scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ଚାଲିଛି ବିଶ୍ବପ୍ରସିଦ୍ଧ ବରଗଡ ଧନୁଯାତ୍ରା ; ମହାପ୍ରତାପୀ କଂସର ରାଜତ୍ବରେ ଥରହର ମଥୁରା ନଗରୀ

15/01/2019 at 11:17 AM

ବରଗଡ ୧୫|୧: ଧୁମଧାମରେ ଚାଲିଛି  ବିଶ୍ବପ୍ରସିଦ୍ଧ ବରଗଡ ଧନୁଯାତ୍ରା । ସାରା ଗୋପପୁର ଉତ୍ସବ ମୁଖର । ଚତୁର୍ଥ ଦିନରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ବାଲ୍ୟଲୀଳା, କୃଷ୍ଣ ବଳରାମଙ୍କ ହସ୍ତରେ କଂସ ପଠାଇଥିବା ପୁତନା ସମେତ ଷଡମଲ୍ଲ ରାକ୍ଷସ ରାକ୍ଷସୀଙ୍କ ସଂହାର ଦୃଶ୍ୟ ଅଭିନୀତ ହୋଇଛି ।  କୃଷ୍ଣବଳରାମ ବେନୀଭାଇ ଗୋପାଳ ବାଳକମାନଙ୍କ ସହିତ ଗାଈ ଚରାଇ ଯାଇଥତ୍ବାବଳେ ପୁତନା ରାକ୍ଷସୀ ସମେତ ଧେନୁକା, ଷଣ୍ଡାସୁର, ବକାସୁର, ତୃଣା, ଶକଟା, ଅଘା ଆଦି ରାକ୍ଷସମାନଙ୍କୁ ସଂହାର କରିଛନ୍ତି । ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ମାଟି ଖାଉଥିବାବଳେ ବାରଣ କରି ଥିବା ବଳେ ମା ଯଶୋଦାଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେଇଛନ୍ତି ବିଶ୍ବରୂପ । ସେହିପରି ମଥୁରା ନଗରୀ କଂସଙ୍କ ରାଜତ୍ବରେ ଥରହର ହୋଇ ପଡିଥିବା ବେଳେ ମହାରାଜା କଂସ ବାଣାସୁରକୁ ଯୁଦ୍ଧରେ ପରାସ୍ତ କରିବା ସହ ବନ୍ଧୁତା ସ୍ଥାପନ କରି ନୃତ୍ୟ ଗୀତରେ ମସଗୁଲ ରହିଛନ୍ତି । ରଙ୍ଗମହଲରେ ବିଭିନ୍ନ ଅଚଂଳର ଲୋକ ନୃତ୍ୟ ପରିବେସିତ ହୋଇଥିବାବଳେ ଦର୍ଶକମାନେ ବିଲମ୍ବିତ ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପଭୋଗ କରିଥିଲେ । ଧନୁଯାତ୍ରାର ପଚଂମ ଦିନରେ ଗୋପପୁରରେ କୃଷ୍ଣବଳରାମଙ୍କ ଗୋଚାରଣ, ଦଧତ୍ଚୋରୀ, ଜାମାଲାର୍ଜୁନ ଭଜଂନ ଓ କାଳୀୟ ନାଗର ଦର୍ପଦଳନ ଦୃଶ୍ୟ ଅଭିନୀତ ହେବ । ସେହିପରି ମଥୁରା ନଗରୀରେ ମହାରାଜା କଂସଙ୍କ ନଗର ଭ୍ରମଣ, ଦିଗବିଜୟରେ ବାହାରି  ଜରାସନ୍ଧ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ ଏବଂ ହେତି ପ୍ରହେତି ସହ ବିବାହ ଦୃଶ୍ୟ ଅଭିନିତ ହେବ ।

   Related Posts