LIFESTYLE
suno sunao
Aao Nxt
LIFESTYLE_728X90_B
suno sunao
AAo728x90 (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, odisha news,khabar odisha,news in oriya

କାହିଁକି ଡର୍ଜନରେ ଥାଏ ୧୨ଟି ଅଣ୍ଡା କିମ୍ବା କଦଳୀ?

25/05/2023 at 1:51 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪/୦୫; ଆପଣ କଦଳୀ କିଣି ଖାଇଥିବେ । କଦଳୀ କିଣିବାବେଳେ, ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିବେ ଯେ କଦଳୀ ଦୋକାନୀ ଆପଣଙ୍କୁ ଡର୍ଜନ କି କେତେ କଦଳୀ ନେବେ ପଚାରନ୍ତି। ଆଉ ଡର୍ଜନ କଦଳୀରେ ଥାଏ ୧୨ଟି କଦଳୀ। କିନ୍ତୁ ଆପଣ କେବେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି କି ଏକ ଡର୍ଜନରେ କେବଳ ୧୨ ଟି କଦଳୀ କାହିଁକି ମିଳେ।  ଦଶ କିମ୍ବା ପନ୍ଦର କଦଳୀ କାହିଁକି ନୁହେଁ? ଆଜି ଆସନ୍ତୁ ଏହା ସହିତ ଜଡିତ କାହାଣୀ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା।

ବାସ୍ତବରେ, ଏକ ଡର୍ଜନରେ ଯେକୌଣସି ଆଇଟମ୍ ମଧ୍ୟରୁ ୧୨ ପାଇବା ପଛରେ ଦୁଇଟି ବଡ଼ ଥିଓରି ଅଛି | ପ୍ରଥମ ଥିଓରି ହେଉଛି Duodecimal System of Counting | ବାସ୍ତବରେ, ଅତୀତରେ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଶରୀରର ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକୁ କିଛି ଗଣିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ। ତୁମ ଆଙ୍ଗୁଠି ପରି ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ଆଙ୍ଗୁଠିର ଗଣ୍ଠିକୁ ଗଣନା କର, ତେବେ ସେମାନଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ୧୨ ହେବ । ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଶେଷରେ ଏହା ଡର୍ଜନ ହୋଇଗଲା ।

ସମାନ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରିବା ସହଜ ।

୧୦ କିମ୍ବା ୧୫ ଅପେକ୍ଷା ୧୨ କୁ ସମାନ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରିବା ଅଧିକ ସହଜ ଥିଲା। ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଯଦି ଆପଣ ଏକ ଡର୍ଜନ ଦୁଇଟି ଭାଗ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ୬-୬ ରେ ବିଭକ୍ତ କରିପାରିବେ। ସେହିଭଳି, ଆପଣ ୩-୩ ଟି କଦଳୀ କିମ୍ବା ୪-୪ ଟି କଦଳୀରୁ ୩ ଭାଗ କରିପାରିବେ ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାବନ୍ତୁ ଯେ ଯଦି ଆପଣ କେବଳ ଏକ ଡଜନ କଦଳୀ ମଧ୍ୟରୁ ୧/୪ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ କଦଳୀ ବିକ୍ରେତା ଆପଣଙ୍କୁ ସହଜରେ ୧/୪ ଅର୍ଥାତ୍ ୩ ଟି କଦଳୀ ଦେବେ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ତୁମେ ଏକ ଡର୍ଜନ ପାଇଁ ପୃଥକ ଭାବରେ ୧୦ କିମ୍ବା ୧୫ ଟି କଦଳୀ ପାଇବ ଏବଂ ତୁମକୁ ଏକ ଡଜନରୁ ୧/୪ କିଣିବାକୁ ପଡିବ, ତେବେ କଦଳୀ ବିକ୍ରେତା ତୁମକୁ ୨.୫ କିମ୍ବା ୪.୭ କଦଳୀ କିପରି ଦେବ? ତେଣୁ ଏହି କାରଣରୁ ଡଜନରେ କଦଳୀ କିମ୍ବା ଅଣ୍ଡା ୧୨  ଦିଆଯାଏ ।

   Related Posts