Hari omm 2
hari om films
AKK 2023
AKK2023
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
WEB_F-8
WEB_F-9
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଖାଲି ପେଟରେ ଟମାଟୋ କାହିଁକି ଖାଇବା ଉଚିତ୍‌ ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଫାଇଦା

10/12/2022 at 2:59 PM

ମୁମ୍ଵାଇ ୧୦।୧୨: ଟମାଟୋ ଏପରି ଏକ ପନିପରିବା, ଯାହା ଭାରତର ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଖାଦ୍ୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ।  ଯାହାର ସ୍ଵାଦ ଅଲଗା ଥାଏ। ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ରେସିପି ସହିତ ତାହା ମିଶିଯାଏ। ତାହାର ମିଶ୍ରଣ  ଖାଦ୍ୟକୁ ଦ୍ଵିଗୁଣିତ କରେ।  ଏହି ପନିପରିବା ଖାଇବା ଯେତିକି ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ, ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଆପଣ ଏହାକୁ ସାଲାଡ ଏବଂ ଚଟନି ଆକାରରେ ମଧ୍ୟ ଖାଇପାରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଯଦି ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଟମାଟୋ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଏହାର ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାର ହୋଇପାରେ।

ଟମାଟୋରେ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱର ଅଭାବ ନାହିଁ। ଯଦି ଏହା ଦୈନନ୍ଦିନ ଖାଦ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୁଏ, ତେବେ ଶରୀରରେ ପ୍ରୋଟିନ୍, କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍, ପ୍ରାକୃତିକ ଚିନି, ଫାଇବର, କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ପୋଟାସିୟମ୍, ସୋଡିୟମ୍, ଆଇରନ୍, ଫସଫରସ୍, ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ଭିଟାମିନ୍ ଇ, ଭିଟାମିନ୍ ମିଳିଥାଏ। ଭିଟାମିନ ସି, ଭିଟାମିନ୍ ବି-୬, ରିବୋଫ୍ଲାଭିନ୍ ହାସଲ ହୋଇଥାଏ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଟମାଟୋ ଖାଇବାର ଲାଭ କ’ଣ ?

-ପେଟ ଜୀବାଣୁ ହେବା ଏକ ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା, ଏହା ଶରୀର ପାଇଁ ଅନେକ କ୍ଷତି କରିଥାଏ। ତେଣୁ ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ କଳା ଲଙ୍କା ପାଉଡର ସହିତ ଟମାଟୋ ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି। ଯାହା ଫଳରେ ଜୀବାଣୁ ମରିଯାଏ ଏବଂ ଷ୍ଟୁଲ ଦେଇ ବାହାରକୁ ଆସେ ।

-କିଛି ଲୋକ ପ୍ରାୟତଃ ପେଟରେ ଉତ୍ତାପ ବଢାଇଥାଏ। ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଚର୍ମରେ ଘା ’ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଟମାଟୋ ଖାଇବାକୁ ପଡେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପେଟରେ ଜ୍ୱଳନ ଅନୁଭବ ଶେଷ ହୁଏ।

-ଭାରତରେ ହୃଦ୍ ରୋଗ ପୀଡିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ଅଧିକ। ଯେଉଁଥିରେ ଉଚ୍ଚ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ କାରଣରୁ ରକ୍ତବାହୀ ଅବରୋଧ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରିଦିଏ। ଯଦି ଆପଣ ଟମାଟୋ କିମ୍ବା ଏହାର ରସ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ହୃଦଘାତ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମିଯାଏ ।

-ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି, ଟମାଟୋର ବ୍ୟବହାର ଆଶାର କିରଣ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରିପାରେ, କାରଣ ଏହି ପନିପରିବାରେ ଭିଟାମିନ୍-ଏ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଲି ପେଟରେ ଟମାଟୋ ଖାଇବା ଜରୁରୀ ।

-ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଟମାଟୋ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ଵାରା ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ।  କାରଣ ଏହି ପନିପରିବାରେ ଭିଟାମିନ୍-ଏ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ତୁମେ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଲି ପେଟରେ ଟମାଟୋ ଖାଇବା ଜରୁରୀ ।

   Related Posts