scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଗ୍ଲୋବାଲ ଓ୍ବାର୍ମିଂ! ଭାଙ୍ଗିଲା ପ୍ରାଚୀନ ହିମଖଣ୍ଡ ଏ୨୩ଏ, ନ୍ୟୁୟର୍କ ଠାରୁ ୩ଗୁଣା ବଡ଼

28/11/2023 at 10:07 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮/୧୧: ପୃଥିବୀର ଜଳବାୟୁକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି ଗ୍ଲୋବାଲ ଓ୍ବାର୍ମିଂ । ଦ୍ରୁତ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବେ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି । ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ଓ ଗ୍ଲୋବାଲ ଓ୍ବାର୍ମିଂ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ହିମଖଣ୍ଡ ଏ୨୩ଏ ଦୀର୍ଘ ୩ ଦଶନ୍ଧି ପରେ ସ୍ଥିର ଅବସ୍ଥାରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଛି । ଏବେ ଏହି ସର୍ବବୃହତ ହିମଖଣ୍ଡ ଦକ୍ଷିଣ ମହାସାଗର ଆଡ଼କୁ ଯାଉଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଏ୨୩ଏ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବପ୍ରାଚୀନ ହିମଖଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ୟତମ । ହାରାହାରି ୪ ହଜାର ବର୍ଗ କି.ମି. ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ହିମଖଣ୍ଡ ନ୍ୟୁୟର୍କ ସହର ଆକାରଠୁ ପ୍ରାୟ ୩ଗୁଣ ବଡ଼ । ଏହି ବିଶାଳ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକ୍ ହିମଖଣ୍ଡ ୧୯୮୬ ମସିହାରେ ପଶ୍ଚିମ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକାର ଫିଲ୍ଚନର-ରୋନ ଆଇସ୍ ଶେଲ୍‌ଫଠୁ ଅଲଗା ହେବା ପରେ ବହୁ ଦିନଧରି ସ୍ଥିର ରହିଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ସାଟେଲାଇଟ୍ ଚିତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ, ଦ୍ରୁତ ବାୟୁ ଓ ସମୁଦ୍ର ପ୍ରବାହ ଯୋଗୁ ଏହା ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇ ଦ୍ରୁତ ବେଗରେ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକ୍ ଉପଦ୍ୱୀପର ଉତ୍ତର ଦିଗକୁ ବଢୁଛି ।

ଏହି ବିଶାଳ ହିମଖଣ୍ଡର ଗତି ଦୁର୍ଲଭ, ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହା ଉପରେ ପୂରା ନଜର ରଖିଛନ୍ତି ବୋଲି ବ୍ରିଟିଶ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକ୍ ସର୍ଭେର ଗ୍ଲାସିୟୋଲଜିଷ୍ଟ୍ ଓଲିଭର ମାର୍ଶ କହିଛନ୍ତି । ଏହାର ବେଗ ବଢ଼ିବା ସହିତ ଏ୨୩ଏ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକ୍ ସର୍କମ୍ପୋଲର ପ୍ରବାହରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାର ଆଶା କରାଯାଉଛି, ଯାହା ତାକୁ ହିମଶୈଳ ମାର୍ଗ ମାଧ୍ୟମରେ ଦକ୍ଷିଣ ମହାସାଗର ଅଭିମୁଖେ ନେବ । ଦୀର୍ଘ ଦଶନ୍ଧି ପରେ ଏ୨୩ଏର ଗତିର କାରଣ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଜାଣିପାରି ନାହାନ୍ତି । ମାର୍ଶଙ୍କ ଅନୁମାନ ଯେ ସମୟ ସହିତ ହିମଖଣ୍ଡ ପତଳା ହେବା ଯୋଗୁ ସମୁଦ୍ର ତଳୁ ଉପରକୁ ଉଠିଛି ଏବଂ ପ୍ରବାହ ଦ୍ୱାରା ଆଗକୁ ଗତି କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି ।

ଏହି ହିମଖଣ୍ଡ ଦକ୍ଷିଣ ଜର୍ଜିୟା ଦ୍ୱୀପରେ ପୁଣି ମିଶିପାରେ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଉକ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରର ବନ୍ୟଜୀବଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ । ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ତିମି, ପେଙ୍ଗୁଇନ୍ ଓ ସାମୁଦ୍ରିକ ପକ୍ଷୀ ପ୍ରଜନନ କରନ୍ତି ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ୱେଷଣ କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବିଶାଳ ହିମଖଣ୍ଡ ଏଠାରେ ସେମାନଙ୍କ ଆଗମନରେ ବାଧକ ହୋଇପାରେ । ୨୦୨୦ ମସିହାରେ ଏ୬୮ ହିମଖଣ୍ଡ ଭଳି ଏହା ଛୋଟ ଛୋଟ ଖଣ୍ଡରେ ଭାଙ୍ଗିବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ଅଛି ।

   Related Posts