ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଶିବ ପ୍ରସାଦ, ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ସହ ଟଙ୍କା କାରବାର ନେଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ହାଜିରା
  • ||
  • କୋଣାର୍କ: ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହୁଛି ମହୋତ୍ସବ, ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂଧ୍ୟାରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କଲା ମଣିପୁରୀ ନୃତ୍ୟ
  • ||
  • ଉମରକୋଟ : ଗଛକୁ ପିଟିଲା କାର୍‌ , ତିନି ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ଭୁଲରେ ବି ଘରେ ପୂଜା ସମୟରେ ଧୂପକାଠି ଜଳାନ୍ତୁ ନାହିଁ : ହୋଇଥାଏ ଅଶୁଭ

16/06/2019 at 2:40 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୬/୬: ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ସକାଳେ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଘରେ ଦୀପ ଜଳାଇ ପୂଜା କରିବାର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ବ ରହିଛି। ଏହା ସହିତ ପୂଜା ପାଠକୁ ନେଇ ଅନେକ ନିୟମ ରହିଛି ଯେଉଁ ନିୟମଗୁଡ଼ିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ପୂଜା,ପାଠ,କର୍ମ କାଣ୍ଡ କରାଯାଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଥର ଅଜାଣତରେ ଆମ ଦ୍ବାରା ପୂଜା ପାଠରେ ସାଧାରଣ ଭୁଲ୍ ହୋଇଯାଇଥାଏ ଯାହାର ଫଳଆମ ପୂରା ବଂଶକୁ ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଏହି ସାଧାରଣ ଭୁଲ୍ ଯୋଗୁଁ ପୂରା ପରିବାରର ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି ରୋକିଯାଇଥାଏ।
ଆଜି ଆମେ ଜାଣିବା ଘରେ ପୂଜା ପାଠରେ ହେଉଥିବା ସାଧାରଣ ଭୁଲ୍ ବିଷୟରେ ଯାହାର ଭୟଙ୍କର ପରେ ପୂରା ପରିବାରକୁ ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଆମ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ପୂଜାପାଠ ସମୟରେ ମନ୍ଦିରରେ ସୁଗନ୍ଧିତ ଧୂପକାଠି ଜଳାଇଥାଆନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବୋଧହୁଏ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାନଥିବ ଯେ ଏହି ଧୂପକାଠି କାରଣରୁ ଶୁଭ ଫଳ ଅଶୁଭ ଫଳରେ ବଦଳି ଯାଇଥାଏ ଯାହା ଦ୍ବାରା ପୂରା ବଂଶ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥାଏ। ପୂଜାପାଠ ସମୟରେ ଧୂପକାଠିର ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଅନୁଚିତ୍। ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଧୂପକାଠିକୁ ପୂଜାପାଠ ସମୟରେ ଜଳାଇବା ନିଷେଧ କୁହାଯାଇଛି।
ଧୂପକାଠିର ଯେଉଁ ଷ୍ଟିକ୍ ରହିଥାଏ ତାହା ବାଉଁଶରେ ହୋଇଥାଏ। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ବାଉଁଶକୁ ଜଳାଇବା ଶୁଭ ହୋଇନଥାଏ। ବାଉଁଶର ପ୍ରୟୋଗ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଚିତାକୁ ଶ୍ମଶାନ ଯାଏଁ ନେଇଯିବା ପାଇଁ କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରୟୋଗ ସେଠାରେ ଦାହ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଯାଏ।

   Related Posts