scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ସମ ହସପିଟାଲରେ ବିଶ୍ବ ହୃଦୟ ଦିବସ: ନକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରା ହିଁ ହୃଦରୋଗର କାରଣ

29/09/2018 at 6:39 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୯|୯: ଆଜି ହେଉଛି ଓ୍ବାଲଡ ହାର୍ଟ ଡେ ବା ବିଶ୍ବ ହୃଦୟ ଦିବସ । ସମ ହସ୍ପିଟାଲ ପକ୍ଷରୁ ଏହାକୁ ନେଇ ଆଜି ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ । ଏହି ଅବସରରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ହୃଦ ରୋଗ ତଥା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ କର୍ମଶାଳା ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା ଅନୁଷ୍ଠିତ ।

ବର୍ତମାନ ସମୟରେ ହୃଦ ରୋଗ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା । କେବଳ ଯେ ଓୌଷଧ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ରୋଗର ନିରାକଣ କରାଯାଇ ପାରିବ ତହା ନୁହେଁ । ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନଶୈଳୀ, ଖାଦ୍ୟପେୟ, ବ୍ୟାୟାମ କଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ରୋଗର ଦୁରୀକଣ ହୋଇ ପାରିବ । ସମ ହସ୍ପିଟାଲ ପକ୍ଷରୁ ଆଜି ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି ଓ୍ବାଲଡ ହାର୍ଟ ଡେ ବା ବିଶ୍ବ ହୃଦୟ ଦିବସ । ଏହି ଅବସରରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ହୃଦ ରୋଗ ତଥା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ କର୍ମଶାଳା ହୋଇଥିଲା ଅନୁଷ୍ଠିତ । ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହୃଦ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡ. ରତନ ରାଠୋଡ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । କର୍ମଶାଳାରେ ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ ।

ହୃଦ ରୋଗରୁ ବର୍ତିବା ପାଇଁ କର୍ମଶାଳାରେ ବିଶଦଭାବେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ଓ ଯୁବପିଢିଙ୍କୁ ହୃଦଘାତ ହେବା ପଛର କାରଣ ପ୍ରାୟ ସମାନ । ଯେପରିକି ହୃଦପିଣ୍ଡ ଓ ଧମନୀ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ, ହାଇ କଲେଷ୍ଟରଲ, ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ, ମେଦବହୁଳତା ପରି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ କାରଣ ରହିଛି । ଏ ଦିଗରେ ଠିକ ସମୟରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେଲେ ହୃଦ ରୋଗ ବର୍ତି ହେବ ବୋଲି କର୍ମଶାଳାରେ ମତପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ବିଶ୍ବ ହୃଦୟ ଦିବସ ଅବସରରେ ସମ ହସ୍ପିଟାଲ ପ୍ରତିବର୍ଷ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରୁଛି । ସେପଟେ ସମ ହସ୍ପିଟାଲରେ ମଧ୍ୟ ଖୁବ ଅଳ୍ପ ଖର୍ଚରେ ଏହାକୁ ନେଇ ସ୍ବସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି।

   Related Posts