scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଇଁ ରାଜି ହେବେ କି ଧନୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ? COP-୨୭ରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଦେଶଙ୍କ କ୍ଷତି ଭରଣା ହେବ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ

3/11/2022 at 6:45 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମ୍ମିଳନୀ (COP-୨୭) ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏଥିପାଇଁ ଇଜିପ୍ଟରେ ଜୋରଦାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜାରି ରହିଛି। ଇଜିପ୍ଟର ଶର୍ମ ଏଲ୍-ଶେଖ ସହରରେ ଏହାର ଆୟୋଜନ କରାଯିବ । ଏହି ସମ୍ମିଳନୀ ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ଯେତେବେଳେ ଗତ କିଛି ମାସରେ ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ବିନାଶ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ପାକିସ୍ତାନରେ ଅସାଧାରଣ ବନ୍ୟା, ୟୁରୋପରେ ଅସାଧାରଣ ଗରମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଅମେରିକାରେ ଅନେକ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ଆସିଛି । ଦୁନିଆର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଳ ସଂକଟ ରହିଛି ।  

ପରିବେଶବିତ୍‌ଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଭୀଷଣ ପ୍ରଭାବ ପରେ ମଧ୍ୟ ଯଦି ସରକାରଙ୍କ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ବେପରୁଆ ରୁହେ, ତେବେ ଏହା ମାନବଜାତି ପ୍ରତି ଅପରାଧ ବୋଲି ଧରାଯିବ । ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ସବୁଠୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶକୁ ସହିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଲ ନିର୍ଗତ ପରିମାଣ କମ।

ଏନଜିଓ ଭଲନରେବଲ ୨୦ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁନରେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ୨୦ ଦେଶର ଅଧ୍ୟୟନ ପରେ ସଂସ୍ଥା ଏହି ପରିଣାମରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ଯେ, ଗତ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧିରେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର କୁପ୍ରଭାବ ଯୋଗୁଁ ଏହି ଦେଶ ଗୁଡିକ ୫୨୫ ବିଲିୟନ ଡଲାରର କ୍ଷତି ସହିଛନ୍ତି । ଏହି ରାଶି ୨୦୧୯ ମସିହାର ଏହି ଦେଶ ଗୁଡିକର ଜିଡିପିର ୨୨ ପ୍ରତିଶତ ସହ ସମାନ।

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଅଧିକ କାର୍ବନ ନିର୍ଗତ ହେବା ଯୋଗୁଁ ପୃଥିବୀର ତାପମାତ୍ରା ବଢୁଛି, ଏହି କାରଣରୁ ପାଣିପାଗରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟୁଛି । ଭଲନରେବଲ ୨୦ ଅନୁସାରେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ସବୁଠୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ବାଂଲାଦେଶ ଉପରେ ପଡୁଛି । ଦୁନିଆର ମୋଟ କ୍ଷତିର ୪୪ ପ୍ରତିଶତ ତିନି ଦେଶ- ବାଂଲାଦେଶ, ଫିଲିପିନ୍ସ ଏବଂ ଭିଏତନାମରେ ହୋଇଛି ।

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁସାରେ, COP ୨୭ରେ ଏହିପରି ସବୁ ଘଟଣା ଉପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇପାରେ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ COP ୨୬ ବ୍ରିଟେନର ଗ୍ଲାସଗୋରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ଏଠାରେ ୧୩୦ରୁ ଅଧିକ ଦେଶ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିଥିଲେ, ଏଥିରେ ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ ନେଇ ନୂଆ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ପ୍ରଭାବକୁ ରୋକିବା ଯୋଜନା ଉପରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯିବ । କିନ୍ତୁ ଆମେରିକା ସହ ଅନ୍ୟ ଧନୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ । ଏଥର COP ୨୭ରେ ବିକାଶଶୀଳ ରାଷ୍ଟ୍ରର ନେତା ଏହି ଦାବିକୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବୀ ଏବଂ ବଳ ଦେଇ ଉଠାଇବେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

   Related Posts