oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍ ଦୋକାନରୁ ମାଲିକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କଲା ପୋଲିସ୍‌
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା : ଗୁମ୍ମା ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ସ୍ୱାମୀ ମୃତ, ସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମେକ୍ସିକୋ ଧୁଆଁଧାର ଫାୟାରିଂ: ୭ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ, ମେୟରଙ୍କ ସମେତ ୧୮ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଜଲପାଇଗୁଡ଼ିରେ ଦୁର୍ଗା ଭସାଣି ବେଳେ ଫ୍ଲାସ ଫ୍ଲଡ୍, ବନ୍ୟାରେ ଭାସି ୭ ମୃତ
  • ||

World War 3 ,ତୃତୀୟ ବିଶ୍ୱ ଯୁଦ୍ଧ ଆଶଙ୍କା – ଇରାନ ଆମେରିକା ମୁହାଁ ମୁହିଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଚ୍ୟରେ ସୈନ୍ୟ ଠୁଳ କରୁଛନ୍ତି ମିତ୍ର ଦେଶ

4/01/2020 at 2:18 PM

ଲଣ୍ଡନ – ଆମେରିକାରର ଡ୍ରୋନ ଆକ୍ରମଣରେ ଇରାନର ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ କାସିମ୍ ସୋଲୋମାନିଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଏବେ ଯୁଦ୍ଧ ଆଶଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହା ତୃତୀୟ ବିଶ୍ୱ ଯୁଦ୍ଧର ରୂପ ନେଇ ପାରେ ବୋଲି ଅନେକ ଆଶଙ୍କା କରୁଛନ୍ତି । ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ ପରେ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌ରେ ସୋଲୋମାନିଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ସେ ଇରାକ୍‌ର ରାଜଧାନୀ ବାଗଦାଦ ଏୟାରପୋର୍ଟକୁ ଏକ ଗୁପ୍ତ ବୈଠକ ପାଇଁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ । ତାଙ୍କ ସହ ମୋଟ ୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଏଥିରେ ଇରାକରେ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସେନା ମୁଖ୍ୟଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ।

ଏହାପରେ ଆମେରିକା ତାହାର ଇଲାଇଟ୍‌ ଫୋର୍ସ କମାଣ୍ଡୋମାନଙ୍କୁ ଇରାକ୍‌କୁ ପଠାଇଛି । ଇରାନ୍‌ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଉଚିତ୍‌ ଜାବା ଦେବ ବୋଲି କଡା ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି । ଇରାନ୍‌ର ଥିବା ଏଫ୍‌-୧୪ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ ଉଡାଇବା ସହ ହାଇ ଆଲର୍ଟ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ।

ସୋଲୋମାନିଙ୍କ ନିର୍ଦେଶରେ ଆମେରାକି ଦୂତାବାସ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା । ସେ ଆମେରିକାରର ସୈନ୍ୟମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଗତ ସପ୍ତାହରେ ବାଗଦାଦରେ ଆମେରିକା ଦୂତାବାସ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା । କାସିମ୍‌ ସୋଲୋମାନି ଇରାନର କୁର୍ଦ ସେନାଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ ଥିଲେ ।

ଆମେରିକା ଦ୍ୱାରା ଭବିଷ୍ୟତରେ ହୋବାକୁ ଥିବା ଆହୁରି ଆକ୍ରମଣ ଉଦ୍ୟମକୁ ପଣ୍ଡ କରିବା ପାଇଁ ସୋଲୋମାନିଙ୍କୁ ମୂଳପୋଛ କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକାର ମିତ୍ର ରାଷ୍ଟ୍ର ସାଉଦି ଆରବ ଆରାମକୋ ତୈଳ ଖଣି ଉପରେ ଇରାନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଡ୍ରୋନ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଆରାମାକୋ ସାଉଦିଆରବର ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ ତଥା ସବୁଠାରୁ ବଡ ତୈଳ ଉତ୍ତୋଳନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ।

ସୋଲୋମାନିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁପରେ ଇରାନ ଅଧିକ ଦୃଢ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବ ବୋଲି ଇରାନ୍‌ର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହାସନ ରୁହାନି କହିଛନ୍ତି ।

୨୦୧୮ ମସିହାରେ ସୋଲୋମାନି ଏକ ଭିଡିଓ ସନ୍ଦେଶରେ ଆମେରିକାରରାଷ୍ଟ୍ର ପତିଙ୍କୁ ଖୋଲା ଖୋଲି ଧମକ ଦେଇଥିଲେ । ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଜୁଆଡି ସମ୍ବୋନ୍ଧିତ କରିବା ସହ ଆମେ ତମ ଅତି ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛୁ , ତମେ ଚିନ୍ତା କରିପାରିବନି ଆମେ କେଉଁଠି ଅଛୁ ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ କହିଥିଲେ ।

ଏହି ଆକ୍ରମଣକୁ ସିରିଆ ସହ ଅନ୍ୟ କେତକ ଦେଶ ପକ୍ଷରୁ ନିନ୍ଦା କରାଯାଇଛି । ଏବେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଚ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଆଶଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ବ୍ରିଟେନ୍‌ ବି ତାହାର ଆର୍‌ଏଏଫ୍‌ ସୈନ୍ୟବାହିନୀକୁ ମଧ୍ୟପ୍ରାଚ୍ୟକୁ ପ୍ରେରଣ କରିଛି । ଆମେରିକାରୁ ନାଟୋ ଦେଶ ସମର୍ଥନ ମିଳିବା ଏକ ପ୍ରକାରର ନିଶ୍ଚୟ ଥିବାବେଳେ ଇରାନକୁ ସିରିଆ ସହ ଅନ୍ୟ କେତକ ଇସଲାମିକ୍‌ ଦେଶର ସମର୍ଥନ ମିଳିପାରେ । ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହେଲେ ଏହା ଓ୍ୱାର୍ଲ୍ଡଓ୍ୱାର ଥ୍ରୀ ବା ତୃତୀୟ ବିଶ୍ୱ ଯୁଦ୍ଧର ରୂପ ନେବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ।

   Related Posts