ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ: ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ, ଶରୀରରେ ରହିଛି ଅନେକ କ୍ଷତଚିହ୍ନ
  • ||
  • ସମ୍ୱଲପୁର: ଜଳିଗଲା ଘରୋଇ ବସ୍ ନାଗରାଜ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଗଲେ କଣ୍ଡକ୍ଟର
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: ନାଳରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ପାଖରେ ପଡିଛି ବାଇକ ଓ ମଦବୋତଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୋକ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ: ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଜଳିଗଲା ୧୫ ବଖରା, ୨ ଗୋ-ମାତା ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ
  • ||
  • କଟକ: ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଝରଣା ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ, ୮୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||

ସବୁଠୁ ବୟସ୍କ! ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁପରେ ପରିବାର ଲୋକ କହିଲେ ତାଙ୍କୁ ହୋଇଥିଲା ୧୨୭ ବର୍ଷ, ଗିନିଜ୍ ବୁକ୍ ଅଫ୍ ରେକର୍ଡ୍ସରେ ନାମ ଦରଜ ଦାବି

1/10/2021 at 2:11 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୧/୧୦: ଜାପାନର ଜିରୋଇମୋନ୍ କିମୁରା ଦୁନିଆର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ ଯିଏକି ୧୧୬ ବର୍ଷ ବଞ୍ଚିଥିଲେ। ୨୦୧୩ ରେ ତାଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ସେହିପରି, ଟାନାକା ନାମକ ଜଣେ ଜାପାନୀ ମହିଳା ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି, ଯାହାଙ୍କ ବୟସ ୧୧୮ ବର୍ଷ ହୋଇସାରିଲାଣି। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଗିନିଜ ୱାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। ଜଣେ ଆଫ୍ରିକୀୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘତମ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଉ।

ଆଫ୍ରିକାର ଇରିଟ୍ରିଆରେ ରହୁଥିବା ନତାବେ ଟିନସିଉଙ୍କର ନିକଟରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। ଏବେ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ତାଙ୍କୁ ୧୨୭ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା, ତେଣୁ ସେ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଗିନିଜ ୱାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡ ଆଖ୍ୟା ପାଇବା ଉଚିତ୍। ଏଥିପାଇଁ ପରିବାର ଗିନିଜ ବୁକ୍ ଅଫ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡକୁ ସମ୍ପର୍କ କରିଛନ୍ତି। ନତାବେଙ୍କ ନାତି ଜେରେ ନତାବେ ତାଙ୍କ ଜେଜେବାପାଙ୍କ ସରକାରୀ କାଗଜପତ୍ର ଗିନିଜ ୱାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡରେ ଦେଖାଇଛନ୍ତି।

ଜେରେ ନାତାବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗିନିଜ ୱାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡ଼ିକୁ ଯାଞ୍ଚ କରୁଛି ଏବଂ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରକୃତରେ କେବେ ଜନ୍ମ ହୋଇଛି ତାହା ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ଜେରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଜେଜେବାପା ବହୁତ ପରିଶ୍ରମୀ ଏବଂ ଯତ୍ନବାନ ଥିଲେ। ସେ ୧୯୩୪ ମସିହାରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ୨୦୧୯ ମସିହାରେ ୯୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ। ୨୦୧୪ ମସିହାରେ, ତାଙ୍କର ୧୨୦ ତମ ଜନ୍ମଦିନରେ, ସମଗ୍ର ଗାଁ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରିଥିଲା।

   Related Posts