scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଚୀନ୍‌ରେ ଭୟଙ୍କର ରୂପ ନେଲାଣି କରୋନା ଭାଇରସ୍‌: ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ପୁଣି ଗଲାଣି ୭୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ…

7/02/2020 at 9:39 PM

ଚୀନ୍୭/୨: ଚୀନରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଭୟଙ୍କର ରୂପ ଧାରଣ କରିବାରେ ଲାଗିଛି । ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ପ୍ରାଣଘାତୀ ଭାଇରସ୍ ଆଉ ୭୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇଛି । ଫଳରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୬୩୮ରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛି । ଏହି ୬୩୮ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ଚୀନରେ ୬୩୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଛି । ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଓ ହଂକଂରେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଲେଖାଏଁ ଲୋକ କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି।

ସେହିପରି କାରୋନା ଭାଇରସରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩୦ ହଜାର ଟପିଛି । କେବଳ ଚୀନ୍ ନୁହେଁ, ଜାପାନ, ଆମେରିକା, ହଂକଂ ଭଳି ଦେଶରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଧୀରେ ଧୀରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଗୋଟିଏ ଦେଶରୁ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଦେଶକୁ ବ୍ୟାପିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୩୦ରୁ ଅଧିକ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ କରୋନା ଆତଙ୍କ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଲା, ଯେଉଁ ଚାଇନିଜ୍ ଡାକ୍ତର ପ୍ରଥମେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବ୍ୟାପିବାର ସତର୍କ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ, ରାତି ୨.୫୮ରେ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଡାକ୍ତର ଜଣଙ୍କ ଚୀନର ଉହାନରେ ଏକ ହସ୍ପିଟାଲରେ କାମ କରୁଥିଲେ । ସ୍ଥିତି ଦିନକୁ ଦିନ ବିଗୁଡ଼ୁଥିବାରୁ ଚୀନ୍ ପ୍ରଶାସନ ଉହାନ ସମେତ ଏକାଧିକ ସହରରେ କଟକଣା ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବ୍ୟବସାୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ ରହିଛି । ତଥାପି କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଜଣଙ୍କ ଦେହରୁ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ପାଖକୁ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି । ଯାହା ଚୀନ୍ ସମେତ ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ରାଷ୍ଟ୍ରର ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି ।

   Related Posts