oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୧୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : କାରରୁ ୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ମାଫିଆ ଫେରାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବର୍ଷାରେ ଭିଜିବ ଦଶହରା, ୨ରେ ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ !
  • ||

ସଲମାନ ରୁଶଦୀ କିଏ ? ଯାହାଙ୍କ ବହି ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ହଙ୍ଗାମା, କରିସାରିଛନ୍ତି ୪ଟି ବିବାହ

13/08/2022 at 10:35 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୩/୦୮: ଜଣାଶୁଣା ଲେଖକ ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କ ଉପରେ ମରାଣନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ । ଯେୁଁଥିରେ ସେ ଗୁରୁତର ହୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି । ଆମେରିକାର ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ଏକ ଇଭେଣ୍ଟକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ । ଏଇଠାରେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିଲା ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ । ୩୩ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ନେଇ ଧମକ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ପୁଣି ଥରେ ତାଜା ହୋଇଛି ।
ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ:
ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କୁ ଏୟାର ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯୋଗେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ରଏଟର୍ସରୁ ଜଣାଯାଇଛି ଯେ ତାଙ୍କର ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ସରିଛି । ତଥାପି ସେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ ଅଛନ୍ତି । ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ମନରେ ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କ ପ୍ରତି କେତେ ଘୃଣା ଥିଲା, ଏଥିରୁ ଏହା ବୁଝିହେବ ଯେ, ୭୫ ବର୍ଷୀୟ ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଅନେକ ଥର ଛୁରୀରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯିଇଥିଲା । ତେବେ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା ଜାରି ରହିଛି ।
୨୪ ବର୍ଷୀୟ ହାର୍ଡି କରିଥିଲେ ଆକ୍ରମଣ:
ନ୍ୟୁୟର୍କ ପୋଲିସ୍ କହିଛି ଯେ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ନାମ ହାର୍ଡି । ସେ ୨୪ ବର୍ଷୀୟ ଯୁବକ । ତଦନ୍ତରେ ଏଫବିଆଇର ସହାୟତା ନିଆଯାଉଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ କାମ ହେଉଛି ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା । ଏହି ଆକ୍ରମଣର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବୁଝିବା ପାଇଁ ଆମେ FBI ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ ।
ରୁଶଦୀଙ୍କ ପୁସ୍ତକକୁ ନେଇ କାହିଁକି ଦେଖାଦେଇଛି ବିବାଦ ?
ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଏହି ଘୃଣାର କ୍ରମ ୧୯୮୮ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ୧୯୮୮ ମସିହାରୁ ଇରାନରେ ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ଦି ଶୈଟନିକ୍ ଭର୍ସେସ୍ ନିଷେଧ କରାଯାଇଛି । କାରଣ ଅନେକ ମୁସଲମାନ ଏହାକୁ ନିନ୍ଦା ବୋଲି ଭାବନ୍ତି ।

ଏହି ଧାରା ଜାରି ରହିଲା ଏବଂ ୧୯୮୯ରେ ଇରାନର ସ୍ୱର୍ଗତ ନେତା ଆୟତୋଲ୍ଲା ରୁହୋଲ୍ଲା ଖୋମେନି ଏକ ଫତୱା ଜାରି କରି ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଥିଲେ । ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣକୁ ନିନ୍ଦା କରାଯାଉଛି । ଲେଖକ ଏବଂ ଚିନ୍ତକଙ୍କ ଏକ ବଡ଼ ବିଭାଗ ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣକୁ ଭୟଭୀତ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି ।
ଚାରୋଟି ବିବାହ କରିଛନ୍ତି ସଲମାନ ରୁଶଦୀ:
ଚାରୋଟି ବିବାହ କରିଛନ୍ତି ସଲମାନ ରୁଶଦୀ । ସଲମାନ ପଦ୍ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ, ମାରିନା ବେଗିନ୍ସ, ଏଲିଜାବେଥ ୱେଷ୍ଟ ଏବଂ କ୍ଲାରିସା ଲୁଆର୍ଡଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ତେବେ ଚାରୋଟି ବିବାହ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଆଜି ଏକୁଟିଆ । ସଲମାନ ରୁଶଦୀ ଏହି ଚାରିଜଣଙ୍କଠାରୁ ଛାଡପତ୍ର ପାଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts