scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ବ୍ରାହ୍ମଣମାନଙ୍କୁ କାହିଁକି ବଣ୍ଟା ଯାଉଛି ମହଙ୍ଗା କାର ? ଜାଣନ୍ତୁ

11/01/2019 at 11:46 AM

ହାଇଦ୍ରାବାଦ ୧୧/୧ : ୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଖେଇ ଆସୁଛି | ଏତିକିବେଳେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏକ ଖାସ କାରଣ ଯୋଗୁଁ ଚର୍ଚ୍ଚାର କେନ୍ଦ୍ର ପାଲଟିଛି | ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସରକାର ସେଠାକାର ଗରିବ, ରୋଜଗାରହିନ ବ୍ରାହ୍ମଣ ଯୁବକଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ମୁହାଁ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ବିଫ୍ଟ ଡ଼ିଜାୟର କାର ଦେଉଛନ୍ତି | ଏଥିପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଉଠିଚି | ଏହା ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ସବସିଡି | ଏହି ଟଙ୍କା ସରକାରଙ୍କୁ ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବନାହିଁ | ବାକିତକ ଟଙ୍କା ସେହି ବ୍ରାହ୍ମଣ ଯୁବକଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କୁ କମ ସୁଧ ହାରରେ ସୁଝିବାକୁ ପଡିବ | ୫୦ ଜଣ ଯୁବକଙ୍କୁ କାର ଦେଇ ଏହି ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି | ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ପରେ ଏହି ଯୋଜନାକୁ ପୁଣି ବଢ଼ାଇ ଦିଆଯିବ |


ଏହି ଭଳି ଏକ ଯୋଜନା ଲୋକଲୋଚନାକୁ ଆସିବାପରେ ଲୋକେ ଚମକି ଉଠିଛନ୍ତି | ଲୋକଙ୍କ ଚମକିବା ସ୍ୱାଭାବିକ କଥା | ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏମିତି ଏକ ରାଜ୍ୟ ଯେଉଁଠି ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କ ବିବାହ ପାଇଁ ସରକାରୀ ଉପକ୍ରମ ଭାବେ ଏକ କର୍ପୋରେସନ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ରହିଛି | ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ବ୍ରାହ୍ମଣ କୋଅପରେଟିଭ କ୍ରେଡିଟ ସୋସାଇଟି ନାମକ ଏକ ସୋସାଇଟି ରହିଛି | ଏହି ସୋସାଇଟି କମ ସୁଧ ହାରରେ ଟଙ୍କା କରଜରେ ଦେଇଥାଏ | ଏହି କର୍ପୋରେସନ ୯ଟି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ଚଳାଉଛି |


୨୦୧୪ ମସିହାରେ ଦ୍ୱିତୀୟଥର ପାଇଁ ଚନ୍ଦ୍ରାବାବୁ ନାଇଡୁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହେବାପରେ ଏହି ବ୍ରାହ୍ମଣ ନିଗମ ସ୍ଥାପନା କରାଯାଇଥିଲା | ଏଭଳି କର୍ପୋରେସନର ସ୍ଥାପନ କରିବା ନେଇ
ନାଇଡୁ ତାଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ଇସ୍ତାହାରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ | ପ୍ରଦେଶ ବିଭାଜନ ବେଳେ ସମୁଦାୟ ବ୍ରାହ୍ମଣ ତେଲେଙ୍ଗାନାକୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ଗରିବ ବ୍ରାହ୍ମଣ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ରହିଯାଇଥିଲେ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏହି ଗରିବ ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ନାହିଁ | ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜା ପାଠ କରି ଏହି ବ୍ରାହ୍ମଣମାନେ ପରିବାର ନିଜର ଭରଣପୋଷଣ କରିଥାନ୍ତି |


ରାଜ୍ୟର ସମୁଦାୟ ଲୋକସଂଖ୍ୟା ତୁଳନାରେ ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩ ରୁ ୪ ପ୍ରତିଶତ | ଏହି ୪ ପ୍ରତିଶତରୁ ଏକ ବଡ ଅଂଶ ଗରିବ ସୀମାରେଖା ତଳେ ଅଛନ୍ତି | ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଏମାନେ ବହୁତ ପଛରେ | ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାରବେଳେ ଚନ୍ଦ୍ରାବାବୁ ନାଇଡୁ ରାଜ୍ୟରେ ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କ ସ୍ଥିତିକୁ ଅତି ନିକଟରୁ ଦେଖିଥିଲେ | ସେତେବେଳେ ହିଁ ସେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ, ପୁଣିଥରେ ଶାସନକୁ ଆସିଲେ ସେ ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କ ପାଇଁ ନିଶ୍ଚୟ କିଛି ସୁବିଧା କରିବେ |


ରାଜନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଦେଖିଲେ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିବା ଯୋଗୁଁ ଲୋକଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଯୋଜନା କରିବା ରାଜ୍ୟମୁଖ୍ୟଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଦାୟିତ୍ୱ | କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟର ଦଳିତ ନେତା ଏହା ପଛରେ ରାଜନୈତିକ କାରଣ ଥିବା ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି | ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ସୁଫଳ ଆଣିଥାଏ | ଭୋଟ ପାଇବା ପାଇଁ ନାଇଡୁ ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି |

   Related Posts