Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ‘ନୋ କ୍ଲାସ୍ ନୋ ଫି’ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି :ପଡିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଜମିବାଡି ବିବାଦରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ! ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଆଗରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଟେଣ୍ଟ ହାଉସ୍ ଗୋଦାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||
  • କଟକ : ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’ କମାଇବା ମାମଲା : ଫି’ କେତେ କମିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନାର ଉଠାନ୍ତୁ ଲାଭ : ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ କାରରେ ମିଳିବ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଛାଡ଼

9/03/2019 at 5:43 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୯/୩:  ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ବାହନର ବହୁଳ ପ୍ରସାର ପାଇଁ ମୋଦି ସରକାର ଫେମ୍-୨ ସ୍କିମ୍ ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ସ୍କିମ୍ ପାଇଁ ୧୦ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ସ୍ବୀକୃତି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସ୍କିମ୍ ଜରିଆରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ବାହନ କିଣିଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଛାଡ଼ ମିଳିବ। ଏହି ସ୍କିମ୍ ୨୦୧୯ରୁ ୨୦୨୨ ଯାଏଁ ଚାଲିବ। ଫେମ୍-୨ ଜରିଆରେ ୩ବର୍ଷ ପାଇଁ ୧୦ଲକ୍ଷ ଦୁଇଚକିଆ ଯାନ,୫ଲକ୍ଷ ତିନିଚକିଆ ଯାନ ,୩୫ହଜାର ଚାରିଚକିଆ ଯାନ ଏବଂ ୭୦୯୦ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ବସ୍ ଉପରେ ସବସିଡିର ଫାଇଦା ମିଳିବ। ଏହି ସ୍କିମର ଫାଇଦା ଫୁଲ୍ ହାଇବ୍ରିଡ୍ କାର୍ କିଣିଲେ ମଧ୍ୟ ମିଳିବ।

ଏପରି ସ୍ଥଳେ ଯଦି ଆପଣ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ବାହନ କିଣିବାର ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନାର ଭରପୂର ଫାଇଦା ଉଠାଇପାରିବେ। ନିୟମ ମୁତାବିକ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ଉପରେ ମାନ୍ୟୁଫାକ୍ଚରର୍ ୨୦ହଜାର ଟଙ୍କାର ଫାଇଦା ଉଠାଇପାରିବ। ଏବଂ ଏହାର ଫାଇଦା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଦେଇପାରିବ। ବାଇକର ମୂଲ୍ୟ ଅତିବେଶୀରେ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ସେହିଭଳି ତିନିଚକିଆ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ବାହନ କିଣିଲେ ୫୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଛାଡ଼ର ଫାଇଦା ମିଳିବ। କିନ୍ତୁ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଚାରିଚକିଆ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ କାରରେ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଯାଏଁ ଛାଡ଼ ମିଳିବ। କିନ୍ତୁ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୧୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ହେବା ଅନୁଚିତ୍।

ବର୍ତ୍ତମାନ ମହିନ୍ଦ୍ରା,ମାରୁତି ସୁଜୁକି ଏବଂ ଟାଟା ମୋଟର୍ସ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ କାର୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି। ଏହି ସବୁ କାରର ମୂଲ୍ୟ ୧୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ। ଯାହା ଫଳରେ ସ୍କିମର ପୂରା ଫାଇଦା ଉଠାଯାଇପାରିବ। ମହିନ୍ଦ୍ରାର  e2oplus,eVerito ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ କାର ଯାହା କିଣିଲେ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଫାଇଦା ମିଳିବ। ଟାଟାର ଟିଆଗୋ ଇଭି କିଣିଲେ ମଧ୍ୟ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଛାଡ଼ ମିଳିବ। ମାରୁତି ସୁଜୁକି ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ କାର୍ ବଜାରରେ ପ୍ରବେଶ କରାଇବ।

 

   Related Posts