scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧ ଡିସେମ୍ଵରରେ କାହିଁକି ପାଳନ କରାଯାଏ ୱାର୍ଲ୍ଡ ଏଡସ୍‌ ଡେ’, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି ଏଥରର ଥିମ୍‌

1/12/2023 at 8:27 AM

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧କୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଏଡସ୍ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି ସଂକ୍ରମଣ ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ବିଶେଷ ଦିନ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହି ରୋଗରେ, ଶରୀରର ଦୁର୍ବଳ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଯୋଗୁଁ ଶରୀର ନିଜକୁ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଏ ନାହିଁ । ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଏହି ମାରାତ୍ମକ ତଥା ଆରୋଗ୍ୟଜନକ ରୋଗକୁ ରୋକାଯାଇପାରିବ।

ଏହି ଦିନ ଲୋକମାନେ ନାଲି ରିବନ୍ ପିନ୍ଧନ୍ତି । ଏହି ରିବନ୍ ରକ୍ତକୁ ପ୍ରତିପାଦିତ କରେ ଏବଂ ଏଡସ୍‌ରେ ପୀଡିତ ଲୋକଙ୍କୁ ଭେଦଭାବ ବିନା ସମାଜରେ ଏକ ନିରାପଦ ତଥା ସମ୍ମାନଜନକ ଜୀବନଯାପନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ପାଇଁ ସମର୍ଥନ ଦେଖାଏ। ୧୯୮୮ ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏହି ଦିନ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି (ହ୍ୟୁମାନ୍ ଇମ୍ୟୁନୋଡେଫିସିଏନ୍ସି ଭାଇରସ୍) ହେଉଛି ଏକ ଜୀବାଣୁ ଯାହା ଶରୀରକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥାଏ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ।

ବିଶ୍ୱ ଏଡସ୍ ଦିବସର ବିଷୟବସ୍ତୁ-

ପ୍ରତିବର୍ଷ ବିଶ୍ୱ ଏଡସ୍ ଦିବସର ଏକ ଭିନ୍ନ ଥିମ୍ ଥାଏ । ଏଥର ବିଶ୍ୱ ଏଡସ୍ ଦିବସର ବିଷୟବସ୍ତୁ (ବିଶ୍ୱ ଏଡସ୍ ଦିବସ ଥିମ୍ ୨୦୨୩) ବିଶ୍ୱ ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିଶ୍ୱ ଏଡସ୍ ଦିବସର ବିଷୟବସ୍ତୁ ହେଉଛି ଲେଟ୍‌ସ୍‌ କମ୍ୟୁନିଟି ଲିଡ୍ । ଲୋକଙ୍କୁ ଏଡସ୍ ରୋକିବାରେ ସମାଜର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଏହି ବିଶେଷ ଥିମ୍ ଚୟନ କରାଯାଇଛି । ଯାହାଫଳରେ ସମାଜରେ ପ୍ରଚଳିତ ଅସମାନତାକୁ ଦୂର କରି ଲୋକମାନେ ଏଡସ୍‌କୁ ମୂଳରୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇପାରିବେ ।  ୟୁଏନ୍ଏଡସ୍ କହିଛି ଯେ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଏଡସ୍ ବିଷୟରେ ସର୍ବାଧିକ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ।

ବିଶ୍ୱ ଏଡସ୍ ଦିବସରେ ଲୋକମାନେ ସଚେତନତା ପ୍ରସାର କରିବା ପାଇଁ ପରସ୍ପର ସହିତ ବାର୍ତ୍ତା ଏବଂ କୋଟ୍ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତି, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମେସେଜ୍, କୋଟ୍ସ, ସ୍ଲୋଗାନ୍, ଫଟୋ ଏବଂ ହ୍ଵାଟସ୍‌ଆପ୍ ଷ୍ଟାଟସ୍ ଆଣିଛୁ, ଯାହାକୁ ସେୟାର କରି ଆପଣ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କୁ ଏହି ମାରାତ୍ମକ ବିଷୟରେ ଜଣାଇ ସଚେତନ କରିପାରିବେ ।  

   Related Posts