scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ପୁଣି ଥରେ ବଢିବ ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ୍ ଦାମ ? ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପୁଣି ଥରେ ବଢାଇଲା ଚିନ୍ତା

12/06/2022 at 11:18 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ପୁଣି ଥରେ ଚିନ୍ତା ବଢାଇଛି । ଯେବେଠୁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ୍ ଉପରେ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି ତେବେଠୁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଶୋଧିତ ତେଲର ଦାମ ବ୍ୟାରେଲ୍ ପିଛା ୧୦ ଡଲାର ବୃଦ୍ଧି ଘଟି ସାରିଛି। ଭାରତ ନିଜର ଆବଶ୍ୟକତାର ୮୫ ପ୍ରତିଶତ ତୈଳ ଆମଦାନୀ କରିଥାଏ । ତେଣୁ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ୍ୟ ମୂଲ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ମୁସ୍କିଲ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ।

Bloomberg ଅନୁସାର ୨୦୨୧ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ରେ ଗୋଟିଏ ବ୍ୟାରେଲ୍ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ୍ୟ ମୂଲ୍ୟ ୭୭.୭୮ ଡଲାର ରହିଥିଲା । ଏବେ ଏହା ବୃଦ୍ଧି ଘଟି ୧୨୨.୦୧ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଅର୍ଥାତ ଗତ ପାଞ୍ଚ ମାସରେ ୪୫ ଡଲାର ବଢି ସାରିଛି ।

କାହିଁକି ବଢୁଛି ଅଶୋଧିତ ତୈଳ
୧ – ଲିବ୍ୟାରେ ଯୋଗାଣ ପ୍ରଭାବିତ ହେବା ।
୨ – ରୁଷର ବଳକା ତେଲ ବଞ୍ଚି ନାହିଁ ।
୩ – ରୁଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧ କାରଣରୁ ସୃଷ୍ଟି ନୂତନ ସଙ୍କଟ ।
୪ – ଓପେକ ଉତ୍ପାଦନ ବଢାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନୁହେଁ ।
୫ – କୋଭିଡ୍ ୧୯ ମାମଲା କମିବା ପରେ ତେଲ ଚାହିଦା ବଢିବା ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମେ ୨୫ରେ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ବଡ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ଦେଇ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ୍ ଉପରେ ଉତ୍ପାଦ ଶୁଳ୍କ କ୍ରମଶଃ ଆଠ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଛଅ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ଲିଟର ପିଛା ଦାମ କ୍ରମଶଃ ୯.୫ ଟଙ୍କା ଏବଂ ସାତ ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହୋଇଥିଲା ।

   Related Posts