vridhi excotica
ratha jatra live
star kirano
ori homes
vridhi excotica
ratha jatra live
star kirano
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡା ପାଇଁ ମହିଲା ହକି ଟିମ୍‌ରେ ଜଣେ ମାତ୍ର ଓଡିଆ, ଅବହେଳା ନେଇ ଖପ୍ପା ହକିପ୍ରେମୀ

24/06/2022 at 12:05 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪/୦୬: ଜୁନ୍‌ ୨୧ରେ ମହିଳା ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ପାଇଁ ଦଳ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି । ପ୍ରାୟତଃ ସେହି ଦଳ ଆଗାମୀ ବର୍ମିଂହାମ ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ା ପାଇଁ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରହିଛି। ଓଡ଼ିଶାରୁ ଏକମାତ୍ର ଖେଳାଳି ଭାବେ ଦୀପଗ୍ରେସ ଏକ୍କା ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି । ଦଳରେ ତାଙ୍କୁ ଉପଅଧିନାୟିକା ଦାୟିତ୍ୱ ମିଳିଛି । ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ା ଜୁଲାଇ ୨୮ ତାରିଖରୁ ବର୍ମିଂହାମରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଗୋଲକିପର ସବିତା ପୂର୍ବଭଳି ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ବଜାୟ ରଖିଛନ୍ତି । ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଦଳରେ ଗୋଲକିପର ସବିତାଙ୍କ ସହ ବିଚୁ ଦେବୀ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ା ପାଇଁ ବିଚୁଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ରଜନୀଙ୍କୁ ସ୍ଥାନ ମିଳିଛି । ଡିଫେଣ୍ଡର, ମିଡ୍‌ଫିଲ୍ଡର ଏବଂ ଫରୱାର୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇ ନାହିଁ ।

ତେବେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ହକି ଇଣ୍ଡିଆର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରାୟୋଜକ ରହିଥିବାବେଳେ ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ସିନିୟର ଦଳରେ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ଧୀରେଧୀରେ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ା ହେଉ ଅବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଇଭେଣ୍ଟ୍‌ରେ ମହିଳା ଦଳରେ ୪ ଜଣ ଓଡ଼ିଆ- ଲିଳିମା ମିଞ୍ଜ, ନମିତା ଟପ୍ପୋ, ସୁନୀତା ଲାକ୍ରା ଓ ଦୀପଗ୍ରେସ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଉଥିଲେ । ସୁନୀତା ଓ ଲିଳିମା ଅବସର ନେଇ ସାରିଛନ୍ତି । ଏବେ ଦୀପ୍‌ଗ୍ରେସ, ନମିତା ଓ ରଶ୍ମିତା ମିଞ୍ଜଙ୍କ ସହ କିଛି ଯୁବ ଖେଳାଳି ଜାତୀୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିରରେ ରହିଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ଦୀପଗ୍ରେସଙ୍କୁ ହିଁ ସିନିୟର ଦଳରେ ସୁଯୋଗ ମିଳୁଛି । ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଦଳ ଏବଂ ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ା ଦଳରେ ସେ ଏକମାତ୍ର ଓଡ଼ିଆ ଭାବେ ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି। ଯାହାକୁ ନେଇ ଓଡ଼ିଶା ହକିପ୍ରେମୀଙ୍କ ମହଲରେ ଘୋର ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି । ଯାହା ଆଶା କରାଯାଉଛି, ଆଉ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଜାତୀୟ ସିନିୟର ପୁରୁଷ କିମ୍ବା ମହିଳା ଦଳରେ ଜଣେ ବି ଓଡ଼ିଆ ଖେଳାଳି ନଥିବେ ।

ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ସାମିଲ ଥିବା ଖେଳାଳିମାନେ ହେଲେ :- ଗୋଲକିପର-ସବିତା (ଅଧିନାୟିକା), ରଜନୀ । ଡିଫେଣ୍ଡର- ଦୀପଗ୍ରେସ ଏକ୍କା, ଗୁରଜିତ କୌର, ନିକି ପ୍ରଧାନ, ଉଦିତା । ମିଡଫିଲ୍ଡର- ନିଶା, ସୁଶୀଳା ଚାନୁ, ମୋନିକା, ନେହା, ଜ୍ୟୋତି, ନଭଜୋତ କୌର, ସଲିମା ଟେଟେ । ଫରୱାର୍ଡ- ବନ୍ଦନା କାଟାରିଆ, ଲାଲରେମସିଆମି, ନଭନିତ କୌର, ଶର୍ମିଳା ଦେବୀ, ସଙ୍ଗୀତା କୁମାରୀ ।

   Related Posts