oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଶଙ୍ଖ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ମିଳିଥାଏ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ, ସ୍ଥାପନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ଏହି ନିୟମ

24/02/2021 at 12:44 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୪ / ୦୨ : ସମୁଦ୍ର ମନ୍ଥନ ସମୟରେ ୧୪ ଟି ରତ୍ନ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଶଙ୍ଖ । ଶଙ୍ଖକୁ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଭାଇ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । କୌଣସି ପୂଜାପାଠ ଏବଂ ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଶଙ୍ଖ ଧ୍ୱନୀ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ । ଶଙ୍ଖକୁ ଘରେ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ ।

shankh

ଶଙ୍ଖକୁ କୌଣସି ବିଶେଷ ଦିନରେ ଘରେ ସ୍ଥାପନ କରନ୍ତୁ। ଦୀପାବଳି, ହୋଲି, ମହାଶିବରାତ୍ରୀ, ନବରାତ୍ରୀ, ଗୁରୁ-ପୁଷ୍ୟ, ଗୁରୁ-ପୁଷ୍ୟ ନକ୍ଷେତ୍ର ପରି ଶୁଭ ଦିନରେ ଘରେ ଶଙ୍ଖ ସ୍ଥାପନ କରନ୍ତୁ। ଉପହାର ରୁପରେ କାହାକୁ ଶଙ୍ଖ ଦେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କିମ୍ବା କାହାର ଦିଆଯାଇଥିବା ଶଙ୍ଖକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

shankh

ଶଙ୍ଖ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ସହ ଜଡିତ । ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଚାରୋଟି ଅସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଶଙ୍ଖ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ହାତରେ ଚକ୍ର, ଗଦା , ପଦ୍ମ ଫୁଲ ଏବଂ ଶଙ୍ଖ ରହିଥାଏ । ଶଙ୍ଖର ପାଣି ଘରେ ସିଞ୍ଚନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ସମଗ୍ର ଘର ପବିତ୍ର ହୋଇଥାଏ ।

shankh

ପୂଜା ଘରେ ଶଙ୍ଖକୁ ଏହିପରି କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ନରଖି ସବୁବେଳେ ନାଲି କପଡ଼ାରେ ଗୁଡ଼ାଇ ଆସନ ଉପରେ ରଖନ୍ତୁ ।  ପୂଜାରେ ସର୍ବଦା ଏଥିରେ ପାଣି ଭରି ରଖନ୍ତୁ ।  ଶଙ୍ଖକୁ ଘରର ପୂଜା ସ୍ଥଳରେ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ସୌଭାଗ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ ।  ଘରେ ରହୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ଶଙ୍ଖର ଦର୍ଶନ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

   Related Posts