ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: କୋର୍ଟରେ ଜଜ୍‌ଙ୍କୁ ଛୁରାମାଡ ଉଦ୍ୟମ, କାବୁ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ICMRର ପରାମର୍ଶ, ସାମାନ୍ୟ ଜ୍ୱର ହେଲେ ଖାଅନି ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍
  • ||
  • ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗୃହରେ ହଙ୍ଗାମା, ଗୃହ ମୁଲତବୀ କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ୍‌ର ରେଡ୍, ୩ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରେ ଚଢାଉ
  • ||

୩୦ ବର୍ଷ ପରେ ଖାଇବା ଥାଳିରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ପୋକ…

27/08/2022 at 2:16 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭।୦୮: ମଣିଷ ଜୀବନରେ ଖାଦ୍ୟ ପାନୀୟର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆକର୍ଷଣୀୟ। ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅବସ୍ଥାରେ, ଆଦିମ ମଣିଷ ଜଙ୍ଗଲୀ ଜନ୍ତୁମାନଙ୍କୁ ଶିକାର କରି ସେମାନଙ୍କ କଞ୍ଚା ମାଂସ ଖାଉଥିଲା । ତା’ପରେ ସେ ଅଗ୍ନି ଏବଂ ମସଲା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କଲେ। ଏହା ଯୋଗୁଁ ସେ ମାଂସ ରାନ୍ଧିଲେ ଜାଣିଲେ। ମାନବ ସଭ୍ୟତାରେ ପଶୁ ମାନଙ୍କୁ ପାଳିବା ସହ ଫଳ, ଫୁଲ ଏବଂ ପନିପରିବାର ଗଛ ଲାଗିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ମନୁଷ୍ୟର ଖାଦ୍ୟର ଯାତ୍ରା ଘରୋଇ ପଶୁ, ଫଳ, ପନିପରିବା ଠାରୁ  କୀଟପତଙ୍ଗକୁ ଯିବାକୁ ବସିଲାଣି । ଏହା ଭାରତ ସମେତ ପୃଥିବୀର ଅନେକ ଦେଶରେ କୀଟନାଶକ ଖାଇବାର ଏକ ପୁରୁଣା ପ୍ରଥା ଅଛି। କିନ୍ତୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ କୀଟମାନଙ୍କର ବଜାର ବହୁତ ବଡ ହୋଇପାରେ। ଚୀନ୍ ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶମାନଙ୍କରେ, ଅନେକ ବଡ଼ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଅଛି। ଯେଉଁଠାରେ କୀଟରୁ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥାଏ। ସେଠାରେ ଏହା ଏକ ଭଲ ବ୍ୟବସାୟର ରୂପ ମଧ୍ୟ ନେଉଛି।

ରିସର୍ଚ୍ଚ ଇନ୍ ଇକୋଲୋଜି ଏବଂ ଏନଭାଇରୋମେଣ୍ଟ (ATREE) ପାଇଁ ଅଶୋକା ଟ୍ରଷ୍ଟ କୀଟମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଏକ ଚମତ୍କାର ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛି । ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ମଣିଷ ଐତିହାସିକ ଭାବରେ ଏଣ୍ଟୋମୋଫାଗସ୍ ହୋଇଆସୁଛି। ଟ୍ରଷ୍ଟର ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଦଳ ମାନବ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ପୋକ ତଥା ପୋକରେ ନିର୍ମିତ ଏକ ଚକୋଲେଟ୍ ଚିପ୍ କୁକି ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି କୀଟ ପତଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଛେଳି ଏବଂ କୁକୁଡ଼ା ପରି ମଣିଷର ପ୍ଲେଟର ଏକ ଅଂଶ ହେବା ଉଚିତ୍।

ରୁଷ-ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟ ସଙ୍କଟ ଦୁନିଆରେ କେତେ ସଙ୍କଟ ହେବ। ତାହାର ଏକ ଝଲକ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​। ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ହେତୁ ମିଳିତ ଭାବେ ଦୁଇ ଦେଶ ଗହମର ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ବିଶ୍ୱକୁ ବିକ୍ରି କରିପାରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଯୁଦ୍ଧ ଯୋଗୁଁ ଯୋଗାଣ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେଲା, ସେତେବେଳେ ଗହମ ମୂଲ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ହ୍ରାସ ଘଟିଥିଲା। ଏକ ସମୟରେ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ଦୁଇଗୁଣ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ଵର ଜନସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୮ ବିଲିୟନ ଅଟେ। ଯଦି ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯୁଦ୍ଧରେ ଖାଦ୍ୟ ସଙ୍କଟର ପରିଣତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ, ତେବେ ଆଗାମୀ ୩୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ୯ ବିଲିୟନ ଅତିକ୍ରମ କରିବ, ତେବେ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟ ସମସ୍ୟା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଗଭୀର ହୋଇଯିବ।

ଏହି କାରଣରୁ ବିଶ୍ଵ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ନୂତନ ପରୀକ୍ଷଣ କରୁଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ନେଇ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜନସଂଖ୍ୟା ୯ ବିଲିୟନ ହେବା ପରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଉତ୍ସର ଘୋର ଅଭାବ ଦେଖାଯିବ। ସେହି ସମୟରେ, ପୋକମାନେ ପ୍ରୋଟିନର ଏକ ଉତ୍ତମ ଉତ୍ସ ହୋଇପାରନ୍ତି। ଯାହା ମଧ୍ୟ ସହଜରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ପୋକ ଜୀବଜନ୍ତୁକୁ ଖାଇବା ଏକ ନୂଆ କଥା ନୁହେଁ। ଏହା ୧୫୦ ଟି ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୨ ବିଲିୟନ ଲୋକଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ସାମିଲ୍‌ । ସେଠାରେ ପ୍ରାୟ ୧୪ଶହ ପ୍ରଜାତିର ପୋକ ତଥା କୀଟ ପତଙ୍ଗ ଅଛି।  ଯାହା ମଣିଷ ଖାଇପାରନ୍ତି।

ଭାରତ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏଠାରେ ଅନେକ ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ୩ ଶହରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଜାତିର ପୋକ କୀଟ ପତଙ୍ଗ ଖାଇଥାନ୍ତି। ସେଗୁଡିକ ସ୍ଥାନୀୟ ବଜାରରେ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୦୦ ରୁ ୧୦୦୦ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିକ୍ରି ହୁଏ । କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ଓଡିଶା, ଆସାମ ଏବଂ ନାଗାଲାଣ୍ଡ ପରି ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ଜନଜାତି ଅତ୍ୟଧିକ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ପୋକ ଖାଉଛନ୍ତି। ମଣିଷକୁ ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ୟୁରୋପରେ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ପଶୁ ମାଂସ ନିଷେଧ କରାଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ୟୁରୋପରେ କୀଟ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଖାଦ୍ୟର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତରେ କୀଟ ତଥା ପୋକ ଆଣିବା ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରୁଛନ୍ତି ।

କେତେକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କେବଳ ପେଟ ଭରିବା ଅପେକ୍ଷା ପୋକମାନଙ୍କର ଉପଯୋଗିତା ଅଧିକ ହୋଇପାରେ। ୟୁରୋପୀୟ ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତା ଏଜେନ୍ସି ମଧ୍ୟ ତିନୋଟି ପ୍ରଜାତିର ପୋକମାନଙ୍କୁ ମାନବ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ନିରାପଦ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ହଳଦିଆ ମିଲ୍‌ୱର୍ମ, ପଙ୍ଗପାଳ ଏବଂ ଝିଣ୍ଟିକା। ଯଦି ଜନସଂଖ୍ୟାର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶ ପୋକକୁ ଖାଦ୍ୟ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି, ତେବେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ହେବ ।

ଭାରତ ପରି ଅନେକ ଦେଶରେ ଏହାର ଭବିଷ୍ୟତ କ’ଣ ହେବ ତାହା ସ୍ଥିର କରେ । ବାସ୍ତବରେ ଛେଳି, ଘୁଷୁରୀ ଏବଂ ଚିକେନ୍ ପରି ପଶୁମାନଙ୍କୁ ବଂଚାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ ସ୍ଥାନ ଆବଶ୍ୟକ । ସେମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଏବଂ ଖାଇବାକୁ ଦେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଟଙ୍କା ଲାଗେ ।ଏହାର ପ୍ରଭାବ ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି । ଏକ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ଆସନ୍ତା ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମାଂସ ମୂଲ୍ୟ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇପାରେ। ତେଣୁ, ସେମାନଙ୍କର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ମାଂସ ତୁଳନାରେ କମ୍ ହେବ । କିନ୍ତୁ ସତ୍ୟ ଏହା ହେଉଛି ଯେ ଭାରତ ସମେତ ବିଶ୍ଵରେ ଅନେକ ଦେଶ ଅଛି । ଯେଉଁଠାରେ କୀଟଙ୍କ ପ୍ରତି ଲୋକଙ୍କ ମନୋଭାବ ଅତ୍ୟନ୍ତ ରକ୍ଷଣଶୀଳ ଅଟେ। ଏହାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ଏକ ବଡ ଆହ୍ଵାନ ହେବ ।

ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ଇଂରାଜୀମାନେ ବିଶ୍ଵାସ କରନ୍ତି ସେମାନେ ୨୦୨୯ ସୁଦ୍ଧା କୀଟ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିବେ। ପୋକ ଖାଇବା ମଣିଷ ଏବଂ ପୃଥିବୀର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କାହିଁକି ଭଲ ତାହା ସେମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହା କୀଟ ପ୍ରତି ଲୋକଙ୍କ ମନୋଭାବକୁ ବଦଳାଇବ। ତା’ପରେ ବୋଧହୁଏ ଯେଉଁମାନେ ଛେଳି, କୁକୁଡ଼ା ଏବଂ ମାଛ ଖାଇବାରେ ଅଭ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିବେ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଥାଳିରେ ପୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରି ପାରନ୍ତି ।

   Related Posts