scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ବିଶ୍ୱରୁ ନିଶ୍ଚିହ୍ନ ହେଉଥିବା ୧୦ଜୀବ ପ୍ରଜାତିରୁ ଭାରତରେ ତିନୋଟି

10/02/2020 at 1:36 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୯।୦୨ – ବିଶ୍ୱରୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଜାତିର ଜୀବ ଜନ୍ତୁ ଏବେ ଲୁପ୍ତ ପ୍ରାୟ ଅବସ୍ଥାରେ । ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ୧୦ଟି ପ୍ରଜାତିର ଜୀବ ନିଶ୍ଚିହ୍ନ ହୋଇଯିବ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛନ୍ତି । ଏଥିରୁ ଭାରତର ତିନୋଟି ପ୍ରଜାତିର ଜୀବ ରହିଛନ୍ତି । ଭାରତରୁ ନିଶ୍ଚିହ୍ନ ହେଉଥିବା ପ୍ରଜାତି ମଧ୍ୟରେ ଗ୍ରେଟ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ବୁଷ୍ଟାର୍ଡ, ଏସୀୟ ହାତୀ ଓ ବେଙ୍ଗଲ ଫ୍ଲୋରିକାନ୍‌ ଅଛନ୍ତି । ଏମାନଙ୍କର ପ୍ରଜାତିର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି । ମାତ୍ର ତେବେ ବି ଏହି ପ୍ରଜାତି ଏବେ ଲୁପ୍ତପ୍ରାୟ । ଏହି ଲୁପ୍ତପ୍ରାୟ ପ୍ରଜାତିର ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ଜାତିସଂଘର ସଙ୍ଗଠନକୁ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି । ଏନେଇ ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ପ୍ରବାସୀ ବା migratory ପ୍ରଜାତିକ ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କ ସଂରକ୍ଷଣ ଏବେ ଆବଶ୍ୟ ହୋଇପଡିଛି । ଗାନ୍ଧୀ ନଗରରେ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୫ରୁ ୨୨ ମଧ୍ୟରେ ଏ ନେଇ ଏକ ସମ୍ମିଳନୀର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏହାର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବେ ।

ଏ ସବୁ ପ୍ରଜାତିର ଏକ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ମୋଟ୍‌ ୧୭୩ ପ୍ରଜାତିର ଜୀବଜନ୍ତୁ ପକ୍ଷୀ ଥିବା ବେଳେ ୧୦ ଜଣ ଏବେ ନିଶ୍ଚିହ୍ନ ହେବା ଦ୍ୱାରରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି ।

ଜାତିସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସବୁ ଲୁପ୍ତ ପ୍ରଜାତିର ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି। ଏମାନଙ୍କୁ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଜାତିସଂଘ ପରିବେଶ ବିଭାଗର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନିର୍ଦେଶକ ଜୋୟସ ମୁସାୟ କହିଛନ୍ତି ।

ବିଶ୍ୱରେ ଜାଗୁଆର, ହ୍ୱାଇଟ୍‌ ଟିପ୍‌ ସାର୍କ , ଲିଟିଲ୍‌ ବୁଷ୍ଟାର୍ଡ, ୟୁରିଆଲ୍‌, ଆଣ୍ଟିପୋଡିଆଲ୍‌ ଆଲବଟ୍ରୋସ୍‌ସ , ସ୍ମୁଥ ହାମର୍ଡ ସାର୍କ , ଟୋପ୍ ସାର୍କ ଏବେ ନିଶ୍ଚିହ୍ନ ହେଉଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ଗାନ୍ଧୀ ନଗରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବା ସମ୍ମିଳନୀରେ COP13 ରେ ପ୍ରଦୁଷଣ, ପ୍ଲାଷ୍ଟିକର ବ୍ୟବହାର ହ୍ରାସ, ଶକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରର ଅପଚୟ ଯୋଗୁଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରବାସୀ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ଉପରେ ପଡୁଥିବା ନକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ କମ୍‌ କରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ପାଇଁ କୁହାଯାଇଛି । ୧୧୦ଟି ଦେଶରୁ ପ୍ରତିନିଧି ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ।

   Related Posts