scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ ପୁସ୍ତିକାରେ ତ୍ରୁଟି, ୭୪ ନମ୍ବର ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଭୁଲ୍‌

24/02/2021 at 4:21 PM

ଉଦଳା ୨୪।୨: କରୋନା କଟକଣା ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ ପୁସ୍ତିକା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ଯାହାକୁ ଭରସା କରି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି । ହେଲେ ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣରେ ତ୍ରୁଟ ବା ଭୁଲ୍‌ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ଦ୍ବନ୍ଦରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏବଂ ଅଭିଭାବକ । 

ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ ନାମକ ପୁସ୍ତିକା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ଯାହାକି ଅବଜେକ୍ଟିଭ୍‌ ପ୍ରଶ୍ନ ଉପରେ ଆଧାରିତ । ଏହାକୁ ଭରସା କରି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ପରୀକ୍ଷା ନିମନ୍ତେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣରେ ବ୍ୟାପକ ତ୍ରୁଟି ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ଦ୍ବନ୍ଦ୍ବରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏବଂ ଅଭିଭାବକ ।

ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣର ବିଜଗଣିତ ପୁସ୍ତିକାରେ ୯ ନଂ ପୃଷ୍ଠାର ୭୪ ନମ୍ବର ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଭୁଲ୍‌ ଦିଆଯାଇଛି । ଯାହାକି ଉକ୍ତ ସମୀକରଣକୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ସମାଧାନ କରିଥିବା ବେଳେ ତାହାର ଉତ୍ତର ୨:୧ ବାହାରିଥିବା ବେଳେ ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣରେ ତାହାର ଉତ୍ତର ୪:୧ ଦେଇଛି ।  ଯାହାକୁ ନେଇ ଦ୍ବନ୍ଦରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ।  ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ ମାତ୍ର ୧୦ ଦିନ ହେବ ପାଇଥିବା ବେଳେ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ହେଉଥିବା ଆରମ୍ଭରୁ ଏପରି ତ୍ରୁଟି ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିବା କାରଣରୁ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ ଉପରେ ଭରସା କରିପାରୁନାହାନ୍ତି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ । ଏହାସହ ଆରମ୍ଭରୁ ଯଦି ଏଭଳି ତ୍ରୁଟି ରହିଛି ତେବେ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣରେ ଅନେକ ତ୍ରୁଟି ରହିଥିବାର ସନ୍ଦେହ କରିଛନ୍ତି ଅଭିଭାବକ ।  ଯାହାଫଳରେ ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ ଉପରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏବଂ ଅଭିଭାବକଙ୍କ ଆସ୍ଥା ତୁଟିଯାଉଛି । 

   Related Posts