବିଲଡିଂରୁ ଡେଇଁପଡିଥିଲେ ଶ୍ରମିକ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୪୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଲଖିମପୁର ହିଂସା ମାମଲାରେ ସଂଯୁକ୍ତ କିଷାନ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରେଳରୋକ, ୬ ଘଣ୍ଟିଆ ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା
  • ||
  • ଫୁଲୁଛି ଜଳକା ନଦୀ, ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେ ଜଳସ୍ତର
  • ||
  • ଚାଲାଣ ବେଳେ ୩୯ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର, ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ ବିଜୟନଗରମ୍
  • ||
  • ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଟ୍ରପ୍ ଲାଇନ, ୪ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଏଯାଏଁ ମିଳୁନି ବାପା-ପୁଅଙ୍କ ପତ୍ତା, ରବିବାର ନାଗାବଳୀରେ ଭାସି ଯାଇଥିଲେ ଉଭୟ
  • ||

ଏସିଆ କପ୍ ୨୦୨୦ : ପାକିସ୍ତାନରେ ଖେଳିବ ନାହିଁ ଭାରତ

29/01/2020 at 9:53 AM

ମୁମ୍ବାଇ ୨୯।୦୧: ଏସିଆ କପ୍ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଭାଗ ନେବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତରେ ଯିବ ନାହିଁ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଦଳ । ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବୋର୍ଡ  (BCCI) ପକ୍ଷରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ଜଣାଇଦେଇଛି । ପାକିସ୍ତାନରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଏସିଆ କପ୍‌ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଭାଗ ନେବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାକିସ୍ତାନ ଯିବ ନାହିଁ। ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନର ଏସିଆ କପ୍‌ ଆୟୋଜନ ନେଇ ଭାରତର କୌଣସି ଆପତ୍ତି ନାହିଁ ବୋଲି BCCI ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି । 

ପାକିସ୍ତାନରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏସିଆ କପ୍‌ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଖେଳାଯିବ । ତେବେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଟି-ଟ୍ବେଣ୍ଟି ବିଶ୍ବକପ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ଏହା ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ଅଭ୍ୟାସ ହେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଥିଲା ।ତେବେ  BCCIର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ପାକିସ୍ତାନ ଏସିଆ କପ୍‌ ଆୟୋଜନରେ ଭାରତର କୌଣସି ଆପତ୍ତି ନାହିଁ , କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତ କରିପାରିବ ନାହଁ । ଭାରତ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଆୟୋଜନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଉନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଖେଳାଯିବା ସ୍ଥାନକୁ ନେଇ ଅସୁବିଧା ରହିଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଯେଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ରହିଛି । ତାହା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତ କରିବା ଉଚିତ ହେବ ନାହିଁ । ତେବେ କେବଳ ଏସିଆ କପ୍‌ ନୁହେଁ, ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରକାର ସିରିଜ ଖେଳିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତ କରିବ ନାହିଁ ଭାରତ ।

ଭାରତ ବିନା ଯଦି ଏସିଆ କପ୍ ଟୁର୍ଣ୍ଣମେଣ୍ଟ ଆୟୋଜନ ପାଇଁ ଏସିଆ କ୍ରିକେଟ ପରିଷଦ ଚାହୁଁଛି , ତାହା ଭିନ୍ନ କଥା । ଭାରତ ଏସିଆ କପ୍‌ରେ ଭାଗନେବାକୁ ହେଲେ , ଏସିଆ କପ୍‌ ପାକିସ୍ତାନରେ ନହୋଇ ଅନ୍ୟ ବିକଳ୍ପ ସ୍ଥାନରେ ହେବା ଉଚିତ୍ ।

୨୦୧୮ ଏସିଆ କପ୍‌ ଭାରତରେ ହେବାର ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଭିସାକୁ ନେଇ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେବାରୁ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ  ୟୁଏଇକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା । BCCI ଏହାର ଆୟୋଜକ ଥିଲା । ତେଣୁ ପାକିସ୍ତାନ ବୋର୍ଡ ମଧ୍ୟ ବିକଳ୍ପ ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରିପାରିବ । ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ ସ୍ଥାନ ରହିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଯାହା BCCI ୨୦୧୮ରେ କରିଥିଲା ବୋଲି ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ।  

ପାକିସ୍ତାନରେ ୨୦୦୯ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କ କ୍ରିକେଟ ଟିମ୍ ବସ୍‌ ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ସେବେଠାରୁ ପାକିସ୍ତାନରେ ଅନ୍ତରଷ୍ଟ୍ରୀୟ କ୍ରିକେଟ ମ୍ୟାଚ ହୋଇନାହିଁ । କିନ୍ତୁ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଟିମ୍‌ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତ କରିଥିଲା । ଏବଂ ପରେ ବାଂଲାଦେଶ ଟିମ୍‌ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତ କରିଛି । ତେବେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ରାଜନୈତିକ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତ କରିବାକୁ ଚାହୁନାହଁ ।

   Related Posts