oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାୟଗଡ଼ା : ଗୁମ୍ମା ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ସ୍ୱାମୀ ମୃତ, ସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମେକ୍ସିକୋ ଧୁଆଁଧାର ଫାୟାରିଂ: ୭ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ, ମେୟରଙ୍କ ସମେତ ୧୮ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଜଲପାଇଗୁଡ଼ିରେ ଦୁର୍ଗା ଭସାଣି ବେଳେ ଫ୍ଲାସ ଫ୍ଲଡ୍, ବନ୍ୟାରେ ଭାସି ୭ ମୃତ
  • ||

ଏ ହେଉଛି ୟୁକ୍ରେନର ଏହି ପାଞ୍ଚଟି ସହର: ଯାହାକୁ ଦଖଲ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଋଷ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ କ’ଣ ?

2/03/2022 at 2:07 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୨/୦୩ : ମଙ୍ଗଳବାର ୟୁକ୍ରେନର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ସହର ଖାର୍କିଭରେ ହୋଇଥିବା ଋଷ ଆକ୍ରମଣରେ ଅତି କମରେ ଆଠ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୬ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଖାର୍କିଭ ମଧ୍ୟ ଭାଗରେ ଋଷର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ଦ୍ୱାରା ରକେଟ୍ ଆକ୍ରମଣରେ ୩୫ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୩୫ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ।

ୟୁକ୍ରେନ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ପରାମର୍ଶଦାତା ଆଣ୍ଟୋନ୍ ହେରାଶେଙ୍କୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆବର୍ଜନା ସଫା କରିବା ପରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଆହୁରି ବଢିପାରେ । ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଋଷ ୟୁକ୍ରେନର କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ସହର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣକୁ ତୀବ୍ର କରିଛି । ଋଷ କବଜା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ପାଞ୍ଚଟି ସହର କେଉଁଟି ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା
କିଭ: ୟୁକ୍ରେନର ରାଜଧାନୀ କିଭ ଏକ ଅତି ପ୍ରାଚୀନ ସହର । ଯେଉଁଥିରେ ଉଭୟ ଆଧୁନିକ ଋଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନର ଝଲକ ରହିଛି । କିଭ୍ ଏହାର ପ୍ରାଚୀନ ଚର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ମଠଗୁଡିକର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଗମ୍ବୁଜ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା । ୧୯୯୧ ପରଠାରୁ ସ୍ୱାଧୀନ ୟୁକ୍ରେନର ରାଜଧାନୀ ହେଉଛି ୨.୯ ନିୟୁତ ଲୋକଙ୍କର ସହର । ୨୦୦୧ରେ ଏହା ଏହାର ୧,୫୦୦ ତମ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରିଥିଲା ।

ଏହାର ୧୬ ତମ ଶତାବ୍ଦୀର କିଭ-ପେଚର୍ସ୍କ ଲାଭ୍ରା ମଠ ଏବଂ ସେଣ୍ଟ ସୋଫିଆର ଚର୍ଚ୍ଚ ଉଭୟ ୟୁନେସ୍କୋ ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟ ତାଲିକାରେ ଅଛି । ରିପୋର୍ଟରେ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ଋଷ ଏହି ସହରକୁ ସବୁ ଦିଗରୁ ଘେରି ରହିଛି। କାରଣ ଏହି ସହର ହେଉଛି ରାଜଧାନୀ ଏବଂ ଦେଶର ସରକାର ଏଠାରେ ଅଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଋଷ ଏହାକୁ ନିଜ ଅଧୀନରେ ନେବାକୁ ଏବଂ ଦେଶର ସରକାରକୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ପୁଟିନ ନିଜେ ଅନେକ ଥର ଏହା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।
ଖାର୍କିଭ୍: ଖାର୍କିଭ ହେଉଛି ୟୁକ୍ରେନର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ସହର । ୟୁକ୍ରେନର ଏହି ସହର ରୁଷ ସୀମାଠାରୁ ମାତ୍ର ୪୦କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ । ୧.୪ ନିୟୁତ ବାସିନ୍ଦା ସହରରେ ଋଷୀୟ ଭାଷା କୁହାଯାଏ । ସାଂପ୍ରତିକ ସମୟରେ ରୁଷୀୟ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ଦ୍ୱାରା ଏହା ଅତ୍ୟଧିକ ବୋମାମାଡ଼ ହୋଇଛି । ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧରେ ଏହାର ଚାରିଆଡ଼େ ଦୁଇଟି ପ୍ରମୁଖ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା ।

୨୦୧୪ ପରଠାରୁ ଏହା ନିକଟସ୍ଥ ପୂର୍ବ ଡୋନବାସ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ସରକାରୀ ବାହିନୀ ଏବଂ ଋଷ ସମର୍ଥିତ ବିଦ୍ରୋହୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧରୁ ପଳାୟନ କରୁଥିବା ଲକ୍ଷାଧିକ ଲୋକ ବାସ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ସହରଟି ଡୋନବାସ୍ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ହୋଇଥିବାରୁ ଋଷ ଡୋନବାସ୍ ର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି, ଯାହା ଋଷ ନିକଟରେ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇଛି ।
ମାରିଅପୋଲ୍: ରୁଷିଆ ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପରଠାରୁ ଆଜୋଭ ସାଗରର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ବନ୍ଦର ସହର ମାରିଆପୋଲ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଛି । ୨୦୧୪ରେ କିଭ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଦ୍ରୋହର ଆରମ୍ଭରେ ଡୋନେଟସ୍କରୁ ଋଷ ସମର୍ଥିତ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀମାନେ ମାରିଅପୋଲଙ୍କୁ କାବୁ କରିଥିଲେ, ଯଦିଓ ଏହା ପରେ ୟୁକ୍ରେନ ସୈନ୍ୟଦଳ ଦ୍ୱାରା ପୁନଃ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥିଲା ।

୨୦୧୪ରେ କ୍ରିମିଆକୁ କବଜାକୁ ନେଇଥିଲେ ଋଷ । ମଙ୍ଗଳବାର ରୁଷ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀଙ୍କ ସହ ଲିଙ୍କ୍ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଏହି ସହର କ୍ରିମିଆ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ହୋଇଥିବାରୁ ଋଷ ଏହାକୁ କାବୁ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ୨୦୧୪ରୁ କ୍ରିମିଆ ଋଷର ଅଧୀନରେ ରହିଆସିଛି ।
ବର୍ଡିୟାନ୍ସକ: ସୋମବାର ଋଷର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ କ୍ରିମିଆ ଦେଇ ଅଗ୍ରଗତି କରିବା ପରେ ଆଜୋଭ ସାଗରରେ ଥିବା ବର୍ଡିୟାନ୍ସକ ବନ୍ଦରକୁ କବଜା କରିଥିବା ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ୧୧୫,୦୦୦ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ରିସର୍ଟ ଏହାର ବେଳାଭୂମି ଏବଂ ମଡ ବାଥ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । ଯାହା ବାର୍ଷିକ ଅଢେଇ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଥାଏ । ମାରିଅପୋଲ ଠାରୁ ଉପକୂଳରେ ଏହା ମାତ୍ର ୮୪ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ।
ଖେରସନ୍: କୁହାଯାଉଛି କି କ୍ରିମିଆରୁ ଋଷର ସୈନ୍ୟମାନେ ଖେରସନଙ୍କୁ ଘେରି ରହିଛନ୍ତି । ଏହି ସହରଟି ନୀପର ନଦୀର ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଏକ ରଣନୀତିକ ବନ୍ଦର ଏବଂ କ୍ରିମିଆ ଉପଦ୍ୱୀପ ପାଇଁ ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ରଣନୀତିକ ସହର । ଏହି ସହର ଏକଦା ଋଷର କଳା ସାଗର ଫ୍ଲାଇଟ୍ ର ଆଧାର ଥିଲା ।

ଏହାର ଧରିବା ଋଷ ପାଇଁ ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ ଓଡେସା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାସ୍ତା ଖୋଲିବ, ଯେଉଁଥିରେ ଅଧିକାଂଶ ଋଷିଆ ଭାଷାଭାଷୀ ଜନସଂଖ୍ୟା ଅଛି । ନାଟୋ ସଦସ୍ୟ ରୋମାନିଆ ଏବଂ ମଲଡୋଭା ସହିତ ସୀମା ଅଛି । ଏହାର ଜନସଂଖ୍ୟା ୨୮୭,୦୦୦ ।

   Related Posts