Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଟ୍ରକକୁ ଧକ୍କାଦେଲା ଆଉ ଏକ ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||

ଏସିଆ କପ୍ ୨୦୨୦ : ପାକିସ୍ତାନରେ ଖେଳିବ ନାହିଁ ଭାରତ

29/01/2020 at 9:53 AM

ମୁମ୍ବାଇ ୨୯।୦୧: ଏସିଆ କପ୍ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଭାଗ ନେବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତରେ ଯିବ ନାହିଁ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଦଳ । ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବୋର୍ଡ  (BCCI) ପକ୍ଷରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ଜଣାଇଦେଇଛି । ପାକିସ୍ତାନରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଏସିଆ କପ୍‌ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଭାଗ ନେବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାକିସ୍ତାନ ଯିବ ନାହିଁ। ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନର ଏସିଆ କପ୍‌ ଆୟୋଜନ ନେଇ ଭାରତର କୌଣସି ଆପତ୍ତି ନାହିଁ ବୋଲି BCCI ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି । 

ପାକିସ୍ତାନରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏସିଆ କପ୍‌ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଖେଳାଯିବ । ତେବେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଟି-ଟ୍ବେଣ୍ଟି ବିଶ୍ବକପ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ଏହା ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ଅଭ୍ୟାସ ହେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଥିଲା ।ତେବେ  BCCIର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ପାକିସ୍ତାନ ଏସିଆ କପ୍‌ ଆୟୋଜନରେ ଭାରତର କୌଣସି ଆପତ୍ତି ନାହିଁ , କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତ କରିପାରିବ ନାହଁ । ଭାରତ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଆୟୋଜନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଉନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଖେଳାଯିବା ସ୍ଥାନକୁ ନେଇ ଅସୁବିଧା ରହିଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଯେଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ରହିଛି । ତାହା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତ କରିବା ଉଚିତ ହେବ ନାହିଁ । ତେବେ କେବଳ ଏସିଆ କପ୍‌ ନୁହେଁ, ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରକାର ସିରିଜ ଖେଳିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତ କରିବ ନାହିଁ ଭାରତ ।

ଭାରତ ବିନା ଯଦି ଏସିଆ କପ୍ ଟୁର୍ଣ୍ଣମେଣ୍ଟ ଆୟୋଜନ ପାଇଁ ଏସିଆ କ୍ରିକେଟ ପରିଷଦ ଚାହୁଁଛି , ତାହା ଭିନ୍ନ କଥା । ଭାରତ ଏସିଆ କପ୍‌ରେ ଭାଗନେବାକୁ ହେଲେ , ଏସିଆ କପ୍‌ ପାକିସ୍ତାନରେ ନହୋଇ ଅନ୍ୟ ବିକଳ୍ପ ସ୍ଥାନରେ ହେବା ଉଚିତ୍ ।

୨୦୧୮ ଏସିଆ କପ୍‌ ଭାରତରେ ହେବାର ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଭିସାକୁ ନେଇ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେବାରୁ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ  ୟୁଏଇକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା । BCCI ଏହାର ଆୟୋଜକ ଥିଲା । ତେଣୁ ପାକିସ୍ତାନ ବୋର୍ଡ ମଧ୍ୟ ବିକଳ୍ପ ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରିପାରିବ । ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ ସ୍ଥାନ ରହିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଯାହା BCCI ୨୦୧୮ରେ କରିଥିଲା ବୋଲି ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ।  

ପାକିସ୍ତାନରେ ୨୦୦୯ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କ କ୍ରିକେଟ ଟିମ୍ ବସ୍‌ ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ସେବେଠାରୁ ପାକିସ୍ତାନରେ ଅନ୍ତରଷ୍ଟ୍ରୀୟ କ୍ରିକେଟ ମ୍ୟାଚ ହୋଇନାହିଁ । କିନ୍ତୁ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଟିମ୍‌ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତ କରିଥିଲା । ଏବଂ ପରେ ବାଂଲାଦେଶ ଟିମ୍‌ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତ କରିଛି । ତେବେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ରାଜନୈତିକ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତ କରିବାକୁ ଚାହୁନାହଁ ।

   Related Posts