ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ: ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ, ଶରୀରରେ ରହିଛି ଅନେକ କ୍ଷତଚିହ୍ନ
  • ||
  • ସମ୍ୱଲପୁର: ଜଳିଗଲା ଘରୋଇ ବସ୍ ନାଗରାଜ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଗଲେ କଣ୍ଡକ୍ଟର
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: ନାଳରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ପାଖରେ ପଡିଛି ବାଇକ ଓ ମଦବୋତଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୋକ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ: ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଜଳିଗଲା ୧୫ ବଖରା, ୨ ଗୋ-ମାତା ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ
  • ||
  • କଟକ: ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଝରଣା ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ, ୮୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||

କିଏ ସେ ରାଣା ଗୁରଜିତ ସିଂହ ଯାହାଙ୍କୁ ନେଇ ପଞ୍ଜାବ କଂଗ୍ରେସରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ସଂଘର୍ଷ

28/09/2021 at 6:11 PM

ଚଣ୍ଡୀଗଡ଼ ୨୮/୦୯ : ପଞ୍ଜାବ କଂଗ୍ରେସରେ ନୂଆ ସଂଘର୍ଷ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନବଜୋତ ସିଂହ ସିଦ୍ଧୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଇସ୍ତଫା ଦେଇ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ସିଦ୍ଧୁଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ ଅନେକ କାରଣ ଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଏଥିରେ ଶିଖ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ କ୍ୟାବିନେଟରେ ଉଚିତ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ ମିଳିବାଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରାଣା ଗୁରଜିତ ସିଂହଙ୍କୁ କ୍ୟାବିନେଟରେ ସ୍ଥାନ ଦେବା ସାମିଲ ଅଛି। ପଞ୍ଜାବ କଂଗ୍ରେସରେ ମଜବୁତ ସ୍ଥିତିରେ ଥିବା ରାଣା ଗୁରଜିତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି। ସିଦ୍ଧୁ କ୍ୟାମ୍ପର ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ଯେ ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ କ୍ୟାବିନେଟରେ ସ୍ଥାନ ଦେଇ ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଚରଣଜିତ ସିଂହ ଚନ୍ନି ଭୁଲ ବାଟ ଧରିଛନ୍ତି।

ରବିବାର ଦିନ ନୂଆ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବାର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ କିଛି ବିଧାୟକ ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ମୁଖ୍ୟ ନବଜୋତ ସିଂହ ସିଦ୍ଧୁଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ। ବିଧାୟକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଣା ଗୁରଜିତ ସିଂହଙ୍କୁ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ଦେବା ଅନୁଚିତ କାରଣ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବାଲି ଖନନ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି। ଗୁରଜିତ ସିଂହଙ୍କୁ କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହଙ୍କ ସରକାରରୁ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ କ୍ୟାବିନେଟରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଗୁରଜିତ ସିଂହ ବର୍ତ୍ତମାନ କପୁରଥାଲା ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେ ୨୦୦୪ ରୁ ୨୦୦୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଳନ୍ଧର ସାଂସଦ ଥିଲେ। ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଜନ୍ମିତ ଗୁରଜିତ ସିଂହ ବର୍ତ୍ତମାନ ପଞ୍ଜାବ ବିଧାନସଭାର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବିଧାୟକ। ଗୁରଜିତ ନିଜ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ। ପଞ୍ଜାବରେ କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦର ସରକାର କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ୨୦୧୭ ରେ ମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ତା’ପରେ ବାଲି ଘୋଟାଲା ସମ୍ପର୍କରେ କ୍ୟାପଟେନ ତାଙ୍କୁ କ୍ୟାବିନେଟରୁ ହଟାଇ ଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ଯାଞ୍ଚ ପ୍ୟାନେଲ ତାଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ କରିଥିଲା।

୧୯୮୬ ରେ ରାଣା ଗୁରଜିତ ପଞ୍ଜାବକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପରିବାର ପଞ୍ଜାବର ରୁପନଗରରେ ଏକ କାଗଜ ମିଲ ଖୋଲିଥିଲା। ଏହା ପରେ ଅମୃତସରରେ ଏକ ଚିନି ମିଲ୍ ଖୋଲାଗଲା। ପରେ ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ହରିୟାଣାରେ ଦୁଇଟି ଡିଷ୍ଟିଲରି ମଧ୍ୟ ଖୋଲାଯାଇଥିଲା। ଗୁରୁଜିତଙ୍କ ପରିବାରର ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଚାରୋଟି ଚିନି ମିଲ ଅଛି। ମୋଟ ଉପରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଗୁରଜିତ ସିଂହ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ବଡ ବ୍ୟବସାୟ ରହିଛି।

   Related Posts