ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫିରୋଜାବାଦରେ ଛାତିଥରା ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜିଅନ୍ତା ଜଳିଗଲେ ପରିବାରର ୬ଜଣ
  • ||
  • କୁହୁଡ଼ି ନେଲା ଜୀବନ; ରାସ୍ତା ଦେଖାନଯିବାରୁ ବସ୍‌କୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଚାଲିଗଲା ୬ ଜୀବନ
  • ||
  • ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଅବିନାଶ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ, ସୁପ୍ରିମ ଅଟୋ ମୋବାଇଲ ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳକ ହେଲେ ଅବିନାଶ
  • ||

କାହିଁକି ବାତ୍ୟା ବା ସାଇକ୍ଲୋନର ନାଁ ହୋଇଛି ବୁଲ୍‌ବୁଲ୍‌ – ଜାଣନ୍ତୁ

6/11/2019 at 4:14 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ – ଏବେ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ସାଇକ୍ଲୋନ ବା ବାତ୍ୟାର ନାମ କରଣ ହେଉଛି । ମାତ୍ର ୧୯୯୯ ମସିହାରେ ମହାବାତ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ଓଡିଶାରେ ପ୍ରବଳ କ୍ଷୟ କ୍ଷତି ହୋଇଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ବାତ୍ୟାର ନାମ କରଣ ହୋଇ ନ ଥିଲା ।

ପରେ ଡବ୍ଲୁଏମ୍‌ଓ ବା World Meteorological Organisationର ନିୟମାବଳୀ ଅନୁସାରେ ବିଭିନ୍ନ ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟାର ନାମ କରାଗଲା । ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦ୍ୱୀପରେ ହେଉଥିବାର ବାତ୍ୟା ଭାରତ, ବଙ୍ଗଳାଦେଶ, ଥାଇଲାଣ୍ଡ, ମିଆଁମାର, ପାକିସ୍ତାନ , ଓମାନ ଆଦି ଦେଶ ଦେଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ନାଁ ଅନୁସାରେ କରାଯାଇଥାଏ ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ପୁରୀରେ ମାଡ ହୋଇଥିବା ବାତ୍ୟାର ନାମ ଫଣି ବା ଫନି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ବାଙ୍ଗାଲାଦେଶ ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ନାଁ ଅନୁସାରେ ଏହାର ନାମ କରଣ କରାଯାଇଥିଲା । ପୂର୍ବରୁ ଓଡିଶାରେ ଫାଇଲିନ୍‌ ଓ ହୁଡ୍‌ହୁଡ୍‌ ବାତ୍ୟା ସ୍ଥଳଭାଗ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲେ ।

ଏବେ ଗୁଜୁରାଟ ଉପକୂଳରେ ମାହା ବାତ୍ୟା ମାଡ ହେବା ପାଇଁ ଯାଉଛି । ଓମାନ ଦେଇଥିବା ନାଁ ଅନୁସାରେ ଏହାର ନାମ କରଣ କରାଯାଇଛି ।

ଏବେ ବଙ୍ଗୋପସାହର ଉପର ସୃଷ୍ଟ ବାତ୍ୟାର ନାମ ବୁଲ୍‌ବୁଲ୍‌ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହାକୁ ପାକିସ୍ତାନର ନାଁ ଅନୁସାରେ ନାମ କରଣ କରାଯାଇଛି ।

World Meteorological Organisationର ନିୟମାବଳୀ ଅନୁସାରେ ଏହାର ନାମ ବୁଲ୍‌ବୁଲ୍‌ ଦିଆଯାଇଛି । ଭାରତମହାସାଗରର ଉତ୍ତରରେ ଥିବା ଭାରତ ସହ ୯ ଟି ଦେଶ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ସୃଷ୍ଟ ବାତ୍ୟାର ନାମ କରଣ କରୁଛନ୍ତି ।

   Related Posts