AKK 2023
MONGINIS 728X90
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
MONGINIS 728X90
Showcase2022
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫୁଲବାଣୀ:୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦୁଇ ଦୁଇ ଥର ଚଢାଉ, ଦେଢ଼ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲରୁ ଅଧିକ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା: ନବଦାସ ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋପାଳର ହେବ ନାର୍କୋ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ବରମୁଣ୍ଡା ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ବୋମାମାଡ ଘଟଣା, ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର: ମହୁମାଛି ଆକ୍ରମଣରେ ୧୫ରୁ ଅଧିକ ଆହତ, ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଦୌଡିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ଅମିତ୍ ଶାହା, ବୁଥ ସ୍ତରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: କମୁଛି ଶୀତ, ବଢୁଛି ତାତି: ଟ୍ୱିନସିଟିରେ ପାରଦ ଉପରମୁହାଁ
  • ||

ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବେକି ବିଦେଶୀ ଭକ୍ତ ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏନେଇ ସେବାୟତ ଓ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିିଟି ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା

13/01/2023 at 10:21 PM

ପୁରୀ I ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୩/୦୧: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରେ ମହାପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ବିଦେଶୀ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ମିଳୁ। ଏପରି କହିଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଶାର ରାଜ୍ୟପାଳ ପ୍ରଫେସର ଡକ୍ଟର ଗଣେଶୀ ଲାଲ। ଯେହେତୁ ସେମାନେ ଗଜପତି ମହାରାଜା, ଜଗଦଗୁରୁ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ଓ ସେବାୟତଙ୍କୁ ଭେଟି ପାରୁଛନ୍ତି ତାହେଲେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ କାହିଁକି ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି।

ଏନେଇ ଗଜପତି ମହାରାଜା, ଜଗଦଗୁରୁ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ଓ ସେବାୟତଙ୍କୁ ମିଳିତ ଭାବେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ସେ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେବା ଅବସରରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ତାଙ୍କ ବକ୍ତବ୍ୟରେ ଏହା କହିଛନ୍ତି। ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ  ଚର୍ଚ୍ଚା ଆଲୋଚନା ଲାଗିରହିଥିବା ବେଳେ ଏହା ତାଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ମତ ବୋଲି ରାଜ୍ୟପାଳ କହିଛନ୍ତି।

ସେପଟେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଏଭଳି ମତକୁ ନେଇ ସେବାୟତ ଓ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ସଦସ୍ୟ ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ ବୋଲି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଅତୀତରେ ରାଜା ରାଜୁଡ଼ା ଅମଳରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ବିଦେଶୀଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ନେଇ କଟକଣା ରହିଛି। ବିଦେଶୀ ଶକ୍ତିମାନେ ପୂର୍ବରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ଧ୍ଵଂସ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସେହି ସମୟରେ ଗଜପତି ମହାରାଜା ଓ ସେବାୟତମାନେ ଦୃଢ଼ ପ୍ରତିରୋଧ କରିବା ଯୋଗୁ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ସହ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ବିଭିନ୍ନ କାରଣ ନେଇ ବିଦେଶୀଙ୍କୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ବାରଣ ରହିଛି।

ସେହିପରି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ବିଦେଶୀ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସିଂହଦ୍ଵାରରେ ପତିତପାବନଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ରହିଛି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ବଡଡ଼ଦାଣ୍ଡରେ ରଥଯାତ୍ରହେଉଥବା ବେଳେ ସେହି ସମୟରେ ସେମାନେ ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ସାନିଧ୍ୟ ଲାଭ କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ତାଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ମତ ରଖିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ବୋଲି ସେବାୟତ ଓ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ସଦସ୍ୟ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି।

   Related Posts