oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ସମ ହସ୍ପିଟାଲ ପକ୍ଷରୁ ସପ୍ତାହ ବ୍ୟାପୀ ବିଶ୍ୱ ପରିବେଶ ଦିବସ ପାଳିତ

6/06/2019 at 4:55 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୬|୬: ଦିନକୁ ଦିନ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଉତ୍କଟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଏବେଠାରୁ ସଚେତନ ନହେଲେ ଆଗକୁ ଯେ ଏହା ଭୟଙ୍କର ରୂପ ନନେବ , ତାହା କହି ହେବ ନାହିଁ । ଏ ନେଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବା ଦିଗରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ର ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୁମିକା । କାରଣ ଏଭଳି ଅନେକ ରୋଗ ରହିଛି ଯାହା ବାୟୁ ପ୍ରଦୁଷଣ ଯୋଗୁଁ ଅଧିକ ବଢିଥାଏ ତେଣୁ ଏନେଇ ସଚେତନ କରାଇବା ଲାଗି ସମ ହସପିଟାଲ ଓ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ପକ୍ଷରୁ ପାଳିତ ହୋଇଛି  ସପ୍ତାହ ବ୍ୟାପୀ ବିଶ୍ବ ପରିବେଶ ଦିବସ ।

ଚଳିତ ବର୍ଷର ଥିମ ରହିଛି ବାୟୁ ପ୍ରଦୁଷଣକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ।  ବିଶେଷ କରି ଆସ୍ଥମା ,ହାର୍ଟ ଭଳି ରୋଗ ବାୟୂ ପ୍ରଦୂଷଣ ଦ୍ବାରା ବଢୁଛି । ଏହା ସହ ବିଭିନ୍ନ ଚର୍ମ ରୋଗ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କ୍ୟାନସରକୁ ମଧ୍ୟ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ବଢାଇବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଛୋଟ ପିଲା, ବୟସ୍କ ଏବଂ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ମାନେ ମଧ୍ୟ ବାୟୁ ପ୍ରଦୁଷଣ ଦ୍ବାରା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛନ୍ତି । ଡାକ୍ତରମାନେ ଏ ଦିଗରେ ରୋଗୀଙ୍କ କିଭଳି ଆହୁରି ଅଧିକ ସଟେତନ କରାଇପାରିବେ ଏ ନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି ।

ସପ୍ତାହ ବ୍ୟାପୀ ପାଳନ ହେଉଥିବା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସମ ହସପିଟାଲର ଡାକ୍ତର ,କର୍ମଚାରୀ ଓ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବୃକ୍ଷ ରୋପଣ କରିବା ସହିତ, ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବା ପାଇଁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ମଧ୍ୟ କ୍ୟାମ୍ପେନ କରୁଛନ୍ତି ।

ବିଶ୍ବ ପରିବେଶ ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ସମ ମେଡିକାଲ କଲେଜର ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଇନଭାରୋମେଣ୍ଟାଲ ୱାର୍ଲଡ ଉପରେ ଏକ ସୁନ୍ଦର ନାଟକ ପରିବେଷିତ  ହୋଇଛି ।

   Related Posts