ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚାନ୍ଦବାଲି: କଇଥଖୋଲା ବଜାରରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ୧୦ରୁ ଅଧିକ ଦୋକାନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପୁଣି ରାଗିଂ ଅଭିଯୋଗ, ଘରୋଇ ସ୍କୁଲରେ ଜୁନିୟରଙ୍କୁ ପିଟିଲେ ସିନିୟର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଗୁମର ଖୋଲିଛି ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ, ଇଡି ହାତରେ ଲାଗିଛି ବିସ୍ଫୋରକ ତଥ୍ୟ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି: କଇଥଖୋଲା ବଜାରରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ୧୦ରୁ ଅଧିକ ଦୋକାନ
  • ||

ଧୋନୀଙ୍କ ଗ୍ଲୋଭ୍ସରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା ଏହି ଚିହ୍ନ : ଅନ୍ୟ କୌଣସି କ୍ରିକେଟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଖରେ ଦମ ନାହିଁ ଏହି ଚିହ୍ନ ବ୍ୟବହାର କରିବାର

6/06/2019 at 3:43 PM

ସାଉଥେମ୍ପଟନରେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ ଶାନଦାର ଜିତ ହାସଲ କରିଛି । କ୍ରିକେଟ ମହାକୁମ୍ଭରେ ଲଗାତାର ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରିଥିବା ସାଉଥ ଆଫ୍ରିକା ଟିମକୁ ବିରାଟ ବ୍ରିଗେଡ ମଧ୍ୟ ମାତ ଦେଇଛି । ବୁଧବାର ଦିନ ଭାରତ ଏବଂ ସାଉଥ ଆଫ୍ରିକା ମଧ୍ୟରେ ମ୍ୟାଚ ଖେଳାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ଭାରତ ୬ ୱିକେଟରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲା ।

ମ୍ୟାଚରେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ୧୨୨ ରନ କରିଥିବାବେଳେ ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ ୫୧ ରନରେ ୪ ୱିକେଟ ନେଇଥିଲେ । ସମସ୍ତଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲା ଧୋନୀଙ୍କ ଗ୍ଲୋଭ୍ସ । ତାଙ୍କ ଗ୍ଲୋଭ୍ସରେ ଏକ ନିଆରା ଚିହ୍ନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଏହି ଚିହ୍ନ ସମସ୍ତେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଏହି ଚିହ୍ନ ବା ବ୍ୟାଚ ଭାରତୀୟ ପାରା କମାଣ୍ଡୋ ବାହିନୀ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି । ଏହି ବ୍ୟାଚକୁ ବଳିଦାନ ବ୍ୟାଚ ବୋଲି କୁହାଯାଏ ।

ବଳିଦାନ ବ୍ୟାଚ କ’ଣ ?

ପାରାଶୁଟ୍ ରେଜିମେଣ୍ଟର ବିଶେଷବଳଙ୍କ ଅଲଗା ବ୍ୟାଚ ବା ଚିହ୍ନ ରହିଥାଏ । ଏହି ବ୍ୟାଚକୁ ବଳିଦାନ ବ୍ୟାଚ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଏହି ବ୍ୟାଚରେ ବଳିଦାନ ଶବ୍ଦକୁ ଦେବନାଗରୀ ଲିପିରେ ଲେଖାଯାଇଛି । ଏହି ବ୍ୟାଚ ରୂପାରେ ତିଆରି । ବ୍ୟାଚର ଉପର ଭାଗରେ ଲାଲ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକର ଏକ ଆବରଣ ଥାଏ । ଏହି ବ୍ୟାଚ କେବଳ ପାରା କମାଣ୍ଡୋ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି ।

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀଙ୍କୁ ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରାଦେଶିକ ସେନା ମାନଦ ଲେଫ୍ଟେନେଣ୍ଟ କର୍ଣ୍ଣଲ ରେଙ୍କ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହି ସମ୍ମାନ ପାଇବାରେ ଧୋନୀ ଦ୍ୱିତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଖେଳାଳି । ତାଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ କପିଳ ଦେବଙ୍କୁ ଏହି ସମ୍ମାନ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଧୋନୀ ପାରା ବେଶିକ କୋର୍ସ କରିଛନ୍ତି । ସେ ପାରା ଟପ୍ପର ୱିଙ୍ଗ୍ ପିନ୍ଧନ୍ତି । ଧୋନୀ ପ୍ରାଦେଶିକ ସେନାର ୧୦୬ ପାରାଶୁଟ୍ ରେଜିମେଣ୍ଟରେ ମାନଦ ଲେଫ୍ଟେନେଣ୍ଟ କର୍ଣ୍ଣଲଙ୍କ ଭାବେ ନିଜ ରେଙ୍କ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରି ଦେଖାଇଥିଲେ ।

୨୦୧୫ ମସିହା ଅଗଷ୍ଟରେ ଧୋନୀ ପାରା ପ୍ରଶିକ୍ଷଣରେ ଟପ୍ପର ହୋଇଥିଲେ । ଆଗ୍ରାର ପାରା ଟପ୍ପର ଟ୍ରେନିଂ ସ୍କୁଲରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଏଏନ-୩୨ ବିମାନରୁ ୫ମ ଥର ଡେଇଁବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ପାରା ୱିଙ୍ଗ ପ୍ରତୀକ ଚିହ୍ନ ଲଗାଇବାର ଅଧିକାର ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା ।  ଧୋନୀ ୧୨୫୦ ଫୁଟ୍ ଉଚ୍ଚରୁ ଡେଇଁଥିଲେ । ଗୋଟିଏ ମିନିଟରୁ କମ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ମାଲପୁରା ଡ୍ରପିଙ୍ଗ ଜୋନ୍ ନିକଟରେ ସଫଳତାପୂର୍ବକ ଅବତରଣ କରିଥିଲେ ।

୨୦୧୧ ମସିହା ନଭେମ୍ବରରେ ଧୋନୀଙ୍କୁ ପ୍ରାଦେଶିକ ସେନାରେ ଲେଫ୍ଟେନେଣ୍ଟ କର୍ଣ୍ଣଲ ମାନଦ ରେଙ୍କରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା । ସେତେବେଳେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ସେ ସେନା ଅଧିକାରୀ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଭାଗ୍ୟ ତାଙ୍କୁ କ୍ରିକେଟ ଖେଳାଳି କରିଥିଲେ ।

   Related Posts